Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Egzekucja Japończyka przez dżihadystów. Japonia bada autentyczność nagrania

0
Podziel się:

Rzecznik japońskiego rządu Yoshihide Suga nazwał prawdopodobną egzekucję Yukawy oburzającą i niedopuszczalną.

Po prawej Haruna Yukawa
Po prawej Haruna Yukawa (PAP/EPA)

Rząd Japonii stara się zweryfikować prawdziwość nagrania wideo z informacją o egzekucji Haruna Yukawy - jednego z dwóch Japończyków porwanych w Syrii przez dżihadystów z Państwa Islamskiego - poinformowała w sobotę na Twitterze japońska telewizja publiczna NHK.

Rzecznik japońskiego rządu Yoshihide Suga nazwał prawdopodobną egzekucję Yukawy _ oburzającą _ i _ niedopuszczalną _, zażądał natychmiastowego uwolnienia drugiego porwanego - Kenji Goto.

Grożąc zabiciem obu więźniów Państwo Islamskie wyznaczyło Tokio 72-godzinne ultimatum począwszy od wtorku, domagając się okupu wysokości 200 milionów dolarów.

Według agencji dpa na opublikowanym w sobotę w internecie nagraniu jest informacja o egzekucji. Goto, zatrzymany w stopklatce, trzyma w ręku zdjęcie Yukawy. Słychać też głos - zapewne Goto - wzywający rząd Japonii do spełnienia żądań porywaczy, przy czym dżihadyści nie chcą już jakoby okupu, lecz domagają się uwolnienia więzionej w Jordanii radykalnej islamistki.

Rząd Japonii oficjalnie odrzucił możliwość _ ustępstw wobec terrorystów _. Tokio wcześniej zadeklarowało swoje poparcie dla koalicji państw walczących z Państwem Islamskim, które opanowało już znaczne terytoria Syrii i Iraku.

Japończycy stali się celem dżihadystów po raz pierwszy. Wcześniej terroryści z Państwa Islamskiego zamordowali kilku obywateli państw Zachodu, których przetrzymywali w niewoli. Wiele z egzekucji było udokumentowanych na nagraniach wideo, które następnie islamiści zamieszczali w internecie. Ścięto m.in. Amerykanów Jamesa Foleya i Stevena Sotloffa oraz Brytyjczyków Davida Hainesa i Alana Henninga.

Według agencji Kyodo Yukawa został pojmany na północ od syryjskiego miasta Aleppo 14 sierpnia 2014 roku. Podróżował z rebeliantami walczącymi z siłami prezydenta Syrii Baszara el-Asada, którzy następnie zostali zaatakowani przez oddział dżihadystów. Media sugerują, że pracował dla prywatnej firmy wojskowej. Goto miał natomiast pracować jako dziennikarz.

Czytaj więcej w Money.pl
Włosi pozbywają się podejrzanych o terroryzm W piątek szef dyplomacji Paolo Gentiloni powiedział, że we Włoszech obowiązuje siódmy stopień alarmu w 10-punktowej skali.
"Zagrożenie terroryzmem bardzo poważne" - _ Państwa europejskie powinny zacieśnić współpracę w celu ochrony przed dżihadystami _ - radzi szef Europolu.
Zatrzymania w Niemczech. Planowali zamach? Nie ma dowodów, że planowali akty terroru w Niemczech.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)