Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polska nie czeka już "na prezenty od wujka z Ameryki"

0
Podziel się:

Wszyscy politycy zaskoczeni są przemianą prezesa PiS pod wpływem amerykańskiego prezydenta.

Polska nie czeka już "na prezenty od wujka z Ameryki"
(PAP/Radek Pietruszka)
bFfCgYUR

Politycy są zgodni, że wizytę prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy należy oceniać pozytywnie. Nie mała sensację wzbudziło zachowanie Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS nie tylko przyjął zaproszenie prezydenta Bronisława Komorowskiego, ale też podał mu rękę.

Zdaniem rzecznika rządu Pawła Grasia to była wizyta robocza i trudno było oczekiwać konkretnych rozwiązań.

Podkreślił, że rząd Tuska bardzo stanowczo formułuje polskie oczekiwania w kontaktach ze Stanami Zjednoczonymi. Dzięki temu można było skończyć z dotychczasowym zwyczajem, w którym Warszawa bezkrytycznie przyjmowała wszelkie obietnice Stanów Zjednoczonych.

bFfCgYUT

*POSŁUCHAJ PAWŁA GRASIA: *

Jednocześnie poinformował, że polsko-amerykańska umowa o współpracy wojskowej jest na końcowym etapie negocjacji. Umową z USA zajmują się Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Do uzgodnienia zostały jedynie kwestie techniczne.

Szef MON Bogdan Klich zapowiedział wcześniej, że już za dwa lata pojawią się w Polsce amerykańscy żołnierze. W ramach porozumienia polsko-amerykańskiego pododdział miałby stacjonować w jednej z polskich baz i zajmować się obsługą myśliwców F-16, czasowo przebywających w Polsce.

Doradca prezydenta profesor Tomasz Nałęcz podkreśla, że wizyta Baracka Obamy miała dwa wymiary. _ - Było to niewątpliwie wyjątkowe spotkanie podczas, którego doszło do ważnych rozmów z innymi przywódcami regionu. Drugim elementem wyróżniającym przyjazd Baracka Obamy była jej normalność i konkretność - _ powiedział prof. Nałęcz.

bFfCgYUZ

POSŁUCHAJ TOMASZA NAŁĘCZA:

Eurodeputowany SLD Marek Siwiec podkreśla, że w trakcie wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych nie było okazji, żeby poznać Baracka Obamę jako mówcę, który porywa tłumy. W jego ocenie tego elementu zabrakło ponieważ przywódca amerykański został oddzielony od tłumów.

Stanisław Żelichowski z PSL uważa, że wizerunek Polski zyskał dzięki wizycie Obamy. _ - Polska staje się liderem regionalnym, a zyski mogą być widoczne w przyszłości. Należy również prowadzić dalsze negocjacje z Waszyngtonem w sprawie ważnych dla nas spraw _ - mówi Żelichowski.

Eurodeputowany Paweł Kowal z Polska Jest Najważniejsza zaznacza, że _ Barack Obama wizytą w Polsce próbował naprawić to co do tej pory w stosunkach z Europą zostało zaniedbane _.

bFfCgYVa

POSŁUCHAJ PAWŁA KOWALA:

Kowal wyraził nadzieję, że Obama przeanalizuje swoją dotychczasową politykę i doceni rolę tej części świata.

bFfCgYVb

Kaczyński odmieniony, czy to tylko taktyka?

Zachowanie Jarosława Kaczyńskiego w trakcie wizyty prezydenta Baracka Obamy pozytywnie zaskoczyło polityków. Prezes PiS przyjął zaproszenie prezydenta Bronisława Komorowskiego, dodatkowo w trakcie spotkania w Pałacu Prezydenckim Jarosław Kaczyński podał rękę prezydentowi Komorowskiemu.

W ocenie Pawła Grasia gest Jarosława Kaczyńskiego był jednorazowy.

POSŁUCHAJ PAWŁA GRASIA:

Profesor Tomasz Nałęcz bardzo pozytywnie odbiera gest Jarosława Kaczyńskiego i jednocześnie chciałby, żeby ta przemiana była trwała. - _ Zachował się jak rasowy mąż stanu _ - mówi prof. Nałęcz.

bFfCgYVc

POSŁUCHAJ TOMASZA NAŁĘCZA:

Marek Siwiec ocenia, że zachowanie Jarosława Kaczyńskiego w trakcie wizyty prezydenta Baracka Obamy ma związek z kampanią wyborczą.

POSŁUCHAJ MARKA SIWCA:

Stanisław Żelichowski z PSL uważa, że to laureat Pokojowej Nagrody Nobla Barack Obama ma największe zasługi dla nawet krótkotrwałej przemiany prezesa PiS.

Zdaniem eurodeputowanego Pawła Kowala z Polska Jest Najważniejsza, wartościowe jest to, że polscy politycy potrafią razem stanąć obok siebie.

Jarosław Kaczyński powiedział, że spotkanie w Pałacu Prezydenckim z Barackiem Obamą było okazją nadzwyczajną i dodał, że pamiętał kto był gospodarzem.

Wizyta Baracka Obamy miała charakter roboczy, ale amerykański prezydent był równocześnie specjalnym gościem zorganizowanego w Warszawie szczytu przywódców państw Europy Środkowo-Wschodniej.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/67/t77123.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/f-16;w;polsce;to;nie;tylko;symbol,238,0,840942.html) "F-16 w Polsce to nie tylko symbol" Rotacyjna obecność amerykańskich samolotów przyniesie nam wymierne korzyści, uważa były podsekretarz stanu w Pentagonie, Ian Brzezinski.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/196/t80068.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/gras;zniesienie;wiz;lezy;w;interesie;usa,140,0,840844.html) Graś: Zniesienie wiz leży w interesie USA Rzecznik rządu mówił też, że umowa o współpracy wojskowej pomiędzy Polską a USA jest już praktycznie gotowa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/24/t140312.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/armia;usa;w;polsce;jeszcze;bez;podpisu,230,0,840678.html) Armia USA w Polsce jeszcze bez podpisu Sfinalizowanie umowy rozpocznie nowy etap w relacjach polsko-amerykańskich, uważa Komorowski.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/25/t140313.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wymuszony;usmiech;obamy;w;warszawie,151,0,840855.html) Wymuszony uśmiech Obamy w Warszawie Niemiecki Der Spiegel pisze, że prezydent USA czuł się w Warszawie trochę nie na miejscu.
bFfCgYVu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)