Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Plan pokojowy dla Ukrainy. Petro Poroszenko rozmawiał z szefem MSZ Niemiec

0
Podziel się:

Spotkanie w Kijowie zdominował temat zapewnienia Ukrainie nowych form gwarancji bezpieczeństwa.

Plan pokojowy dla Ukrainy. Petro Poroszenko rozmawiał z szefem MSZ Niemiec
(PAP/EPA)

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko i minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier rozmawiali dziś w Kijowie o realizacji planu pokojowego na wschodzie Ukrainy oraz o potrzebie nowych form gwarancji bezpieczeństwa dla tego kraju.

_ - Strony mówiły o konieczności wprowadzenia nowego formatu dotyczącego bezpieczeństwa z obowiązującymi gwarancjami dla Ukrainy _ - poinformowały służby prasowe Poroszenki. Nie podano żadnych szczegółów.

Ukraiński prezydent zrelacjonował Steinmeierowi w jaki sposób wdrażany jest plan pokojowy, który ma zakończyć konflikt z prorosyjskimi separatystami w dwóch wschodnich obwodach - donieckim i ługańskim. Wskazał, że dochodzi do naruszenia rozejmu _ przez stronę przeciwną _. Ostatniej nocy doszło do ośmiu takich przypadków, po stronie sił rządowych zginął jeden żołnierz, a siedmiu zostało rannych - przekazał prezydent.

Poroszenko zaproponował Steinmeierowi rozpoczęcie pracy nad wspólnymi projektami niemiecko-ukraińskimi na wschodzie Ukrainy, których celem byłaby odbudowa gospodarki regionu i stworzenie nowych miejsc pracy. Zwrócił się też z prośbą do niemieckiego ministra o pomoc w realizacji drugiego etapu planu na rzecz wprowadzenia ruchu bezwizowego między Ukrainą i UE.

Steinmeier pozytywnie ocenił rezultaty poniedziałkowych rozmów z separatystami przeprowadzonych przez tzw. grupę kontaktową, złożoną z reprezentantów Ukrainy, OBWE i Rosji. Po rozmowach separatyści ogłosili, że będą przestrzegać zawieszenia broni do 27 czerwca. - _ Rozmowy o tym, na jakich podstawach mógłby nastąpić rozejm, na jakich warunkach powstańcy mogliby złożyć broń i zgodzić się na udział rozszerzonej misji obserwacyjnej OBWE są same w sobie wielkim krokiem naprzód _ - powiedział szef MSZ Niemiec.

Poroszenko zapowiadał wcześniej, że będzie dążyć do podpisania przez Ukrainę nowego porozumienia o gwarancjach bezpieczeństwa międzynarodowego, które zastąpi Memorandum Budapeszteńskie z 1994 roku. Memorandum to, którego stroną była Rosja, powinno zdaniem Kijowa zostać zastąpione nowym układem, ponieważ nie zapobiegło aneksji Krymu przez Rosję, mimo że gwarantowało terytorialną integralność Ukrainy.

Ukraina opracowała już nowe porozumienie gwarantujące jej bezpieczeństwo i nienaruszalność granic, które zostało przekazane m.in. Stanom Zjednoczonym, Wielkiej Brytanii i Francji. Rozmowy na ten temat prowadzone są również z Niemcami, Polską i innymi państwami Unii Europejskiej. Nie są prowadzone z Rosją.

Czytaj więcej w Money.pl
Zaskakująca deklaracja prezydenta Białorusi - _ Są nam potrzebne ręce do pracy. Chętnych jest bardzo wielu _ - mówi prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka.
Poroszenko ma poparcie Merkel i Amerykanów Wiceprezydent USA Joe Biden wyraził zadowolenie z rozejmu jednostronnie ogłoszonego przez prezydenta Ukrainy, ale jednocześnie także zaniepokojenie, że zawieszenia nie respektują separatyści.
Siły specjalne Rosji przy granicy z Ukrainą? Stany oskarżają Moskwę o dozbrajanie ukraińskich separatystów i ogłaszają kolejne sankcje.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)