Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ograniczanie wolności w Hongkongu. Rządowi hakerzy zaatakowali protestujących?

0
Podziel się:

Hakerzy są w stanie wydobyć z zainfekowanej komórki praktycznie wszystkie informacje - ostrzega amerykańska firma zajmująca się bezpieczeństwem.

Ograniczanie wolności w Hongkongu. Rządowi hakerzy zaatakowali protestujących?
(PAP/EPA)
bFelUuol

Telefony komórkowe uczestników prodemokratycznych protestów w Hongkongu zostały zaatakowane przez zaawansowany technologicznie wirus, za którym stoją najpewniej hakerzy chińskiego rządu - podała LMS, amerykańska firma zajmująca się bezpieczeństwem.

Chodzi o złośliwe oprogramowanie typu koń trojański, Xsser mRAT, które podszywa się pod program służący do lepszego koordynowania protestów za pomocą aplikacji Whatsapp - podała Lacoon Mobile Services (LMS). Ta aplikacja służy jako komunikator internetowy; umożliwia użytkownikom wymianę wiadomości tekstowych, plików graficznych, dźwiękowych i nagrań wideo, a także może wskazywać aktualne miejsce pobytu użytkownika.

Wirus atakuje telefony zarówno z systemem operacyjnym Android, jak i iOS. Według firmy LMS ucierpiały tylko te aparaty z iOS, których użytkownicy wcześniej wykonali tzw. jailbreak, czyli usunęli narzucone przez firmę Apple ograniczenia uniemożliwiające instalację darmowego oprogramowania.

bFelUuon

LMS ostrzega, że hakerzy są w stanie wydobyć z zainfekowanej komórki _ praktycznie wszystkie informacje _, w tym adres e-mail, wiadomości SMS, listę kontaktów, daty połączeń, nazwy użytkowników i hasła dostępu.

Według LMS tak rozległe działanie i zaawansowanie technologiczne wirusa wskazują, że za jego stworzeniem i dystrybucją muszą stać hakerzy _ dużej organizacji lub państwa _. Jako głównego podejrzanego wskazano rząd w Pekinie, ponieważ trojan jest w języku chińskim i atakuje telefony uczestników demonstracji w Hongkongu, którym rząd chiński jest przeciwny.

W tej byłej brytyjskiej kolonii od końca września trwają prodemokratyczne demonstracje, głównie studentów i wykładowców akademickich. Domagają się oni, by przewidziane na 2017 rok pierwsze w historii regionu wybory powszechne mające wyłonić szefa lokalnej administracji przebiegały bez ograniczeń ze strony Pekinu.

Hongkongowi, który w 1997 roku został zwrócony Chinom przez Wielką Brytanię, obiecano szeroki zakres autonomii, w tym politycznej, w ramach ukutej przez byłego przywódcę ChRL Deng Xiaopinga zasady _ jeden kraj, dwa systemy _. Tymczasem hongkońscy zwolennicy demokracji ostrzegają, że Pekin stara się stopniowo zacieśniać kontrolę polityczną nad regionem.

bFelUuot
Czytaj więcej w Money.pl
Chcą zdusić strajk w Hongkongu. Apel władz _ Mamy nadzieję, że wszystkie warstwy społeczeństwa będą pokojowo współpracować z rządem, zgodnie z prawem i w sposób pragmatyczny _.
Zamieszki i ranni w Hongkongu Mieszkańcy protestują przeciw ograniczaniu swobód obywatelskich w zbliżających się wyborach.
bFelUuoO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)