Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowy wniosek o wotum nieufności dla rządu

0
Podziel się:

- Będzie drugą szansą dla posłów, aby odcięli się od niewyjaśnionych spraw - mówią politycy PiS.

Nowy wniosek o wotum nieufności dla rządu
(PAP/Tomasz Gzell)

Po głosowaniach w Sejmie klub Prawa i Sprawiedliwości złoży wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu - poinformował szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. Nie chciał potwierdzić nieoficjalnych informacji, że kolejny raz kandydatem na premiera będzie prof. Piotr Gliński.

Błaszczak powiedział, że po głosowaniach PiS organizuje konferencję z udziałem prezesa Jarosława Kaczyńskiego, podczas której zostanie przedstawiona informacja na temat wniosku i nazwisko kandydata na premiera.

Błaszczak nie chciał potwierdzić nieoficjalnych informacji, że kolejny raz będzie nim prof. Piotr Gliński. Błaszczak wyjaśnił, że wniosek PiS - składany dzień po uzyskaniu przez rząd wotum zaufania - będzie _ drugą szansą _ dla posłów, aby odcięli się od nadal niewyjaśnionych spraw ujawnionych w podsłuchanych rozmowach polityków rządzącej partii. Szef klubu PiS podkreślił, że PiS liczy na głosy _ wszystkich uczciwych posłów _.

Wniosek o tzw. konstruktywne wotum nieufności składa grupa co najmniej 46 posłów. Jednocześnie musi zaproponować kandydata na nowego premiera. Taki wniosek może być poddany pod głosowanie nie wcześniej niż po upływie 7 dni od dnia jego zgłoszenia. Aby doszło do upadku rządu, a nowy premier miał szansę na sformowanie gabinetu, wniosek musi uzyskać poparcie większości ustawowej liczby posłów, czyli 231 głosów.

W obecnej kadencji PiS podjął już raz próbę przeprowadzenia konstruktywnego wotum nieufności z Glińskim jako kandydatem na premiera rządu technicznego. W marcu 2013 r. odbyła się w Sejmie debata, a następnie głosowanie, w którym wniosek został odrzucony - za wyrażeniem wotum nieufności rządowi Tuska głosowało wówczas 137 posłów, 236 było przeciw, 41 wstrzymało się od głosu.

Koalicja PO-PSL ma łącznie 235 posłów, zatem by zdobyć odpowiednią większość, za wnioskiem o konstruktywne wotum nieufności wobec obecnego rządu musiałaby zagłosować nie tylko cała opozycja, ale musiałoby się do niej przyłączyć co najmniej kilku posłów z klubów koalicyjnych.

Opozycja dysponuje w Sejmie obecnie 225 głosami, w tym PiS - 136 głosami. Wczoraj Sejm udzielił wotum zaufania rządowi Donalda Tuska. Rząd poparło 237 posłów, przeciw wyrażeniu wotum zaufania opowiedziało się 203, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Gliński mówi jak kandydat

_ - Pan premier nie mówił o aferze taśmowej a o kelnerskiej, węglowej i o wpływach nie wiadomo kogo. Próbował unikać dyskusji na temat bardzo poważnego kryzysu - _ powiedział prof. Piotr Gliński, odnosząc się do sejmowej dyskusji ws. publikacji tygodnika Wprost.

Szef Rady Programowej PiS nie skomentował nieoficjalnych doniesień TVP Info, jakoby miał być kandydatem na premiera technicznego z ramienia partii Jarosława Kaczyńskiego.

_ - W sprawach personalnych się nie wypowiadam. To należy do władz największej partii opozycyjnej, która jako jedyna w Sejmie ma konstytucyjną możliwość złożenia konstruktywnego wotum nieufności. To jest instrument, który ma pobudzać debatę. Nie jest składany codziennie, ale w związku z jakąś sytuacją. Opozycja ma prawo aktywnie się zachować wobec kryzysu w państwie - _powiedział prof. Gliński, odpowiadając na pytanie czy potwierdza, że dostał propozycję zostania premierem technicznym.

Gość TVP Info zastanawiał się nad scenariuszami wydarzeń po publikacjach tygodnika Wprost, w tym zapowiedzi PiS złożenia wniosku o wotum nieufności wobec rządu w Sejmie.

_ - Z punktu widzenia interesu dobra publicznego trochę się obawiam, że być może nastąpiło porozumienie pomiędzy dysponentem a kimś komu zależy, żeby ten serial taśmowy się skończył. Jeżeli jednak to będzie dalej wyciekało, to nawet ten rząd Tuska oparty o twarde interesy, które w tych głosowaniach widzimy, będzie się musiał złamać. On będzie kruszeć z tygodnia na tydzień - _ mówił prof. Gliński.

Czytaj więcej w Money.pl
On będzie premierem PiS? Zabrał głos - _ To jest instrument, który ma pobudzać debatę _ - powiedział prof. Gliński, komentując zapowiedź wniosku o wotum nieufności wobec rządu.
Sukces taktyczny Tuska i odpowiedź opozycji Premiera poparli nawet niezrzeszeni. Pojechał po stanowiska do Brukseli.
Głosując za rządem Tuska myślał o Jezusie _ Zadając sobie pytanie, co zrobiłby Jezus - nie miałem już wątpliwości _ - tłumaczy ten krok poseł, który odszedł z PO.
Prokuratura ujawni swoją wersję afery z taśmami _ Pokażemy przebieg, który mamy zarejestrowany na taśmach _. Zatrzymani w aferze wychodzą na wolność.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)