Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PiS apeluje, by Kopacz zaprosiła Glińskiego do Sejmu

0
Podziel się:

W liście do marszałek Sejmu zaapelowali, aby zaprosiła kandydata PiS na premiera Piotra Glińskiego na posiedzenie Sejmu, który zajmie się wnioskiem o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu.

PiS apeluje, by Kopacz zaprosiła Glińskiego do Sejmu
(Gamdzyk/Reporter)

Klub PiS zaapelował w liście do marszałek Sejmu Ewy Kopacz, aby zaprosiła kandydata PiS na premiera Piotra Glińskiego na posiedzenie Sejmu, który 9 lipca zajmie się wnioskiem o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu oraz udzieliła mu głosu.

W liście do Kopacz szef klubu PiS Mariusz Błaszczak przekonuje, że szereg opinii prawnych wskazuje na możliwość wystąpienia kandydata na premiera w trakcie omawiania wniosku o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu.

PiS powołuje się na opinię prof. Piotra Sarneckiego, według którego kandydat na premiera, który nie jest posłem, nie będzie mógł brać udziału w dyskusji na posiedzeniu Sejmu w procedurze uchwalania wotum nieufności - o ile nie zostanie zaproszony przez marszałka Sejmu. _ Zaproszenie przez marszałka Sejmu powinno mieć swoją kontynuację w postaci udzielenia głosu _ - twierdzi ekspert.

Według PiS, rozwiązanie, które wskazuje Sarnecki, pozostaje w zgodzie z regulaminem Sejmu i _ stanowi niejako rozwinięcie zawartych w nim zasad poszanowania praw opozycji i pluralizmu politycznego, jak i zapisów dotyczących innych trybów powołania rządu _.

Jak ocenia PiS, ta opinia pokazuje, że zasadnym jest, aby marszałek Kopacz zaprosiła Glińskiego na posiedzenie Sejmu i udzieliła mu głosu.

_ - W części opinii, w sposób jasny uwidacznia się pogląd, że fakt nieuwzględnienia wprost w regulaminie Sejmu udziału w debacie kandydata na premiera, który nie jest posłem, jest swego rodzaju błędem prawnym i nieprawidłowością, którą należałoby naprawić _ - podkreślono w liście do marszałek Sejmu.

W środę Sejm zajmie się wnioskiem PiS o wyrażenie konstruktywnego wotum nieufności wobec rządu. PiS chce, aby tego dnia kandydat tej partii na premiera Piotr Gliński mógł zabrać głos w Sejmie. Kopacz nie zgadza się na wystąpienie Glińskiego w Sejmie; powołuje się na art. 7. konstytucji mówiący o tym, że organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa oraz na przepisy regulaminu Sejmu, dotyczące wotum nieufności wobec rządu.

_ - Brak umożliwienia wystąpienia kandydatowi na premiera, nadmiernie umacnia pozycję aktualnie urzędującej Rady Ministrów i premiera oraz stanowi niespójność w stosunku do innych trybów powołania rządu _ - ocenia PiS.

Według PiS, uniemożliwienie Glińskiemu zabrania głosu _ stanowiłoby pogwałcenie zasady demokracji parlamentarnej, poprzez ograniczenie praw posłów i opozycji _. _ Kandydat na premiera powinien mieć możliwość przedstawienia założeń swego programu i nie jest w stanie go w tym zastąpić reprezentant wnioskodawców, uprawniony do przedstawienia powodów do złożenia wniosku o wotum _ - napisano w liście.

PiS także w 2013 roku zgłosiło wniosek o konstruktywne wotum nieufności z prof. Glińskim jako kandydatem na premiera; został on odrzucony przez posłów. Wcześniej podczas debaty w Sejmie nad wnioskiem szef PiS Jarosław Kaczyński uruchomił tablet, z którego odtworzony został fragment wystąpienia programowego Glińskiego wygłoszonego w jednej z sal sejmowych na dwie godziny przed sejmową debatą.

Zgodnie z regulaminem Sejmu, w debacie nad wnioskiem o wyrażenie wotum nieufności, marszałek Sejmu, poza kolejnością mówców zapisanych do głosu, udziela głosu wyłącznie prezesowi Rady Ministrów. Posłowie, którzy zamierzają wziąć udział w dyskusji nad określonym punktem porządku dziennego, zapisują się do głosu u sekretarza Sejmu prowadzącego listę mówców (nie-poseł nie może zapisać się na listę mówców).

Czytaj więcej w Money.pl
Nowy wniosek o wotum nieufności dla rządu - _ Będzie drugą szansą dla posłów, aby odcięli się od niewyjaśnionych spraw _ - mówią politycy PiS.
PiS chce Glińskiego w Sejmie. Kopacz mówi... PiS chce udostępnienia sejmowej mównicy swojemu kandydatowi na premiera. Nie zgadza się na to marszałek Sejmu.
PiS kontratakuje wotum nieufności i Glińskim _ Składamy też zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Donalda Tuska _. Jarosław Kaczyński mówi, że robi to w interesie państwa.
PiS złożył wniosek o wotum nieufności Mariusz Błaszczak zapowiedział, że PiS ma też propozycje dalszych działań, które mają na celu uzdrowienie sytuacji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)