Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Watykan na forum przeciwko torturom o pedofilii

0
Podziel się:

Dane dotyczące na forum ONZ-owskiego Komitetu Przeciwko Torturom, przedstawił szef abp Silvano Tomasi.

Watykan na forum przeciwko torturom o pedofilii
(PAP/EPA)

884 księży zostało wykluczonych ze stanu kapłańskiego za pedofilię w ciągu minionej dekady. Takie dane dotyczące lat 2004-2013 przedstawił na forum ONZ-owskiego Komitetu Przeciwko Torturom w Genewie szef watykańskiej delegacji abp Silvano Tomasi (na zdjęciu).

W drugim dniu obrad komitetu ONZ nad sprawozdaniem Stolicy Apostolskiej na temat przestrzegania przez nią konwencji o zakazie stosowania tortur stały przedstawiciel Watykanu w genewskiej siedzibie Narodów Zjednoczonych odpowiadał na pytania dotyczące pedofilii w Kościele.

10 ekspertów komitetu pytało o poszczególne przypadki takich czynów, o postępowania przeciwko ich sprawcom, a także o przeciwdziałanie tym przestępstwom. Wcześniej stowarzyszenia ofiar pedofilii w Kościele zaapelowały, aby została ona uznana za torturę i była przedmiotem dyskusji z Watykanem w trakcie rutynowej analizy przedłożonego przezeń raportu ze stosowania konwencji, którą ratyfikował w 2002 roku. Organizacje te uważają, że należy zarzucić Watykanowi złamanie konwencji o zakazie stosowania tortur.

Arcybiskup Tomasi poinformował niezależnych ekspertów komitetu, że w ciągu ostatnich 10 lat w Kongregacji Nauki Wiary zanotowano łącznie 3420 przypadków pedofilii wśród duchowieństwa na świecie. Większość tych spraw - wyjaśnił szef watykańskiej delegacji - dotyczy lat 50, 60, 70 i 80.

Inne niż wydalenie ze stanu kapłańskiego kroki dyscyplinarne Stolica Apostolska zastosowała wobec 2572 osób - powiedział abp Tomasi. Zastrzegł, że Stolica Apostolska nie ma kompetencji prawnych, by wszcząć postępowania w związku z przestępstwami popełnionymi poza Państwem Watykańskim. Zapewnił zarazem, że Watykan podejmuje wszelkie wysiłki, by wszczynać postępowanie kościelne wobec przedstawicieli kleru, którym postawiono zarzuty seksualnego wykorzystywania nieletnich, i to - jak dodał - "bez uprzedzeń wobec procedur sądowych w państwach, gdzie są rezydentami".

Abp Tomasi powtórzył, że członkowie kleru podlegają prawu kraju, w którym przebywają.

Wnioski z analizy pierwszego sprawozdania Stolicy Apostolskiej przedłożonego Komitetowi Przeciwko Torturom zostaną ogłoszone 23 maja.

Już po raz drugi w ostatnich miesiącach delegacja Watykanu kierowana przez abp. Tomasiego przedstawiła na forum ONZ informacje dotyczące skandalu pedofilii w Kościele. Wcześniej sprawa ta była przedmiotem dyskusji podczas analiz raportu z przestrzegania przez Stolicę Apostolską Konwencji o Prawach Dziecka. W styczniu Watykan spotkał się z ostrą krytyką ze strony Komitetu ds. Praw Dziecka za linię postępowania wobec przestępstw pedofilii.

Papieska komisja ochrony nieletnich

Solidarność z ofiarami pedofilii i wolę przekonania wszystkich w Kościele o ciężarze tego przestępstwa wyrazili członkowie papieskiej komisji ochrony nieletnich. Powołana w marcu przez papieża Franciszka, zakończyła w miniony weekend swoje pierwsze posiedzenie.

Przewodniczący komisji, arcybiskup Bostonu kardynał Sean O'Malley podkreślił, że pedofilia jest problemem całego Kościoła, a nie tylko niektórych krajów, jak Stany Zjednoczone czy Irlandia.

Przyznał, że w wielu regionach wiedza o tym zjawisku jest wciąż niewystarczająca, a niekiedy jeszcze mu się zaprzecza.

Komisja nie będzie zajmować się konkretnymi przypadkami, ale jest zdania, że wszyscy powinni ponosić odpowiedzialność za nadużycia, bez względu na swoje miejsce czy status w Kościele.

Ze swej strony przygotuje ona wskazania, mające na celu wypracowanie jak najskuteczniejszych środków ochrony nieletnich oraz uwrażliwienie na tragiczne konsekwencje nadużyć seksualnych, a także katastrofalne następstwa niewysłuchania ofiar i ich rodzin.

Czytaj więcej w Money.pl
Kościół chce się zająć pedofilią na świecie Przewodniczący komisji, arcybiskup Bostonu kardynał Sean O'Malley podkreślił, że pedofilia jest problemem całego Kościoła, a nie tylko niektórych krajów.
Papież Franciszek przeprasza za skandal Jednocześnie zapewnił, że sprawcy tych czynów zostaną ukarani i że Kościół jest świadom krzywd wyrządzonych dzieciom.
Papież o ranach zadanych przez pedofili Franciszek powiedział w wywiadzie dla _ Corriere della Sera _, że czyny pedofilii są _ straszne _.
Ksiądz zatrzymany w sprawie pedofilii Sprawa ma związek ze śledztwem w sprawie wykorzystywania seksualnego dzieci na Dominikanie. Poinformował o tym Przemysław Nowak, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)