Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Okrągły stół w sprawie in vitro. Napiszą do Gowina

0
Podziel się:

PiS nie rezygnuje z planów zorganizowana okrągłego stołu w sprawie in vitro.

Okrągły stół w sprawie in vitro. Napiszą do Gowina
(PAP/Andrzej Hrechorowicz)

PiS nie rezygnuje z planów zorganizowana okrągłego stołu w sprawie in vitro. Szef klubu Mariusz Błaszczak na początku przyszłego tygodnia wystosuje pismo z zaproszeniem do ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina (PO) i PSL.

Zorganizowanie okrągłego stołu dotyczącego rozwiązania kwestii in vitro zaproponował na początku tygodnia Jarosław Kaczyński. Szef PiS zaznaczył wówczas, że dyskutować mogą _ przede wszystkim siły parlamentarne, ale z dopuszczeniem także sił społecznych _. Ocenił, że z projektów zaproponowanych przez PiS i projektu, który chce zaproponować Gowin _ można by wyjąć pewne części i niektóre sprawy uregulować _.

Gowin powiedział jednak dzisiaj, że nie przyjmie zaproszenia PiS do okrągłego stołu w sprawie in vitro.

_ - To propozycja czysto instrumentalna, podyktowana względami taktyki politycznej, a nie obliczona na wypracowanie dobrego rozwiązania w sprawie in vitro. Prezes PiS tą propozycją próbował wbić klin w Platformę _ - ocenił minister.

Politycy PiS jednak nie rezygnują ze swego pomysłu. _ - Zwrócę się na piśmie do ministra Gowina i szefa klubu PSL o to, aby zajęli oficjalne stanowisko czy chcą uczestniczyć w "okrągłym stole" i uzasadnili swoją decyzję _ - poinformował dzisiaj Błaszczak.

Szef klubu PiS podkreślił też, że _ z deklaracji wygłaszanych przez posłów PSL wynika, że większość z nich opowiada się za rozwiązaniami bliskimi rozwiązaniom PiS i ministra Gowina _.

_ - Nam oczywiście najbliżej jest to projektu Gowina. Natomiast decyzję o uczestnictwie w ewentualnym spotkaniu podejmie przewodniczący klubu _ - powiedział dzisiaj rzecznik PSL Krzysztof Kosiński.

Gowin przygotował propozycję, zgodnie z którą in vitro miałoby być dostępne tylko dla małżeństw; jego projekt nie przewiduje mrożenia zarodków. Natomiast drugi, powstały w klubie PO projekt, autorstwa posłanki Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, daje dostęp do in vitro nie tylko małżeństwom, ale też parom i samotnym matkom (wszyscy będą musieli wykazać, że podjęli wcześniej leczenie w związku z niepłodnością). Kidawa-Błońska proponuje, aby zarodki można było mrozić, ale nie niszczyć.

Dzisiaj w klubie PO powstał zespół, który ma wypracować finalną wersję jednego klubowego projektu dotyczącego in vitro.

Czytaj więcej w Money.pl
PO zmienia strategię. Czołowy polityk partii ujawnia Platforma przyspiesza prace nad kontrowersyjną ustawą o _ in vitro _.
Pomysł Kaczyńskiego to "science fiction" Prezes PiS zaproponował okrągły stół w sprawie in vitro. Politycy innych partii nie wierzą w chęć porozumienia.
Bez zgody w PO. "Nie dogadam się z Gowinem" PO chce uzgodnić spójną wersję projektu w sprawie in vitro na wyjazdowym posiedzenie klubu.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)