Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
papież franciszek
29.06.2014 07:27

Papież Franciszek choruje? Watykan zaniepokojony

Głowa kościoła kolejny raz zrezygnowała z udziału w uroczystościach czy spotkaniu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(CPP / Polaris/East News)
Papież Franciszek

- _ Coraz większym problem jest narastające zmęczenie papieża Franciszka, który się nie oszczędza i bierze na siebie zbyt dużo obowiązków. Przy takim trybie życia, jakie prowadzi, zmęczenie jest czymś normalnym _ - podkreślają papiescy współpracownicy.

Organizm przypomina papieżowi, że nie jest już 30-latkiem - zauważają watykaniści.

Kolejnym powodem do dyskusji na temat kondycji i powtarzających się niedyspozycji 77-letniego Franciszka było odwołanie, dosłownie w ostatniej chwili, jego oczekiwanej przez setki chorych, pacjentów i lekarzy wizyty w rzymskim szpitalu Gemelli. Powodem tej decyzji było znów zmęczenie.

To kolejny w ostatnich miesiącach przypadek, gdy papież zrezygnował z udziału w uroczystości czy spotkaniu. Jest to zarazem, jak się zauważa, wyraźny monit dla wszystkich tych, którzy przysyłają mu wciąż nowe zaproszenia i oczekują, że zostaną one na pewno przyjęte.

W Watykanie zapewnia się, że nie ma powodów do obaw o stan zdrowia Franciszka, który określany jest, mimo pewnych dolegliwości, jako dobry. Nikt nie kryje jednak, że problem jest, a wynika on z bardzo napiętego, niezwykle męczącego papieskiego kalendarza i ogromnej liczby audiencji, wizyt oraz spotkań, od wczesnego rana do późnego popołudnia. Rytm niemal każdego dnia jest tak intensywny, że papież musi walczyć ze zmęczeniem i od czasu zmuszony jest zrezygnować jednak z wziętych na siebie zobowiązań.

Zmęczenie wynikające z wytężonej pracy potęguje rwa kulszowa, a Franciszek nie robi nic, by uniknąć tych dolegliwości bólowych. Najlepszym przykładem są środowe audiencje generalne, gdy nie oszczędzając się długo stoi w często hamującym raptownie papamobile w trakcie objazdu placu Świętego Piotra.

Ogólne osłabienie jest też zapewne przyczyną powtarzających się przeziębień. To one właśnie w języku watykańskich komunikatów określane są jako _ lekka niedyspozycja _.

Rytm pracy za Spiżową Bramą od czasu wyboru papieża Bergoglio opisywany jest wręcz przez watykanistów jako _ szaleńczy _, ponieważ tradycyjnym obowiązkom związanym z papieską posługą towarzyszy natłok zajęć, wynikających z przygotowywaniem wielkiej reformy Kurii Rzymskiej.

W rezultacie na twarzy papieża, mimo uśmiechu i spontanicznych gestów, coraz częściej widać zmęczenie.

Jednak Franciszek nie wie, co to urlop lub wakacje. Nie miał w zwyczaju jeździć na nie również jako arcybiskup Buenos Aires.

Włoska prasa podkreśla, że wiele już razu kardynałowie i współpracownicy z najbliższego otoczenia prosili papieża, aby zwolnił tempo pracy, ale on ich nie słucha.

Jak zauważył watykanista Paolo Rodari, Kościół Franciszka, który jest _ w drodze _, nie przewiduje _ postojów _.

Jedyną zmianą w kalendarzu papieża na lipiec jest odwołanie środowych audiencji generalnych. Ale to nie znaczy, że będzie wypoczywał. Od wtorku do piątku będzie całymi dniami obradować ze swymi doradcami, ośmioma kardynałami z całego świata. W sobotę Franciszek udaje się z kolejną całodniową pielgrzymką na terenie Włoch, tym razem do regionu Molise, gdzie odwiedzi trzy miasta: Campobasso, Castelpetroso i Isernię.

Czytaj więcej w Money.pl
Komunia dla rozwodników: Watykan debatuje - Na pewno w Kościele przyda się więcej wrażliwość w tej sprawie - uważa Krzysztof Tomasik z Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Papież nie wyklucza, że ustąpi z urzędu W obszernym wywiadzie dla hiszpańskiego dziennika La Vanguardia papież nazwał wielkim gestem dymisję Benedykta XVI. _ Otworzył drzwi, stworzył nową instytucję, czyli ewentualnych emerytowanych papieży _.
Papież Franciszek: "Nie będę siedział w puszce" Papież Franciszek uzasadnia niekorzystanie z oszklonego papamobilu , mówiąc tak: "Nie można mówić wiernym, że się ich kocha siedząc w puszce sardynek" .
Tagi: papież franciszek, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz