Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pedofilia w Kościele. Janusz Palikot zawiadomił prokuraturę

0
Podziel się

Twój Ruch skierował dzisiaj do prokuratora generalnego zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa poplecznictwa w sprawach pedofilii przez czterech hierarchów Kościoła katolickiego, w tym nowego prymasa Wojciecha Polaka.

Pedofilia w Kościele. Janusz Palikot zawiadomił prokuraturę
(Wojciech Strozyk/REPORTER)
bDZZVHAl

Zawiadomienie, poza prymasem Polakiem, dotyczy arcybiskupów: Józefa Michalika, Henryka Hosera i Leszka Sławoja-Głódzia.

Jak napisali jego autorzy, chodzi o przestępstwo polegające na _ wielokrotnym utrudnianiu ujawnienia przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajności osób poniżej 15. roku życia (art. 200 kk - zgwałcenie pedofilskie) dokonanych przez polskich duchownych, zacieraniu śladów przestępstw i udaremnianiu wszczęcia postępowań karnych w celu uniknięcia odpowiedzialności przez tychże duchownych _.

Janusz Palikot na konferencji prasowej w Sejmie, zarzucił m.in. abp. Michalikowi ukrywanie na terenie diecezji proboszcza pedofila i nieodsunięcie go od kontaktów z dziećmi. Jak mówił lider TR, abp Michalik w liście do wiernych zastraszał też osoby, które zeznawały przeciwko księdzu. _ Osoby w sutannie i habicie są w Polsce bezkarne _ - oświadczył Palikot.

bDZZVHAn

Zwrócił się też do premiera Donalda Tuska, aby zadeklarował, iż jego wizyta w Watykanie nie oznacza gwarancji _ dalszej bezkarności _ osób duchownych.

Zawiadomienie Twojego Ruchu opiera się na materiałach prasowych. Jak napisano w dokumencie, _ od wielu miesięcy pojawiają się w mediach szczególnie bulwersujące informacje świadczące o tym, iż najwyżsi hierarchowie kościoła katolickiego (...) mimo iż posiadali wiedzę o popełnianych przez polskich duchownych katolickich przestępstwach o charakterze pedofilskim - wykorzystując swoją pozycję społeczną - podejmowali działania mające na celu udaremnienie poniesienia odpowiedzialności karnej przez tychże duchownych _.

Zdaniem autorów zawiadomienia o _ próbie bagatelizowania wielokrotnych przypadków gwałtów pedofilskich dokonanych przez księży mogą świadczyć także słowa wypowiedziane w jednym z wywiadów przez obecnego prymasa Polski Wojciecha Polaka _. Jak wyjaśniono, _ określił on przypadki tego jednego z najgroźniejszych przestępstw mianem "wykroczeń w sferze pedofilii" _.

W poniedziałek parlamentarny zespół ds. przeciwdziałania ateizacji Polski skierował z kolei do prokuratora generalnego wniosek dot. wypowiedzi szefa Twojego Ruchu o księżach pedofilach z 14 maja.

bDZZVHAt

W programie TVN24 Janusz Palikot, zwracając się do innego gościa programu lidera Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry, powiedział tego dnia: _ A pan się nie widział z Hoserem, a pan się nie widział z Michalikiem, a pan się nie widział z Rydzykiem, a pan się nie widział ze Sławojem Głodziem? To są księża pedofile. Księża pedofile, którzy chronili pedofilów (...) Arcybiskup Hoser ukrywał księdza pedofila _.

Wniosek o wszczęcie śledztwa ws. znieważenia i pomówienia hierarchów przez Palikota tymi słowami skierowała w zeszłym tygodniu do prokuratora generalnego też Solidarna Polska.

Czytaj więcej w Money.pl
Sprawa abpa Wesołowskiego na forum ONZ Watykan przyznał, że jest opóźnienie w postępowaniu wobec polskiego hierarchy, oskarżonego o pedofilię.
Skala pedofilii księży. Watykan ujawnił Dane dotyczące na forum ONZ-owskiego Komitetu Przeciwko Torturom, przedstawił szef abp Silvano Tomasi.
Kościół chce się zająć pedofilią na świecie Przewodniczący komisji, arcybiskup Bostonu kardynał Sean O'Malley podkreślił, że pedofilia jest problemem całego Kościoła, a nie tylko niektórych krajów.
bDZZVHAO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)