Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Palestyńczycy przystąpią do Międzynarodowego Trybunału Karnego. USA są przeciwne

0
Podziel się:

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun poinformował, że Palestyna przystąpi
do Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) 1 kwietnia.

Palestyńczycy przystąpią do Międzynarodowego Trybunału Karnego. USA są przeciwne
(AP/Fotolink/East News)

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun poinformował, że Palestyna przystąpi do Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) 1 kwietnia.

Dokumenty związane z przystąpieniem do MTK - ratyfikację Statusu Rzymskiego, na podstawie którego powstał ten trybunał - Palestyńczycy przekazali ONZ 2 stycznia. W oświadczeniu zamieszczonym we wtorek wieczorem na stronie internetowej ONZ Ban Ki Mun podkreślił, że występuje jako "depozytariusz" tych dokumentów ratyfikacyjnych.

Przystąpienie Palestyńczyków do MTK otwiera drogę do zbadania przez ten trybunał palestyńskich oskarżeń pod adresem Izraela o zbrodnie wojenne w Strefie Gazy.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu uprzedził w niedzielę, że jego kraj sprzeciwi się ściganiu izraelskich żołnierzy przez MTK. W sobotę Izrael zareagował na przekazanie przez Palestyńczyków dokumentów związanych z przyłączeniem się do MTK zamrożeniem planowanego na styczeń transferu 100 mln euro dla Autonomii Palestyńskiej, przeznaczonych na wypłaty uposażeń dla pracowników wszystkich szczebli palestyńskiej administracji.

Stany Zjednoczone są zdecydowanie przeciwne przystąpieniu Palestyny do MTK; Waszyngton twierdzi, że przeszkodzi to w osiągnięciu izraelsko-palestyńskiego porozumienia pokojowego.

Czytaj więcej w Money.pl
Tak Izrael ukarze Palestyńczyków za zamach Osiedle Gevaot ma być jednym z największych na tym obszarze.
USA pomogą Palestynie pod warunkiem, że... - _ Jakikolwiek palestyński rząd musi jednoznacznie zobowiązać się do zaniechania przemocy, do uznania państwa Izrael oraz do zaakceptowania poprzednich porozumień _ - powiedział anonimowy przedstawiciel władz USA.
Niepokoje na Zachodnim Brzegu. Poszło o... Jak wynika z protestu ogłoszonego przez islamistyczny Hamas, wśród aresztowanych jest m.in. 91 członków tej organizacji i Dżihadu Islamskiego, 194 osoby należące do innych ugrupowań i 42 studentów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)