Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Leczenie za granicą. Sąd zadecydował, że NFZ musi oddać pieniądze

0
Podziel się:

Krakowski sąd wydał wyrok: NFZ musi zapłacić za operację przeprowadzoną za granicą. Fundusz zapowiada odwołanie.

Leczenie za granicą. Sąd zadecydował, że NFZ musi oddać pieniądze
(PAP/Wojciech Pacewicz)

NFZ musi zapłacić pacjentowi za operację przeprowadzoną za granicą. Krakowski sąd wydał wyrok, natomiast fundusz nie chce płacić i już zapowiada odwołanie.

Narodowy Fundusz Zdrowia musi zapłacić panu Józefowi Berezie 4 tysiące złotych za zabieg usunięcia zaćmy. Pacjent nie chciał czekać kilku lat na operację w Polsce, więc bez kolejki przeprowadził ją w Czeskim Cieszynie. Zgodnie z dyrektywą unijną, pieniądze za operacje powinien zwrócić mu narodowy ubezpieczyciel. NFZ nie chciał tego zrobić, więc sprawa trafiła do sądu. Wyrok nie jest prawomocny, dlatego NFZ zapowiada odwołanie się od decyzji sądu.

Jak mówi Józef Bereza okazało się, że prawo stoi po stronie pacjenta: - _ Jednak mam prawo się starać o zwrot. Zapłaciłem za leczenie z własnej kieszeni, a przecież powinno za mnie zapłacić państwo. Jeżeli jest taka dyrektywa, to sądziłem, że i u nas takie samo prawo obowiązuje i można z niego korzystać _ - powiedział Józef Bereza.

Od października obowiązuje dyrektywa Unii Europejskiej o leczeniu transgranicznym. Każdy pacjent, który nie chce zbyt długo czekać w kolejkach na operację, może wybrać się do każdego kraju Unii Europejskiej na komercyjny zabieg. Na podstawie rachunku pieniądze powinien zwrócić NFZ. Narodowy ubezpieczyciel nie ma jednak prawnych narzędzi, aby oddawać pieniądze, bo ministerstwo zdrowia opóźnia wprowadzenie odpowiednich rozporządzeń.

Unijna dyrektywa weszła w życie 25 października 2013 roku w całej Unii Europejskiej. Polska miała od tego momentu dwa lata na dostosowanie swojego systemu prawnego do zmian. Minęło pół roku, a Polacy wciąż nie mogą cieszyć się nowymi przywilejami. O to na jakim etapie jest ustawa, zapytaliśmy Ministerstwo Zdrowia.

- _ Projekt ustawy implementującej dyrektywę jest obecnie na etapie prac sejmowych, a konkretnie na etapie prac w podkomisji nadzwyczajnej, powołanej specjalnie do rozpatrzenia tego projektu _ - odpowiada rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Z kolei wiceminister zdrowia Sławomir Neumann powiedział w _ Salonie politycznym Trójki _, że według niego ustawa będzie uchwalona do końca wakacji sejmowych.

Dotychczas warunkiem odzyskania pieniędzy za leczenie jest uzyskanie zgody NFZ. Fundusz zgadza się na takie finansowanie, gdy zabiegu nie można przeprowadzić w Polsce. Wymagane dokumenty składa się do prezesa Funduszu, który ocenia je w ciągu pięciu dni.

Przez to zgodę otrzymało niewielu rodaków. W 2013 roku starało się o nią 170 osób. Ostatecznie NFZ wydał 152 upoważnienia, których łączna wartość wyniosła 14,7 mln zł.

Czytaj więcej w Money.pl
Klauzula sumienia tak, ale co z pacjentem? Szpital, który ma z NFZ kontrakt, ma obowiązek wykonywać świadczenia, w tym również terminację ciąży - przypomina rzeczniczka NFZ.
Do lekarza bez kolejki? Rząd opóźnia zmianę prawa Wiceminister Sławomir Neumann nie jest zwolennikiem nowych przepisów, ale jeszcze w tym roku zostaną one wprowadzone.
Posiedzenie rządu. Dziś założenia budżetu Według danych, jakie resort finansów przedstawił niedawno Komisji Trójstronnej, w założeniach zapisano, że w 2015 r. dynamika PKB sięgnie 3,8 proc., a średnioroczna inflacja wyniesie 2,3 proc.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)