Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polskie czołgi w NATO-wskiej szpicy

0
Podziel się:

Szpica ma jednak być gotowa dopiero w 2016 roku.

Polskie czołgi w NATO-wskiej szpicy
(chor. R.Mniedło/11LDKPanc./zoom.mon.gov.pl)
bEKfUAyd

Polski batalion czołgów wejdzie w skład tymczasowych sił natychmiastowego reagowania NATO. Poinformował o tym minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna.
To ma być część tak zwanej szpicy, zdolnej do działania w ciągu kilku dni od wystąpienia zagrożenia.

O jej utworzeniu rozmawiali w Brukseli szefowie dyplomacji państw Sojuszu. Minister Schetyna poinformował, że trzon tymczasowej szpicy będą tworzyć Niemcy, Holandia i Norwegia.

O utworzeniu NATO-wskiej szpicy, zdolnej do natychmiastowego działania zdecydowano na wrześniowym szczycie Sojuszu w walijskim Newport. To była odpowiedź na rosyjską agresję na Ukrainę.

bEKfUAyf

Szpica ma jednak być gotowa dopiero w 2016 roku. Dlatego sojusznicy uzgodnili, że do tego czasu stworzą tymczasowe siły, które będą w gotowości już od stycznia.

Czytaj więcej w Money.pl
Szpica NATO w Polsce jednak nie powstanie? Wysocy rangą wojskowi wyrażają wątpliwości co do możliwości wdrożenia przyjętego na szczycie planu.
NATO utworzy szpicę na wschodzie. Dowództwo w Szczecinie? Siły mają być zdolne do działania w ciągu kilkudziesięciu godzin, zwłaszcza na obrzeżach paktu.
Pierwszy Polak dowódcą samolotu C-17 C-17 mierzy ponad 53 metry długości i prawie 52 metry rozpiętości, może zabrać maksymalnie 77 ton ładunku.
bEKfUAyG
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)