Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PiS zaskarży do TK kodeks wyborczy

0
Podziel się:

Wprowadza on dwudniowe wybory i jednomandatowe okręgi w wyborach do Senatu.

PiS zaskarży do TK kodeks wyborczy
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

PiS zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego kodeks wyborczy - poinformował szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. Partyjni prawnicy kończą pisanie wniosku w tej sprawie.

_ - Mamy bardzo duże wątpliwości co do zgodności z konstytucją kodeksu wyborczego. Przygotowujemy skargę do Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie _ - powiedział Błaszczak. Nie chciał jednak przedstawić szczegółów wniosku do TK.

_ - Niebawem wniosek zostanie złożony do Trybunału Konstytucyjnego. Mamy zastrzeżenia m.in., co do formy przyjęcia tej ustawy _ - dodał Błaszczak.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t103371.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/prezydent;podpisal;parytety;na;listach,161,0,763297.html) Prezydent podpisał. Parytety na listach
Jak poinformował, w imieniu klubu PiS zwrócił się do marszałka Sejmu o wycofanie z porządku obrad rozpoczynającego się posiedzenia Sejmu przygotowanego przez PJN projektu zmian w Kodeksie wyborczym, który zakłada wprowadzenie zakazu publikacji płatnych ogłoszeń i audycji wyborczych w prasie, radiu i telewizji.

_ - Kodeks wyborczy został podpisany, ale jeszcze nie został opublikowany. Uważamy, że nie ma sensu go zmieniać jeszcze przed opublikowaniem w jakimś ekstraordynaryjnym trybie _ - uzasadnił Błaszczak.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał kodeks wyborczy, który wprowadza m.in. jednomandatowe okręgi wyborcze w wyborach do Senatu. Kodeks przewiduje też możliwość dwudniowego głosowania, które - w myśl nowych przepisów - ma charakter fakultatywny. O tym, czy wybory będą trwały jeden czy dwa dni, zdecyduje osoba je zarządzająca, czyli np. w przypadku wyborów samorządowych będzie to premier, prezydenckich - marszałek Sejmu, parlamentarnych - prezydent.

Kodeks reguluje również kwestie parytetów na listach wyborczych. Przewiduje, że nie mniej niż 35 proc. kobiet i nie mniej niż 35 proc. mężczyzn musi znaleźć się na liście wyborczej, aby została ona zarejestrowana.

Kodeks zakłada także udogodnienia dla wyborców przebywających za granicą: będą oni mogli głosować korespondencyjnie. Osoba chcąca skorzystać z takiej możliwości, będzie musiała zawiadomić o tym właściwego konsula do 15 dnia przed dniem wyborów. Będzie można to zrobić ustnie, pisemnie, telegraficznie, telefaksem lub w formie elektronicznej. Wymogiem jest także wpisanie do spisu wyborców.

Kodeks wprowadza także nowe godziny głosowania we wszystkich rodzajach wyborów; lokale wyborcze będą otwarte w godz. 7-21.

Nowe przepisy wejdą w życie po upływie sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/249/t97529.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prezydent;chce;jednomandatowych;okregow,118,0,756598.html) Prezydent chce jednomandatowych okręgów Bronisław Komorowski podpisał Kodeks Wyborczy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/193/t85441.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/beda;dwudniowe;wybory;i;jednomandatowe;okregi,57,0,710713.html) Będą dwudniowe wybory i jednomandatowe okręgi? To niektóre zmiany, które posłowie uwzględnili w projekcie Kodeksu Wyborczego.
kraj
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)