Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polscy posłowie mają nowe hobby

0
Podziel się:

W polskim Sejmie coraz bardziej popularne są zespoły parlamentarne. W poprzedniej kadencji parlamentu było ich 61, w obecnej są już 124.

Polscy posłowie mają nowe hobby
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Jednym z największych jest zespół do spraw badania katastrofy smoleńskiej, kierowany przez Antoniego Macierewicza (na zdjęciu).

- _ Udział w zespole to dla posła możliwość zajęcia się czymś innym niż naciskanie guzika w głosowaniu, tak jak każe przywódca _ - tłumaczy Wojciech Jabłoński, politolog. Według niego w sytuacji _ gdy posłowie działają tak, jak każe im przywódca, działalność w zespole parlamentarnym to kwestia hobbistyczna _.

Inny ekspert, politolog z UJ prof. Wawrzyniec Konarski uważa, że aktywność posłów w grupach i zespołach parlamentarnych można tłumaczyć próbą _ zmiany negatywnego wizerunku polityka, który funkcjonuje w społeczeństwie _. Jak podkreślił, _ działalność ta ma pokazać wyborcom i własnej partii, że jest się osobą kompetentną _.

Prawo do powoływania i działalność w zespołach oraz grupach parlamentarnych gwarantują parlamentarzystom art. 17 _ Ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora _, Regulamin Sejmu oraz Regulamin Senatu. Skupiają one parlamentarzystów bez względu na przynależność partyjną.

Jak podkreślił poseł PiS Maks Kraczkowski, działalność w zespole czy grupie parlamentarnej nie wiąże się z dodatkowymi gratyfikacjami. Jest on wiceprzewodniczącym Polsko-Singapurskiej Grupy Parlamentarnej. Jak mówił, grupy mają na celu zainteresowanie posłów działalnością w konkretnej dziedzinie, w której być może dysponują oni _ szerszą wiedzą _.

Przepisy nie określają minimalnej liczby członków danego zespołu. Najmniejszy - Parlamentarny Zespół Ratownictwa Wodnego, Brzegowego i Morskiego - liczy sześciu posłów Platformy Obywatelskiej. Jak do tej pory spotkał się on raz, w marcu br., aby przedstawić propozycję _ zmian ustawowych o ratownictwie wodnym _.

Najliczniejszy - Parlamentarny Zespół Tradycji i Pamięci Żołnierzy Wyklętych - ma stu trzydziestu czterech posłów i jednego senatora z klubów parlamentarnych: PO, PiS oraz Solidarnej Polski. Przewodniczy mu poseł Prawa i Sprawiedliwości Stanisław Pięta.

Jak czytamy w regulaminie zespołu, jego celem jest _ promowanie historii, pamięci historycznej i poszanowania dla żołnierzy antykomunistycznych formacji zbrojnych, które przeciwdziałały umacnianiu władzy ludowej w latach 1944-1963 _. Do tej pory odbyło się pięć posiedzeń tego gremium.

Drugiemu co do wielkości i jednemu z najaktywniejszych zespołów parlamentarnych przewodniczy poseł PiS Antoni Macierewicz. Od momentu powołania, w lipcu 2010 roku, zespół ds. zbadania przyczyn katastrofy Tu-154M z 10 kwietnia 2010 r. zebrał się 43 razy. Liczy osiemdziesięciu sześciu posłów PiS, dwóch Solidarnej Polski oraz dwunastu senatorów. Zespół prowadzi też własną stronę internetową, na której publikuje informacje o wynikach swej pracy.

Drugą kadencję działa też Parlamentarna Grupa Rowerowa. Jak mówi jej przewodnicząca, posłanka PO Ewa Wolak _ pomysł od początku był taki, żeby współpracować z ekspertami, którzy znają się na ruchu rowerowym, którzy znają problemy rowerzystów _. _ _

_ - To, co się udało: myślę, że rozpędziliśmy Polskę Rowerową razem z przedstawicielami różnych miast całej Polski. Oni zaś połączyli się, tworząc projekt Miasto dla rowerów _ - podsumowuje posłanka.

Na ostatnim posiedzeniu członkowie grupy rozmawiali o _ masowej kradzieży rowerów _. Jak dodała Wolak, plany Grupy Rowerowej przewidują próbę stworzenia ogólnopolskiego prewencyjnego programu zapobiegania kradzieżom rowerów, upowszechnienie ich znakowania oraz umieszczenia jednośladów w ogólnopolskiej bazie rowerowej.

Długą tradycję ma Parlamentarna Grupa Kobiet. Początkowo działała ona jako koło poselskie, by w 1993 roku ukonstytuować się jako zespół parlamentarny. Jej cel - według deklaracji - to _ zapewnienie kobietom i mężczyznom równych praw w politycznym, gospodarczym i społecznym życiu kraju _ oraz _ tworzenie mechanizmów gwarantujących realizację tych praw _. _ _

_ - Skupiłyśmy się na akcji wspomagającej wcześniaki _ - mówi szefowa Grupy Kobiet, Bożena Szydłowska (PO). Argumentowała, że obecnie opieka nad wcześniakami jest jeszcze niedostateczna i trzeba uwrażliwić w tej sprawie władze lokalne i centralne, ale i społeczeństwo. _ - Tym bardziej, że Parlament Europejski ogłosił 17 listopada Światowy Dzień Wcześniaka _ - wskazała. Posłanka zapowiedziała, że w najbliższym czasie grupa skupi się również na dysproporcji w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn.

W parlamencie powstały również zespoły, które zebrały się dotąd tylko w celu wyboru prezydium i przyjęcia regulaminu - np. Zespół Parlamentarny ds. Piastówanio Ślónskij Godki. Jak powiedział wiceszef zespołu Piotr Chmielowski, zespół istnieje i _ chce wpłynąć na rząd, żeby wydał komunikat ws. ustawy, którą przygotował przewodniczący zespołu poseł PO Marek Plura o języku regionalnym _. Według niego członkowie zespołu po wakacjach planują wystosowanie specjalnej petycji.

Zespołem, który zebrał się raz i na tym zakończył działalność był zespół ds. _ Obniżenia Cen Paliwa w Polsce _. Jak podkreślił jego szef Patryk Jaki (SP), _ miał on na celu zgromadzenie wszystkich przedstawicieli klubów parlamentarnych, po to, aby debatować nad niezwykle istotnym problemem z punktu widzenia nie tylko przeciętnego kierowcy, ale całej polskiej gospodarki - obniżenia cen paliw _.

Zespół rozwiązano, ponieważ - jak mówił - nie udało się rozszerzyć jego składu. _ Uznałem, że spotykanie się zespołu nie ma żadnego sensu i nie chciałem postępować tak jak przedstawiciele innych zespołów, które istnieją, a przez całą kadencję nie zebrały się ani razu _ - wskazał.

Czytaj więcej w Money.pl
Ubój rytualny jednak legalny? Boni sprawdza Mniejszości wyznaniowe dowodzą, że mają do tego prawo chociażby na mocy ustawy regulującej ich stosunki z państwem.
Ważą się losy finansistów. Co zrobi minister? Ta ustawa dotknie wszystkich tych, którzy pracują w branżach związanych z budownictwem, transportem, finansami i techniką.
Zmiany w rozprawach w sprawie gwałtu Obecnie aby wszcząć postępowanie w sprawie np. gwałtu, potrzebny jest formalny wniosek osoby pokrzywdzonej i nie wystarcza samo zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)