Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pigułka "dzień po" dostępna bez recepty? W Polsce tak być nie musi

0
Podziel się:

- Polska była przeciwna tej decyzji - mówi Sławomir Neumann.

Pigułka "dzień po" dostępna bez recepty? W Polsce tak być nie musi
(Stefan Maszewski/REPORTER)

Antykoncepcja awaryjna, zwana pigułką dzień po, będzie w Polsce dostępne jedynie na receptę, jeżeli unijne przepisy pozostawią w gestii krajów członkowskich decyzję w tej sprawie - powiedział wiceszef resortu Sławomir Neumann.

Komisja Europejska zdecydowała, że środek o nazwie ellaOne może być dostępny w krajach Unii Europejskiej bez recepty, zastrzegając, że ostateczna decyzja należy do władz krajowych. Informację taką przekazał rzecznik KE ds. zdrowia Enrico Brivio.

_ - Polska była przeciwna tej decyzji, głosowaliśmy przeciwko na posiedzeniu Europejskiej Agencji ds. Leków. Jeżeli będzie zapis o decyzji władz krajowych, to utrzymamy przepis o dostępności na receptę _ - powiedział Neumann pytany o stanowisko polskiego ministerstwa zdrowia w tej sprawie.

Według Brivio decyzję o zmianie statusu leku ellaOne Komisja podjęła w środę na podstawie wydanej 21 listopada 2014 r. rekomendacji Europejskiej Agencji ds. Leków (EMA). Agencja wyjaśniła, że pigułki ellaOne mogą być _ stosowane bezpiecznie i skutecznie bez potrzeby uzyskania recepty _.

Według ekspertów Agencji chociaż pigułki mogą być skuteczne, jeśli zostaną przyjęte w ciągu 5 dni po stosunku płciowym, to ich skuteczność jest najwyższa, gdy zostaną zastosowane w ciągu 24 godzin. _ Zniesienie wymogu otrzymania recepty na ten lek powinno ułatwić kobietom dostęp do niego i przez to zwiększyć jego skuteczność _ - oceniła EMA.

EllaOne to produkt antykoncepcyjny zawierający octan uliprystalu, przeznaczony do stosowania w przypadkach nagłych, aby zapobiec ciąży po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia lub w przypadku, gdy zastosowana metoda antykoncepcji zawiodła. Środek działa poprzez zatrzymanie uwalniania komórki jajowej przez jajniki. Został dopuszczony do obrotu w UE w 2009 r.

Według informacji EMA obecnie w większości krajów UE bez recepty dostępne są środki antykoncepcji awaryjnej zawierające lewonorgestrel, np. Norlevo, Levonelle, Postinor. Na receptę środki te dostępne są w Chorwacji, Niemczech, Grecji, na Węgrzech, we Włoszech i w Polsce. Z kolei na Malcie w ogóle nie są sprzedawane.

Czytaj więcej w Money.pl
Pigułki "dzień po" w Unii bez recepty. Wszędzie? Europejska Agencja ds. Leków wyjaśniła, że pigułki ellaOne mogą być _ stosowane bezpiecznie i skutecznie bez potrzeby uzyskania recepty _.
Lekarze zapowiadają paraliż służby zdrowia Lekarze zapowiadają paraliż służby zdrowia, a rząd i tak zrobi swoje.
NFZ przegrał w sądzie i wciąż nie chce płacić Krakowski sąd wydał wyrok: NFZ musi zapłacić za operację przeprowadzoną za granicą. Fundusz zapowiada odwołanie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)