Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
stosunki polska-rosja
30.07.2014 13:47

Polska zaniepokojona doniesieniami o naruszaniu przez Rosję Traktatu INF

Oczekujemy, że Rosja wróci do przestrzegania traktatu - podkreśla polskie MSZ.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ministerie van Buitenlandse Zaken/CC BY-SA 2.0/flickr)
Szef MSZ Radosław Sikorski

Polska z niepokojem przyjmuje ustalenia o naruszaniu przez Rosję traktatu o likwidacji pocisków rakietowych średniego zasięgu (INF) z 1987 r. - oświadczyło MSZ. Resort ocenia, że podważenie traktatu byłoby poważnym wyzwaniem dla bezpieczeństwa europejskiego.

_ Polska z niepokojem przyjmuje ustalenia zawarte w raporcie amerykańskiego Departamentu Stanu z 29 lipca 2014 r. dotyczące nieprzestrzegania przez Federację Rosyjską postanowień Traktatu dotyczącego całkowitej likwidacji pocisków rakietowych krótkiego i średniego zasięgu z 1987 r. (Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty - INF) _ - czytamy w oświadczeniu.

Jak podkreślono, Traktat INF jest jednym z fundamentów reżimu kontroli zbrojeń i rozbrojenia jądrowego, który likwidował całą kategorię uzbrojenia, w istotny sposób przyczyniając się do zwiększenia bezpieczeństwa w Europie. _ - Jego podważenie byłoby poważnym wyzwaniem dla bezpieczeństwa europejskiego _ - ocenia MSZ.

_ - Oczekujemy, że Federacja Rosyjska skorzysta z możliwości, jaką daje m.in. mechanizm konsultacyjny ze Stanami Zjednoczonymi i udzieli obszernych wyjaśnień w sprawie zastrzeżeń odnośnie do właściwej implementacji Traktatu INF oraz powróci do jego przestrzegania, wypełniając tym samym swoje zobowiązania międzynarodowe _ - zaznacza MSZ.

Podkreśla, że obecna sytuacja potwierdza znaczenie polityki nuklearnego odstraszania NATO przyjętej wraz z Koncepcją Strategiczną podczas szczytu Sojuszu w Lizbonie w 2010 r. _ Polska podejmie z sojusznikami z NATO konsultacje w sprawie informacji o nieprzestrzeganiu przez Rosję Traktatu INF w celu jej całkowitego wyjaśnienia _ - zapowiada MSZ.

Opublikowany przez Departament Stanu we wtorek coroczny raport ws. kontroli zbrojeń, stwierdza, że _ USA ustaliły, że Rosja łamie swe zobowiązania wynikające z układu INF _, czyli traktatu z 1987 roku o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu (z ang. Treaty on Intermediate-range Nuclear Forces).

Chodzi o układ podpisany przez Ronalda Reagana i Michaiła Gorbaczowa, który zakazuje posiadania, produkcji i testowania pocisków balistycznych i manewrujących o zasięgu od 500 do 5500 km. Powszechnie uważa się, że porozumienie to pomogło doprowadzić do zakończenia zimnej wojny i jest kluczowym elementem amerykańsko-rosyjskich wysiłków na rzecz kontroli zbrojeń.

Rzecznik Białego Domu potwierdził, że prezydent Barack Obama napisał list do prezydenta Rosji, by osobiście poinformować go, że zdaniem USA Rosja złamała traktat INF. _ Sprawa jest bardzo poważna i wymaga uwagi obu przywódców - USA i Rosji _ - powiedział Josh Earnest na briefingu w Białym Domu.

Jak powiedział, USA na podstawie materiałów wywiadowczych doszły do wniosku, że Rosja łamie traktat, ale odmówił sprecyzowania, kiedy i w jaki sposób Rosja złamała - zdaniem USA - układ z 1987 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Sikorski w Norwegii. Co ustali ws. Ukrainy? Wizyta szefa polskiego MSZ potrwa dwa dni. W jej trakcie zostanie także poruszona kwestia wrześniowego szczytu NATO w Walii, projektu Partnerstwa Wschodniego oraz działań w ramach Rady Arktycznej i Rady Morza Bałtyckiego.
Minister zaskoczył na naradzie ambasadorów Minister nazwał mitem przeświadczenie, że napięcia da się kontrolować i można doprowadzić do ich deeskalacji.
Polska traci na eksporcie do Rosji. Ile? Informacje podał na blogu wicepremier Janusz Piechociński, powołując się na dane celne Ministerstwa Finansów.
Tagi: stosunki polska-rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz