Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Sylwia Wysocka
|

Papież Franciszek nie wyklucza, że ustąpi z urzędu

0
Podziel się:

W obszernym wywiadzie dla hiszpańskiego dziennika La Vanguardia papież nazwał wielkim gestem dymisję Benedykta XVI. Otworzył drzwi, stworzył nową instytucję, czyli ewentualnych emerytowanych papieży.

Papież Franciszek nie wyklucza, że ustąpi z urzędu
(CPP / Polaris/East News)

W obszernym wywiadzie dla hiszpańskiego dziennika La Vanguardia papież nazwał _ wielkim gestem _ dymisję Benedykta XVI. _ Otworzył drzwi, stworzył nową instytucję, czyli ewentualnych emerytowanych papieży _.

_ - 70 lat temu nie było emerytowanych biskupów. A dzisiaj, ilu ich jest? Cóż, skoro żyjemy dłużej, dożywamy do wieku, w którym nie możemy kontynuować tego, co wcześniej _ - oświadczył Franciszek. Następnie dodał: _ Ja zrobię to samo, co Benedykt XVI, poproszę Pana, by mnie oświecił, kiedy nadejdzie ta chwila i by mi powiedział, co mam robić. Odpowie mi na pewno _.

Wyznał, że przed konklawe, gdy skończył 75 lat i wszedł w wiek emerytalny, załatwił sobie miejsce w domu dla księży seniorów w Argentynie, gdzie zamierzał zamieszkać. Papież zapytany o to, jak chciałby zostać zapamiętany, odparł: _ Nie myślałem o tym, ale podoba mi się, kiedy wspominając kogoś mówi się: "to był dobry człowiek, zrobił to, co mógł, nie był w sumie zły" _.

Franciszek stwierdził, że posługa proboszcza najbardziej odzwierciedla jego powołanie i że czuję wewnętrzną potrzebę służenia ludziom. _ - Gaszę światło, by nie wydawać za dużo pieniędzy. To typowe dla proboszcza. Ale czuję się też papieżem. To mi pomaga czynić różne rzeczy z powagą _ - powiedział.

_ - Nie należy bawić się w papieża proboszcza, to byłoby niedojrzałe. Kiedy przychodzi głowa państwa muszę przyjąć go z godnością i zgodnie z protokołem, na jaki zasługuje. Prawdą jest, że mam problemy z protokołem, ale trzeba go szanować _ - zauważył.

W wywiadzie powiedział też: _ Nie potrafię wytłumaczyć, dlaczego tak się dzieje, ale uważam, że generalnie antysemityzm jest bardziej związany z prawicą, zagnieżdża się lepiej w prądach politycznych prawicy niż lewicy, czyż nie? - Negowanie Holokaustu to szaleństwo _ - dodał.

Mówiąc o potrzebie rozwijania dialogu chrześcijańsko-żydowskiego Franciszek stwierdził: _ Dialog międzyreligijny powinien pogłębić żydowskie korzenie chrześcijaństwa i chrześcijański rozkwit judaizmu _. - _ Rozumiem, że to wyzwanie, gorący kartofel, ale możemy to uczynić jako bracia. Każdego dnia modlę się słowami psalmów Dawida _ - podkreślił papież. _ Moja modlitwa jest żydowska, potem jest Eucharystia, która jest chrześcijańska _ - wyjaśnił.

Odnosząc się do swej niedzielnej modlitwy o pokój na Bliskim Wschodzie i na całym świecie z prezydentem Izraela Szimonem Peresem i przywódcą Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem papież przyznał: _ W Watykanie 99 procent osób mówiło, że nie należy tego robić, a potem ten 1 procent urósł _.

Pytany zaś o polemiki wokół papieża czasów wojny Piusa XII, oskarżanego przez niektóre środowiska o to, że zbyt mało uczynił w obliczu Holokaustu, Franciszek stwierdził: _ Dostaję czasem wysypki, kiedy widzę ataki wszystkich na Kościół Piusa XII i gdy zapomina się o roli wielkich mocarstw _.

_ To nie znaczy, że Pius XII nie popełnił błędów, wszyscy je popełniamy, ja sam niemało, ale jego rola powinna zostać odczytana w kontekście czasów _ - oświadczył papież. Wyraził przekonanie, że więcej światła na te czasy rzucą dokumenty z archiwów watykańskich.

Franciszek uważa, że rewolucja polega na powrocie do korzeni. W ten sposób odpowiedział na pytanie, czy jest rewolucjonistą. _ Dla mnie wielka rewolucja to powrót do korzeni, rozpoznanie ich i zobaczenie, co te korzenie mają do powiedzenia dzisiaj _ - wyjaśnił. _ Nie ma sprzeczności między byciem rewolucjonistą a sięganiem do korzeni _ - ocenił Franciszek.

Położył następnie nacisk na znaczenie tożsamości. Nie można żyć - dodał - _ jeśli nie wiem, skąd przychodzę, jakie mam nazwisko, jakie nazwisko kulturowe czy religijne _. W wywiadzie dla katalońskiej gazety papież podkreślił, że sprzecznością jest przemoc dokonywana w imię Boga na Bliskim Wschodzie i w innych miejscach. _ To nie odpowiada naszym czasom _, prowadzi religie do _ poważnych sprzeczności, na przykład fundamentalizmu _ - zauważył papież.

_ - Trzy religie monoteistyczne obawiają się swoich grup fundamentalistycznych _ - oświadczył Franciszek zaznaczając, że grupy te są małe. Pytany zaś o to, czy nie obawia się o swoje bezpieczeństwo, na przykład podczas podróży, gdy unika wielu środków ochrony, odparł: _ Wiem, że może coś mi się przydarzyć, ale wszystko jest w rękach Boga. Pamiętam, że w Brazylii przygotowali dla mnie zamknięte, oszklone papamobile _.

Odnosząc się do sporów między Katalonią a resztą Hiszpanii papież przyznał, że niepokoją go wszelkie podziały i że każdy przypadek dążenia do niezależności powinien być przeanalizowany osobno.

_ - Szkocja, Padania, Katalonia - są przypadki, w których będzie to uzasadnione i takie, w których nie, ale secesja narodu bez historii przymusowej jedności musi być potraktowana z pęsetą i dogłębnie przeanalizowana _ - powiedział papież gazecie wydawanej w Barcelonie. Władze Katalonii chcą przeprowadzić 9 listopada referendum niepodległościowe, ale przeciwko temu występuje rząd centralny w Madrycie.

Czytaj więcej w Money.pl
Papież rozpoczął historyczną pielgrzymkę Franciszek zażartował zwracając się do dziennikarzy: _ Jestem jak Daniel w jaskini lwów, ale wiem, że one nie gryzą. Jadę w pokoju. _
Rocznica pontyfikatu Franciszka. Jakie plany? Od czterech dni papież jest na rekolekcjach wielkopostnych poza Rzymem, w mieście Ariccia, oddalonym o 28 kilometrów od Wiecznego Miasta.
77-letni papież coraz bardziej zmęczony Franciszek pracuje prawie nieprzerwanie i to bardzo intensywnie od swego wyboru w marcu zeszłego roku.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)