Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ostrzał Doniecka nie ustaje. Czerwony Krzyż potwierdza śmierć swojego pracownika

0
Podziel się:

Od rana Ukraińcy są atakowani koło Debalcewa - miasta, które jest ważnym węzłem kolejowym.

Ostrzał Doniecka nie ustaje. Czerwony Krzyż potwierdza śmierć swojego pracownika
(PAP/EPA)

_ 38-letni Szwajcar zginął w wyniku eksplozji pocisku w pobliżu naszego biura _- poinformował wczoraj późnym wieczorem Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża. Mimo formalnego rozejmu, centrum Doniecka, kontrolowanego przez prorosyjskich separatystów, wciąż jest pod silnym ostrzałem.

Aktualizacja 10:13

Ukraińscy żołnierze w ciągu ostatniej doby odparli dwie próby szturmu na lotnisko w Doniecku. Od rana atakowane są pozycje wojsk w innych miejscach Zagłębia Donieckiego. Zostały ostrzelane co najmniej 40 razy. Według eksperta wojskowego Dmytra Tymczuka, od rana separatyści atakują Ukraińców koło Debalcewa - miasta, które jest ważnym węzłem kolejowym.

W czasie wieczornego ostrzału lotniska w Doniecku pociski spadły także na pobliskie dzielnice. Uszkodzone zostały budynki mieszkalne, zajezdnia trolejbusowa i siedziba Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża. Zginęła co najmniej jedna osoba - obywatel Szwajcarii, pracownik tej organizacji.

Ukraińska armia i rebelianci obwiniają się wzajemnie o przeprowadzenie tego ataku.W wydanym w nocy z czwartku na piątek oświadczeniu ukraiński resort dyplomacji uznał, że zabicie Szwajcara jest aktem terrorystycznym, dla którego nie ma żadnego usprawiedliwienia.

_ Bandyci i terroryści w nieludzki sposób ośmielili się wymierzyć broń przeciwko tym, którzy przybyli do Donbasu z misją humanitarną, by nieść pomoc ludziom _ - czytamy w komunikacie.

MSZ przypomniało, że w kwietniu separatyści porwali i przez ponad tydzień przetrzymywali grupę siedmiu obserwatorów OBWE i pięciu towarzyszących im Ukraińców. Wśród porwanych był obywatel Polski. _ Zdarzenie to (zabicie Szwajcara) zalicza się do tej samej kategorii, co porwanie pracowników OBWE i jest elementem zastraszania przedstawicieli organizacji międzynarodowych, którzy pomagają w przywróceniu pokoju i spokoju w Donbasie _ - podkreślono w oświadczeniu.

MSZ oceniło, że osoby i organizacje winne śmierci Szwajcara powinni ponieść odpowiedzialność karną zgodnie z normami prawa międzynarodowego i ukraińskiego.

Rotacyjny przewodniczący OBWE, prezydent Szwajcarii Didier Burkhalter zaapelował w czwartek wieczorem do obu stron o przerwanie walk i respektowanie obowiązującego zawieszenia broni.

Zachodnie agencje relacjonują, że widziały ciało mężczyzny leżące na ziemi przed budynkiem Czerwonego Krzyża. Według separatystów pocisk moździerzowy trafił w budynek. Na Twitterze MKCK potwierdził ze swojej siedziby w Genewie _ tragiczny incydent _, który zdarzył się w donieckim biurze.

Wcześniej agencja AFP informowała, że centrum Doniecka zostało zbombardowane po raz pierwszy od podpisania 5 września rozejmu w Mińsku. Władze miasta podały w komunikacie, że krótko przed godz. 18 czasu lokalnego na centrum spadło kilka pocisków, w tym jeden na centrum handlowe, a także na zajezdnię autobusową; ten ostatni jednak nie eksplodował.

Do ostrzału doszło, podczas gdy od początku tygodnia intensywne walki toczą się wokół lotniska w Doniecku, które jest kontrolowane przez ukraińską armię.

W środę lokalne władze informowały, że w wyniku ostrzału rakietowego zginęło 10 cywilnych osób na przedmieściach Doniecka, w rejonie lotniska. Jeden z pocisków eksplodował na terenie szkoły, gdzie zginęły cztery dorosłe osoby. Kolejny pocisk trafił w tzw. marszrutkę, czyli mikrobus transportu miejskiego, zabijając sześć osób. Obie strony konfliktu obwiniają się wzajemnie o przeprowadzenie tych ataków.

Czytaj więcej w Money.pl
Putin: Wysyłam pomoc humanitarną na Ukrainę Prezydent Ukrainy rozmawiał w tej sprawie z Barackiem Obamą. Kijów informował, że rosyjskie wojska szykowały się - pod pozorem pomocy - do wkroczenia w granice Ukrainy.
Uchodźcy wdarli się do hiszpańskiej enklawy W ramach jednego z największych jak dotąd szturmów uchodźców na hiszpańską eksklawę Melilla na afrykańskim wybrzeżu Morza Śródziemnego
Ludzie Czerwonego Krzyża pobici na Ukrainie - Podejrzewamy ich o szpiegostwo i obecnie weryfikujemy te oskarżenia - oświadczył rzecznik Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) Kirył Rudenko.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)