Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pomoc dla Palestyny. USA o niej pomyślą, jeśli powstanie rząd jedności

0
Podziel się:

- Jakikolwiek palestyński rząd musi jednoznacznie zobowiązać się do zaniechania przemocy, do uznania państwa Izrael oraz do zaakceptowania poprzednich porozumień - powiedział anonimowy przedstawiciel władz USA.

Pomoc dla Palestyny. USA o niej pomyślą, jeśli powstanie rząd jedności
(ISM Palestine/CC/Flickr)

USA będą musiały przemyśleć swoją pomoc dla Autonomii Palestyńskiej, jeśli radykalny Hamas i umiarkowany Fatah utworzą rząd jedności narodowej - powiedział wysoki rangą przedstawiciel administracji prezydenta Baracka Obamy.

_ - Jakikolwiek palestyński rząd musi jednoznacznie zobowiązać się do zaniechania przemocy, do uznania państwa Izrael oraz do zaakceptowania poprzednich porozumień _ - powiedział anonimowy przedstawiciel władz USA.

_ - Jeśli powstanie nowy palestyński rząd, ocenimy go na podstawie przestrzegania powyższych postanowień, jego polityki i działań. Na podstawie prawa amerykańskiego ustalimy, czy będzie to miało jakikolwiek wpływ na naszą pomoc _ - dodał.

Rządzący w Strefie Gazy islamistyczny Hamas i Organizacja Wyzwolenia Palestyny prezydenta Mahmuda Abbasa, w której największą frakcją jest umiarkowany Fatah, ogłosiły w środę, że osiągnęły porozumienie w sprawie utworzenia wspólnego rządu przejściowego i nowych wyborów.

Rząd ma być utworzony w ciągu pięciu tygodni, a wybory prezydenckie i parlamentarne powinny się odbyć w ciągu kolejnych sześciu miesięcy.

Podobne porozumienia między Hamasem i Fatahem, osiągnięte w latach 2011 i 2012, nigdy nie weszły w życie. Obie strony zaprezentowały odrębne stanowiska w różnych kwestiach szczegółowych, w tym np. w sprawie kandydata na premiera.

Udzielanie przez USA pomocy rządowi jedności, w którego skład wchodzi Hamas, byłoby równoznaczne z udzielaniem pomocy organizacji terrorystycznej. Hamas jest uważany przez Izrael i USA oraz inne państwa za taką organizację ze względu na podejmowane zamachy na Izraelczyków.

Zarówno Stany Zjednoczone jak i Izrael wczoraj z niepokojem przyjęły informację o porozumieniu. Władze Izraela odwołały zaplanowaną na ten dzień sesję negocjacji pokojowych z Palestyńczykami, a Departament Stanu USA uznał, że porozumienie może poważnie skomplikować amerykańskie, a także izraelsko-palestyńskie wysiłki na rzecz pokoju na Bliskim Wschodzie.

Kierowana przez Abbasa Autonomia Palestyńska sprawuje władzę wyłącznie na Zachodnim Brzegu Jordanu. Hamas przejął kontrolę nad Strefą Gazy w 2007 r. po krwawych walkach z Fatahem.

Czytaj więcej w Money.pl
Izrael przerwał rozmowy pokojowe. Co dalej? Między Izraelem a Palestyńczykami nasiliły się gesty wrogości, gdy Izrael odmówił zwolnienia w przewidzianym terminie, czyli 29 marca, czwartej i ostatniej grupy palestyńskich więźniów.
Izraelska policja rozpędziła Palestyńczyków Manifestanci, którzy zostali rozpędzeni przy użyciu granatów ogłuszających, rozpierzchli się i schronili do meczetu Al-Aksa.
Unia Europejska ujęła się za Palestyńczykami Unia Europejska zażądała od Izraela, aby '"cofnął" decyzje podjęte na niekorzyść Palestyńczyków.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)