Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pakiet kolejkowy. "Pacjenci oczekują zmian"

0
Podziel się:

Lekarze zapowiadają paraliż służby zdrowia, a rząd i tak zrobi swoje.

Sławomir Neumann
Sławomir Neumann (Stefan Maszewski/REPORTER)

Pacjenci oczekują zmian i skrócenia kolejek do lekarzy specjalistów - tak wiceminister zdrowia Sławomir Neumann odniósł się do apelu Naczelnej Rady Lekarskiej o wstrzymanie pakietu onkologicznego. Zdaniem NRL wejście w życie pakietu, grozi destabilizacją systemu ochrony zdrowia.

_ - Jak rozumiem (lekarze z NRL) wolą obecny system, uważając go za dobry. My słuchamy pacjentów, którzy oczekują zmian i skrócenia okresu czekania w kolejkach _ - powiedział w dziś Neumann. Wczoraj Naczelna Rada Lekarska w apelu do premier Ewy Kopacz podkreśliła, że wejście 1 stycznia 2015 r. w życie pakietu onkologicznego grozi destabilizacją całego systemu ochrony zdrowia. _ W konsekwencji, nie poprawiając sytuacji pacjentów onkologicznych może istotnie pogorszyć szanse leczenia pozostałych chorych _ - napisano w apelu.

W myśl przepisów, które mają wejść w życie od 2015 r., lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) będą mieli poszerzony katalog badań diagnostycznych, które mogą zlecić po to, aby szybciej wykrywać choroby nowotworowe. Zgodnie z tymi przepisami lekarze POZ mają wykazać się większą czujnością onkologiczną, wykrywać podejrzenia nowotworów i zakładać pacjentom z podejrzeniem nowotworu Karty Pacjenta Onkologicznego, uprawniające ich do szybkiej ścieżki diagnostyki i terapii onkologicznej bez limitów. Po zakończeniu leczenia onkologicznego pacjenci mają wracać pod opiekę lekarzy POZ.

Trzy ustawy tworzące tzw. pakiet kolejkowy i onkologiczny zostały uchwalone w lipcu, a 12 sierpnia podpisał je prezydent. Resort zdrowia część rozwiązań zaplanował jednak nie w ustawach - mają się one znaleźć się w rozporządzeniach ministra zdrowia, a także w zarządzeniach prezesa NFZ. Premier Ewa Kopacz mówiła w listopadzie, że pakiet onkologiczny może zostać sfinansowany z rezerwy Narodowego Funduszu Zdrowia. Jej zdaniem są na to wystarczające środki.

Czytaj więcej w Money.pl
NFZ przegrał w sądzie i wciąż nie chce płacić Krakowski sąd wydał wyrok: NFZ musi zapłacić za operację przeprowadzoną za granicą. Fundusz zapowiada odwołanie.
Czeka nas kolejna reforma NFZ? Są plany Lepszy dostęp do świadczeń zdrowotnych, dodatkowe ubezpieczenia, informatyzacja ochrony zdrowia, a przede wszystkim reforma Narodowego Funduszu Zdrowia - to plany Ministerstwa Zdrowia na 2014 rok.
"To zdestabilizuje system ochrony zdrowia" Trzy ustawy tworzące tzw. pakiet kolejkowy i onkologiczny zostały uchwalone w lipcu, a 12 sierpnia podpisał je prezydent.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)