Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wojna na Ukrainie. Unijni dyplomaci wspomogą Kijów?

0
Podziel się:

Ministrowie spraw zagranicznych UE spotkają się w poniedziałek, by porozmawiać o konflikcie na Ukrainie i rozważyć sposoby zwiększenia presji na Rosję.

Wojna na Ukrainie. Unijni dyplomaci wspomogą Kijów?
(PAP/EPA)

Deeskalacja konfliktu we wschodniej Ukrainie pozostaje dla rządu w Kijowie sprawą priorytetową - oświadczył prezydent Petro Poroszenko (na zdjęciu). Jego zdaniem nie ma alternatywy dla zawartych z separatystami porozumień pokojowych z Mińska.

Aktualizacja 13:44

_ - Rozpoczęcie politycznego procesu deeskalacji i uregulowania konfliktu pozostają naszym priorytetem. Nie widzimy alternatywy dla mińskich porozumień _ - powiedział prezydent na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO).

Ministrowie spraw zagranicznych UE spotkają się w poniedziałek, by porozmawiać o konflikcie na Ukrainie i rozważyć sposoby zwiększenia presji na Rosję - dodał. Rząd ukraiński i Zachód oskarżają Moskwę o podsycanie ukraińskiego konfliktu.

Co najmniej 30 osób zginęło, a blisko 100 zostało rannych w sobotę w ostrzale miasta Mariupol, na południowym wschodzie Ukrainy. Według OBWE ostrzału dokonano z obszarów kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów.

Mariupol to strategiczny port przy granicy z Rosją, położony przy jedynej drodze lądowej między Rosją a okupowanym przez nią Krymem. Ukraińcy obawiają się, że jeśli Rosja otwarcie zaatakuje ich kraj, to główną ofensywę przypuści właśnie w tym regionie.

Porozumienia z Mińska zostały zawarte we wrześniu w obecności OBWE między przedstawicielami Rosji, Ukrainy i separatystów. Przewidują przestrzeganie rozejmu i linii demarkacyjnej między rządowymi wojskami ukraińskimi a oddziałami rebeliantów, rozpoczęcie wycofywania ciężkiej broni oraz wymianę jeńców.

Mińskie ustalenia nie są jednak respektowane, a Ukraina i Rosja oskarżają się wzajemnie o ich łamanie.

O zwołanie pilnej narady unijnych ministrów spraw zagranicznych zaapelowała między innymi Łotwa, kierująca pracami Wspólnoty. Szefowa unijnej dyplomacji konsultuje się teraz z europejskimi stolicami. Federica Mogherini potępiła atak na osiedle mieszkalne i ostrzegła Rosję przed pogorszeniem kontaktów na linii Bruksela-Moskwa.

Jednak w specjalnym oświadczeniu nie ma mowy o sankcjach za eskalację konfliktu i łamanie wrześniowego porozumienia pokojowego podpisanego w Mińsku. O zaostrzenie restrykcji apelują niektóre kraje z Europy Środkowo-Wschodniej. Apel ponowił w niedzielę minister spraw zagranicznych Litwy.

Obama zaniepokojony

Prezydent USA Barack Obama wyraził w niedzielę głębokie zaniepokojenie najnowszą eskalacją przemocy na Ukrainie. Zapowiedział rozważenie wszelkich opcji wobec Rosji oprócz konfrontacji militarnej.

Na konferencji prasowej w Delhi Obama powiązał wsparcie udzielane przez Rosję prorosyjskim separatystom z załamaniem się rozejmu na Ukrainie. Podkreślił, że w dalszym ciągu będzie się starał izolować Rosję. Jednocześnie wyraził przekonanie, że _ zaangażowanie się w konflikt militarny z Rosją nie byłoby efektywne _.

Moskwa twierdzi, że nie wspiera prorosyjskich separatystów na Ukrainie. Jednak przedstawiciele zachodnich sił zbrojnych wskazują, że ilość broni ciężkiej na obszarach pod kontrolą separatystów świadczy o czymś innym.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja i Ukraina wycofają ciężką broń ze strefy Od wybuchu zbrojnego konfliktu na Ukrainie w walkach zginęło ponad 4 800 osób.
Misja OBWE na Ukrainie powiększy się do połowy stycznia do 500 osób - _ Większość będzie pracować w Donbasie _ - powiedział rzecznik misji Michael Bociurkiw.
Kuczma negocjował z Rosją. Rozwiązał konflikt? Co ustalono na trwających pięć i pół godziny rozmowach, zamkniętych dla mediów?
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)