Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Piechociński: "Trzeba będzie korygować decyzję" Tuska

0
Podziel się

Lider koalicyjnego PSL powiedział, że jego partia od razu się dystansowała od decyzji premiera, który pozostawił Sienkiewicza na stanowisku.

Piechociński: "Trzeba będzie korygować decyzję" Tuska
(PAP/Jacek Turczyk)
bDTeMeth

Szef PSL Janusz Piechociński powiedział, że _ trzeba będzie z opóźnieniem korygować _ ryzykowną decyzję premiera Donalda Tuska o pozostawieniu szefa MSW na stanowisku. Wicepremier zaznaczył też, że w weekend może dojść do jego spotkania z Tuskiem.

Donald Tusk zapowiedział na konferencji prasowej, że na początku przyszłego tygodnia oceni działania ministra SW Bartłomieja Sienkiewicza w sprawie wyjaśniania tzw. afery taśmowej i podejmie _ stosowne decyzje _. Lider koalicyjnego PSL powiedział później, że jego partia od razu się dystansowała od decyzji premiera, który pozostawił Sienkiewicza na stanowisku.

Zdaniem Piechocińskiego _ ryzykowna decyzja premiera z początku tego tygodnia pokazała, że nie udało się przeciąć narastania emocji. Teraz dopiero z opóźnieniem trzeba będzie tę decyzję korygować _ - dodał.

bDTeMetj

Podkreślił jednak, że nie chce nic premierowi sugerować, bo Sienkiewicz jest jednym z jego najbliższych współpracowników, _ nie tylko w wymiarze politycznym _.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/184/m311736.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wydarzenia;w;redakcji;wprost;premier;reaguje;na;akcje;abw,130,0,1566850.html) *"Mamy poważny problem". Premier mówi o możliwości wcześniejszych wyborów * - _ Nie podam się do dymisji. Nie będą realizował scenariusza, który napisały osoby nielegalnie zakładające podsłuchy _ - podkreślił premier.

Pytany, czy scenariusz wcześniejszych wyborów jest realny, szef PSL podkreślił, że on sam jako pierwszy powiedział, że może do tego dojść.

Zaznaczył, że razem z liderem Platformy są w polityce od 25 lat i _ mają świadomość, że jeśli nie da się wystudzić emocji, oczyścić atmosfery i wyjaśnić sprawy, to gnicie obozu władzy w nieskuteczności i zajmowanie się jedynie konfliktami z opozycją jest najgorszym, co może się przydarzyć państwu _.

bDTeMetp

Piechociński powiedział, że jeśli w sprawie _ pojawią się nowe wątki _, w piątek lub w sobotę może dojść do dodatkowego spotkania z Tuskiem. _ Umówiliśmy się z panem premierem, że jak tylko będzie tego wymagała sytuacja, zamienimy parę słów przez telefon i albo on do mnie albo ja do niego w weekend podjadę _ - dodał.

Pytany o ocenę decyzji prokuratury, która zarządziła przeszukanie redakcji tygodnika _ Wprost _, szef ludowców powiedział, że _ czym innym jest wolność słowa i tajemnica dziennikarska, a czym innym jest udostępnienie prokuraturze samego materiału, a nie informacji o tym, kto go przyniósł _.

W ocenie polityka _ stosowne służby państwowe muszą uwzględniać wariant _, że ktoś z redakcji _ Wprost _ mógł _ zlecić dla celów dziennikarskich zbudowanie takiego systemu zbierania informacji _. _ Przynajmniej w teorii nie można wykluczyć, ze w środowisku dziennikarskim znalazł się jeden z inicjatorów tego procesu _ - dodał Piechociński.

Jego zdaniem _ emocje nie tylko opanowały polityków, ale i media _. Prezes PSL zauważył, że Monika Olejnik, zabierając głos na porannej konferencji Donalda Tuska, _ poinformowała premiera, że całe środowisko (dziennikarskie) jest przeciwko niemu _. _ To znaczy, że mamy stan nadzwyczajnej gotowości. W tym wszystkim obywatele są totalnie zagubieni, a my zaczynamy tracić proporcje i wagę sprawy _ - mówił.

bDTeMetq

ABW w redakcji Wprost. Zobacz zdjęcia z akcji

  • fot: PAP/Radek Pietruszka
  • fot: PAP/Radek Pietruszka
  • fot: PAP/Radek Pietruszka
  • fot: PAP/Radek Pietruszka [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://manager.money.pl/galerie/abw-w-redakcji-wprost-zobacz-zdjecia-z-akcji-g721178.html) Interes państwa - według wicepremiera - jest _ narażony na poważny szwank _, bo do tej pory nie została stworzona _ płaszczyzna wyciągania wniosków _ z treści nagranych rozmów.

Szef ludowców podkreślił, że zgadza się z Donaldem Tuskiem, że jak najszybsze opublikowanie wszystkich nagrań jest najprostszą metodą na oczyszczenie atmosfery. _ Nie będzie środowisk i osób, które mogą być szantażowane, albo nie będą podejmowały pewnych decyzji tylko dlatego, że mogą czuć, że przeciwko nim są jakieś materiały _ - wyjaśnił.

_ _

bDTeMetr

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/200/311496.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/czy;po;aferze;podsluchowej;premier;powinien;podac;sie;do;dymisji;sonda,159,0,1566879.html) Czy_ _premier powinien podać się do dymisji? [SONDA]

_ Wprost _ upublicznił nagrania, na którym słychać, jak szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz rozmawia z prezesem Narodowego Banku Polskiego Markiem Belką i byłym ministrem Sławomirem Cytryckim o hipotetycznym wsparciu przez NBP budżetu państwa kilka miesięcy przed wyborami, które może wygrać PiS; Belka w zamian za wsparcie stawia warunek dymisji ówczesnego ministra finansów Jacka Rostowskiego oraz nowelizacji ustawy o banku centralnym. Tygodnik twierdzi, że do rozmowy doszło w lipcu 2013 r. W listopadzie Rostowski został zdymisjonowany; pod koniec maja 2014 r. do Rady Ministrów wpłynął projekt założeń nowelizacji ustawy o NBP.

Wczoraj ABW zażądała od redakcji _ Wprost _ dobrowolnego wydania nośników danych z nagraniami nielegalnych podsłuchów polityków i szefa NBP. Redakcja odmówiła. W związku z tym prokuratura zarządziła przeszukanie redakcji, chciała odebrać redaktorowi naczelnemu _ Wprost _ laptop i pamięć USB, jednak odstąpiono od tej czynności po tym, jak do pomieszczenia weszli dziennikarze zgromadzeni w redakcji.

Czytaj więcej w Money.pl
Działania "Wprost" były sprzeczne z prawem? W sytuacji gdy osoba, u której dokonuje się przeszukania, oświadczy, że są tam materiały objęte tajemnicą zawodową, w tym dziennikarską, organ dokonujący przeszukania powinien je zabezpieczyć, opieczętować.
Akcja ABW była inspirowana politycznie? SLD domaga się jak najszybszych wyjaśnień,
"Pożaru nie gasi się dolewaniem benzyny" - _ Pożaru nie gasi się dolewaniem benzyny do ognia _ - powiedział prezydent.
bDTeMetK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)