Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Parlament Izraela rozwiązany. Kiedy wybory?

0
Podziel się:

Spory w koalicji zaostrzył forsowany przez Netanjahu projekt ustawy definiującej Izrael jako państwo ludu żydowskiego.

Beniamin Netanjahu, premier Izraela
Beniamin Netanjahu, premier Izraela (Tallicfan20 / domena publiczna)
bEKgkzmd

W następstwie kryzysu rządowego parlament Izraela zadecydował znaczną większością głosów o swym rozwiązaniu, co otworzyło drogę do przeprowadzenia 17 marca przedterminowych wyborów.

Projekt ustawy o rozwiązaniu 120-osobowego Knesetu poparło w trzecim czytaniu 93 jego członków, nikt nie głosował przeciw. W ubiegłym tygodniu rozpadła się funkcjonująca od marca 2013 roku centroprawicowa koalicja rządowa premiera Benjamina Netanjahu, czego podłożem były głębokie różnice polityczne i ideologiczne między pięciu współtworzącymi ją ugrupowaniami.

Tydzień temu szef rządu zdymisjonował ministra finansów Jaira Lapida oraz minister sprawiedliwości Cipi Liwni, zarzucając im usiłowanie politycznego puczu. Lapid stoi na czele centrowej partii laickiej Jesz Atid (Jest Przyszłość), a Liwni szefuje liberalnemu Hatnuah (Ruch).

bEKgkzmf

Spory w koalicji zaostrzył forsowany przez Netanjahu projekt ustawy definiującej Izrael jako _ państwo ludu żydowskiego _. Zapis tej treści znajduje się już w izraelskiej deklaracji niepodległości z 1948 roku, ale premier uważa, że powinien być on zagwarantowany aktem prawnym najwyższej rangi jako jednoznaczne przesłanie dla wrogów kraju. Krytycy ustawy, w tym Liwni i Lapid, wskazują, że jej język podkopuje demokratyczny charakter państwa i naruszałby prawa jego arabskich obywateli.

Według sondaży w efekcie wyborów nastąpi prawdopodobnie powrót Netanjahu do władzy, gdyż wielu Izraelczyków popiera twarde stanowisko premiera w konflikcie z Palestyńczykami i innych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa państwa. Jak poinformował jednak izraelski internetowy serwis informacyjny ynet, formowany obecnie przez Liwni i lidera opozycyjnej Partii Pracy Isaaka Herzoga centrolewicowy sojusz ma szanse zdobyć 23 mandaty do Knesetu, czyli o dwa więcej niż kierowany przez Netanjahu prawicowy blok Likud.

W najbliższym czasie w Likudzie mają odbyć się wybory jego nowego przewodniczącego i zarazem kandydata na premiera. Na razie nie jest jasne, czy przeciwko Netanjahu stanie jego rywal Gideon Saar.

Czytaj więcej w Money.pl
ONZ rozbraja Izrael. Netanjahu się zastosuje? Zdecydowaną większością głosów Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło we wtorek przygotowaną przez państwa arabskie rezolucję wzywającą Izrael do zrzeczenia się broni nuklearnej oraz udostępnienia swych obiektów nuklearnych międzynarodowym inspektorom.
Parlament w Izraelu będzie rozwiązany? Według opozycji do kryzysu w ekipie rządzącej przyczyniły się dwa projekty aktów prawnych.
O krok bliżej do państwa palestyńskiego? Palestyńczycy domagają się niezależnego państwa na terytorium Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy, ze stolicą w Jerozolimie Wschodniej.
bEKgkzmG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)