Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Państwo Islamskie morduje drugiego zakładnika z Japonii

0
Podziel się:

Japońskie władze poniosły porażkę. Negocjacje mające ratować dziennikarza nie powiodły się.

Państwo Islamskie morduje drugiego zakładnika z Japonii
(PAP/EPA)
bEKVGRnV

Drugi z przetrzymywanych w Syrii japońskich zakładników prawdopodobnie nie żyje. Fanatycy z Państwa Islamskiego opublikowali w internecie nagranie wideo z domniemanej egzekucji dziennikarza Kenji Goto. Tydzień temu ścieli pierwszego z przetrzymywanych Japończyków Harunę Yakawę.

Na nagraniu widać japońskiego zakładnika w pomarańczowym stroju i zakapturzonego, ubranego na czarno mężczyznę, który przemawia do japońskiego rządu. _ - Z powodu waszej lekkomyślnej decyzji o udziale w tej wojnie, ten nóż nie tylko zabije Kenji, ale spowoduje szkody, wszędzie tam, gdzie znajdziemy waszych ludzi _ - mówi mężczyzna.

Japońskie władze sprawdzają, czy nagranie jest autentyczne, ale wiele wskazuje na to, że dziennikarz nie żyje. _ - Kolejny nieludzki i esktremalnie tchórzliwy akt powoduje w nas złość. Mocno to potępiamy _ - mówił rzecznik rządu w Tokio Yoshihide Suga.

bEKVGRnX

Tym samym najprawdopodobniej porażkę poniosły negocjacje prowadzone nie tylko przez rząd w Tokio ale także przez Jordanię, bo w rękach fanatyków znajduje się także jordański pilot. _ -To, że negocjacje były prowadzone i wiedzieliśmy o tym, jest to nową wartością _ - podkreśla arabistka z warszawskiej SGH Katarzyna Górak-Sosnowska.

Egzekucję kolejnego japońskiego zakładnika potępili najważniejsi światowi przywódcy. Barack Obama określił ją mianem _ ohydnego morderstwa _.

_ - Wspólnie z szeroką koalicją sojuszników i partnerów, Stany Zjednoczone będą nadal podejmować zdecydowane działania mające na celu osłabienie i ostateczne zniszczenie IS _ - dodał amerykański prezydent.

Prezydent Francji Francois Hollande wyrażając _ najsilniejsze z możliwych _ potępienie _ brutalnego mordu obywatela Japonii Kenji Goto _ zapewnił solidarność Francji z Japonią _ w tej nowej próbie _. _ - Oba nasze kraje będą nadal współdziałać na Bliskim Wschodzie w celu eliminacji ugrupowań terrorystycznych _ - głosi oświadczenie opublikowane przez urząd prezydencki.

bEKVGRod

Brytyjski premier David Cameron określił egzekucję japońskiego zakładnika jako _ straszliwą _ i _ niemożliwą do wyrażenia _. _ - Przypomina nam to jeszcze raz, że IS jest wcieleniem zła, bez poszanowania dla życia ludzkiego _ - podkreślił Cameron. Wcześniej brytyjskie władze informowały, że Londyn wymienia informacje z Tokio na temat postępowania wobec IS i problemu przetrzymywanych przez tą organizację zakładników.

Jak dotąd radykałowie z Państwa Islamskiego zabili kilku zagranicznych zakładników, głównie Amerykanów. Ich ofiarą padali już dziennikarze i pracownicy organizacji humanitarnych, porwani w Syrii lub Iraku.

Od prawie roku radykałowie z Państwa Islamskiego zajmują kolejne tereny w Syrii i w Iraku. Utworzyli tam islamski kalifat. Od sierpnia koalicja kilkunastu krajów pod przewodnictwem Stanów Zjednoczonych dokonuje nalotów na pozycje islamistów. Eksperci szacują, że w ostatnich tygodniach ofensywa radykałów została zastopowana.

Czytaj więcej w Money.pl
Będzie więcej ataków w stylu Charlie Hebdo? _ Apelujemy do muzułmanów w Europie i na niewiernym Zachodzie, by atakowali krzyżowców niezależnie od tego, gdzie przebywają _ - brzmi komunikat Państwa Islamskiego.
Egzekucja Japończyka przez dżihadystów. Japonia bada autentyczność nagrania Rzecznik japońskiego rządu Yoshihide Suga nazwał prawdopodobną egzekucję Yukawy oburzającą i niedopuszczalną.
Państwo Islamskie uwolniło 200 jeńców Wydaje się, iż zostali uwolnieni, ponieważ stanowili zbyt duży ciężar dla IS. - Prawdopodobnie zbyt kosztowne było żywienie i ich utrzymanie - wskazał dowódca peszmergów, jak nazywani są kurdyjscy bojownicy.
bEKVGRoy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)