Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
hiszpania
14.07.2014 06:40

Pedro Sanchez nowym liderem socjalistów

Sympatię działaczy partyjnych zdobył dzięki swojej charyzmie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Trabajo propio/CC BY-SA 3.0/Wikimedia)

* Nowym sekretarzem generalnym hiszpańskich socjalistów został jeszcze do niedawna nieznany deputowany, który osłabione ugrupowanie zamierza przekształcić w zwycięską partię. Sympatię działaczy partyjnych zdobył dzięki swojej charyzmie. *

_ - Będziemy chronić tych najsłabszych, jednoczyć Hiszpanię i będziemy słyszalni w Europie _ - mówił Sanchez do członków Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) w jej siedzibie w Madrycie.

Wczoraj działacze PSOE, która jest główną siłą opozycyjną w Hiszpanii, po raz pierwszy wybierali nowego szefa w bezpośrednim głosowaniu.

42-letni Sanchez, który ma dyplom magistra ekonomii politycznej i zna angielski oraz francuski, został deputowanym w 2013 r., po odejściu jednego z parlamentarzystów. Wcześniej pracował w Parlamencie Europejskim i w Bośni z ONZ. W centrum uwagi znalazł się dopiero w ostatnich tygodniach.

Sanchez, nazywany _ Pedro el Guapo _ (Przystojny Pedro), zapewnia, że wskrzesi partię, której zagrażają nowo powstałe ruchy lewicowe. W głosowaniu zdobył on prawie połowę głosów (49 proc.), pokonując baskijskiego 38-letnigo deputowanego Eduardo Madinę, który otrzymał 36 proc. głosów i którego wybór symbolizowałby ciągłość w partii. Na trzecim miejscu znalazł się 59-letni Andaluzyjczyk Jose Antonio Perez Tapias, na którego zagłosowało 15 proc. działaczy.

Wkrótce Sanchez zastąpi dotychczasowego lidera socjalistów 62-letniego Alfredo Pereza Rubalcabę, który pod koniec czerwca postanowił wycofać się z czynnego uprawiania polityki. Przez ponad dwadzieścia lat był deputowanym do parlamentu i kilkakrotnie ministrem. Teraz powraca do pracy na uniwersytecie.

Nazajutrz po tym, gdy hiszpańscy socjaliści ponieśli dotkliwą porażkę w wyborach europejskich 25 maja, Rubalcaba ogłosił zwołanie nadzwyczajnego zjazdu w celu dokonania wyboru nowego kierownictwa partii, przyjmując tym samym na siebie odpowiedzialność za niepowodzenie wyborcze.

Zjazd, podczas którego zatwierdzony zostanie nowy sekretarz generalny, odbędzie się w dniach 26 i 27 lipca.

Czytaj więcej w Money.pl
Oto bilans siódmej gonitwy byków w Hiszpanii Bieg odbywa się w ramach dorocznej fiesty ku czci św. Fermina w Pampelunie na północy Hiszpanii.
Kontrola ze względu na kolor skóry? Już nie _ Po raz pierwszy zabronione będzie kontrolowanie obywateli na podstawie kryteriów etnicznych _ - podkreślił minister spraw wewnętrznych.
Polski wątek w hiszpańskiej aferze korupcyjnej Informacje o transakcji przekazał prokuraturze hiszpański Urząd Skarbowy. Przelew z konta w banku Pekao miał miejsce w 2009 roku, niedługo po wybuchu afery.
Wyłudzenia i korupcja w rodzinie królewskiej Były księgowy zaczął zeznawać. Pogrąży rodzinę królewską w Hiszpanii?
Tagi: hiszpania, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz