Notowania

kompania węglowa
08.01.2015 12:58

Polski węgiel i górnictwo. Eksperci są zgodni: Kompanii Węglowej grozi upadłość

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek ocenia, że finanse Kompanii Węglowej są w opłakanym stanie i w sprawie ich naprawy już nie ma na co czekać.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Kompania Węglowa S.A.)

Bez wprowadzenia programu naprawczego Kompania Węglowa szybko upadnie. Tak uważają politycy, a ich opinie podzielają ekonomiści. Wczoraj premier Ewa Kopacz zapowiedziała, że dziś lub jutro do sejmu trafi projekt ustawy o restrukturyzacji kopalń.

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek ocenia, że finanse Kompanii Węglowej są w opłakanym stanie i w sprawie ich naprawy już nie ma na co czekać. Ekspert podkreśla, że nie można w nieskończoność podtrzymywać istnienia przedsiębiorstwa, które przynosi straty.

W rządowym planie naprawy Kompanii Węglowej napisano, że możliwości dofinansowania Kompanii się wyczerpały, a bez restrukturyzacji upadnie ona w ciągu miesiąca. Z dokumentu wynika, że całkowity koszt Programu Naprawczego na najbliższe dwa lata wyniesie około 2,3 miliarda złotych z czego w tym roku trzeba wydać 1,4 miliarda.

Program będzie finansowany z głównie dotacji budżetowych oraz ze środków z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych a także przez specjalną Spółkę Restrukturyzacji Kopalń.

Czytaj więcej w Money.pl
Kolejna próba modernizacji górnictwa. Plan Ponad 25 lat temu wydobywano w Polsce około 170 milionów ton węgla, a w całej branży pracowało około 400 tysięcy osób. Od tamtego czasu zarówno wydobycie jak i zatrudnienie systematycznie spadają.
Jest plan ratunkowy dla polskiego górnictwa Za przygotowanie projektu był odpowiedzialny pełnomocnik rządu do spraw restrukturyzacji węgla kamiennego Wojciech Kowalczyk.
Węglokoks uratuje Kompanie Węglową? Wcześniej była mowa o transakcji dotyczącej czterech zakładów. Węglokoks zaznacza, że ze względu na trwające wyceny trudno już teraz szacować cenę zakupu.
Tagi: kompania węglowa, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz