Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pogrzeb Walerii Nowodworskowej

0
Podziel się:

Tłum skandował hasła: "Bohaterowie nie umierają" i "Rosja będzie wolna".

Pogrzeb Walerii Nowodworskowej
(Dmitry Rozhkov /CC/CC BY-SA 3.0)

Tysiące Rosjan uczestniczyły w ostatnim pożegnaniu w Moskwie znanej dysydentki, opozycjonistki i publicystki, Walerii Nowodworskiej, która zmarła w sobotę w wieku 64 lat.

W uroczystościach, organizowanych przez Moskiewskie Centrum Społeczne im. Sacharowa, wzięli udział zwykli obywatele oraz przedstawiciele opozycji, w tym Nadieżda Tołokonnikowa, członkini grupy _ Pussy Riot _. Oddali hołd zmarłej, składając kwiaty przy tradycyjnie w Rosji otwartej trumnie.

Tłum skandował hasła: _ Bohaterowie nie umierają _ i _ Rosja będzie wolna _. Urodzona w 1950 r. w Baranowiczach na Białorusi Nowodworska była zaliczana do najbardziej radykalnych polityków obozu demokratycznego w Rosji. Za swoją działalność polityczną w ZSRR była wielokrotnie sądzona, m.in. w 1978, 1985 i 1986 roku.

Po raz pierwszy aresztowano ją w 1969 roku, gdy jako 19-letnia studentka I roku Instytutu Języków Obcych im. Maurice'a Thoreza w Moskwie zorganizowała nielegalną grupę studencką, na której forum dyskutowano m.in. o konieczności zbrojnego powstania przeciwko komunistycznemu reżimowi. Na prawie dwa lata zamknięto ją za to w klinice psychiatrycznej.

W latach 1977-78 próbowała założyć podziemną partię polityczną do walki z Komunistyczną Partią Związku Radzieckiego (KPZR). Natomiast w maju 1988 roku była wśród założycieli Sojuszu Demokratycznego.

W latach 1987-91 organizowała opozycyjne wiece, za co 17 razy była zatrzymywana. Za kratkami była m.in. w czasie komunistycznego puczu w sierpniu 1991 roku. Wkrótce miała stanąć przed sądem za podżeganie do obalenia ustroju państwowego. Wolność odzyskała 23 sierpnia _ w związku ze zmianą sytuacji w kraju _. Natychmiast wciągnął ją wir demokratycznej rewolucji.

W grudniu 2006 roku w rozmowie z PAP liderka Sojuszu Demokratycznego (DS) za największy sukces pokomunistycznej Rosji uznała próbę samooczyszczenia, jaką kraj ten podjął po przejęciu steru rządów przez Borysa Jelcyna, a także stworzenie instytucji wolności słowa. Natomiast największą porażką nowej Rosji było jej zdaniem dojście do władzy Władimira Putina.

Przez ostatnie kilkanaście lat zajmowała się głównie publicystyką, na łamach z roku na rok coraz mniej licznych niezależnych od władzy gazet, stacji i portali. Brała udział w antyputinowskich demonstracjach, ostatni raz w marcu tego roku w Moskwie, przeciwko agresji na Ukrainę.

_ Wyszłam za Putina (...). Nie popieram go i on nie popiera mnie _ - napisała nie bez ironii Nowodworska, która nigdy nie była mężatką, w 2009 roku.

Prezydent Władimir Putin złożył w sobotę kondolencje rodzinie i bliskim Walerii Nowodworskiej.

Czytaj więcej w Money.pl
Putin szuka przeciwwagi dla krajów Zachodu. Zamierza... W grę wchodzi nawet utworzenie wspólnego banku rozwoju, czyli alternatywy dla Banku Światowego.
"Koniec hegemonii USA. Rosja wstaje z kolan" Rosja chce rozmów o nowym porządku świata.
Rosja chce na granicach obserwatorów OBWE Ukraina) - Prezydent Rosji Władimir Putin zaproponował dopuszczenie obserwatorów OBWE i ukraińskich pograniczników na granicę Rosji z Ukrainą w punktach, gdzie po stronie ukraińskiej przejścia graniczne są pod kontrolą grup zbrojnych - oznajmił szef MSZ Siergiej Ławrow.
Putin i Poroszenko zgodzili się na współpracę Rosja i Ukraina ustanowi efektywną kontrolę na granicy obu krajów - poinformował Pałac Elizejski.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)