Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ostrzelanie Mariupola. Będzie nadzwyczajna narada UE w sprawie Rosji

0
Podziel się:

Pilne spotkanie zwołała szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

Ostrzelanie Mariupola. Będzie nadzwyczajna narada UE w sprawie Rosji
(European External Action Service / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

Nadzwyczajna narada w Unii w sprawie Rosji rozpocznie się w czwartek. Do Brukseli przylatują ministrowie spraw zagranicznych 28 krajów.

Pilne spotkanie zwołała szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini. Bezpośrednim powodem jest sobotni ostrzał Mariupola na wschodzie Ukrainy, w którym zginęło co najmniej 30.cywilów, a ponad stu zostało rannych.

Mer Mariupola przedłużył żałobę po tragicznie zmarłych w sobotnim ostrzale miasta. 26 i 27 stycznia będą dodatkowo dniami żałoby- poinformowano na stronie internetowej urzędu miejskiego.

Niedziela była ogólnonarodowym dniem żałoby zarządzonym przez prezydenta Petra Poroszenkę.

Sprawa sankcji trafi zapewne na unijny szczyt w połowie lutego, który - jak początkowo planowano - ma być poświęcony walce z terroryzmem.

Litwa zwołuje radę ONZ

Na nadzwyczajnym posiedzeniu w sprawie wydarzeń na Ukrainie zbierze się o godz.21.00 czasu warszawskiego Rada Bezpieczeństwa ONZ. Zwołała je Litwa, która jest niestałym członkiem Rady.

Dwa dni temu Rosja zablokowała brytyjską propozycję potępienia przez Radę sobotniej tragedii w Mariupolu na wschodzie Ukrainy. Prorosyjscy separatyści ostrzelali tam z rakiet obiekty cywilne. Wielka Brytania wraz z Litwą chciała, by Rada Bezpieczeństwa w oświadczeniu między innymi wezwała do przeprowadzenia śledztwa w sprawie ataku.

Rosyjska misja przy ONZ tłumaczyła, że Radzie nie udało się osiągnąć jednolitego stanowiska, gdyż Londyn naciskał na potępienie "niektórych oświadczeń sił samoobrony" z Donbasu. Przedwczoraj przywódca prorosyjskich sił w samozwańczej Donieckiej Republice Ludowej Ołeksandr Zacharczenko oświadczył, że zrywa porozumienie o zawieszeniu broni i przystępuje do nowej ofensywy.

Na potępienie separatystów zdobył się za to Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon. Stwierdził w oświadczeniu, że deklaracje rebeliantów dotyczące wycofania się ich z porozumienia mińskiego są "prowokacyjne". Nie wskazując na autorów ataku na Mariupol, nazwał ostrzelanie celów cywilnych możliwym pogwałceniem międzynarodowego prawa humanitarnego.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/83/m332627.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wojna-na-ukrainie-unijni-dyplomaci-wspomoga,0,0,1699584.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) "Zakończenie konfliktu na Ukrainie priorytetem" Ministrowie spraw zagranicznych UE spotkają się w poniedziałek, by porozmawiać o konflikcie na Ukrainie i rozważyć sposoby zwiększenia presji na Rosję.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/225/m317409.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/dalsze-sankcje-wobec-rosji-beda-rozwazane,111,0,1653359.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Będą dalsze sankcje wobec Rosji? Rozważą Nowa szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini zastrzegła jednak, że o ich stosowaniu decydują przywódcy 28 państw Unii Europejskiej, a nie ona sama.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/138/m324746.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/polska-gotowa-do-rozmow-o-ukrainie,115,0,1653363.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Polska gotowa do rozmów o Ukrainie Grzegorz Schetyna przypominał na konferencji prasowej, że już wcześniej Polska angażowała się w rozwiązanie konfliktu na Wschodzie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)