Według informacji podanych na portalu Sahara Medias, bojownicy Al-Kaidy Islamskiego Maghrebu (AQMI) zabili dwóch francuskich reporterów w odwecie za zbrodnie popełniane przez francuskich i malijskich żołnierzy w północnym Mali, gdzie w styczniu Francja podjęła interwencję wojskową przeciw islamskim rebeliantom.
_ Organizacja uznaje, że jest to najmniejsza cena, jaką prezydent Francois Hollande i jego lud mogą zapłacić za swą nową krucjatę _ - głosi oświadczenie AQMI.
Przywódcą siatki, który zorganizował atak na dziennikarzy, miał być Abdelkarim al-Targui - podaje Sahara Medias. To jeden z niewielu Malijczyków, którzy stali się wpływowymi członkami AQMI, dowodzonej prawie wyłącznie przez dżihadystów z Algierii.
Targui pochodzi z regionu Kidal; uważa się, że był odpowiedzialny za uprowadzenie w listopadzie 2011 roku w mieście Hombori na północy Mali dwóch Francuzów - Philippe'a Verdona i Serge'a Lazarevica. W lipcu 2013 roku znaleziono ciało Verdona, który zginął od strzału w głowę. Los Lazarevica pozostaje nieznany.
Zamordowani dziennikarze Claude Verlon i Ghislaine Dupont pracowali dla rozgłośni Radio France Internationale (RFI). W sobotę przeprowadzili wywiad z mieszkańcem Kidalu, przedstawicielem tuareskiego separatystycznego Ruchu Wyzwolenia Narodowego Azawadu. Porywacze wciągnęli dziennikarzy do samochodu, a następnie ich zabili.
Wczoraj malijskie siły bezpieczeństwa poinformowały o zatrzymaniu co najmniej 35 osób w ramach śledztwa wszczętego po zabójstwie dziennikarzy. Nie jest jasne, dlaczego zostali oni zabici, zważywszy że AQMI ma w zwyczaju porywać ludzi dla okupu i od 2003 roku zdołała w ten sposób zebrać co najmniej 89 mln dol. - pisze AP.
Specjaliści prowadzący śledztwo w sprawie tego zabójstwa przypuszczają, że porywacze zabili dziennikarzy, gdy zepsuł im się samochód, a ponieważ w Kidalu stacjonują siły francuskie, było wysoce prawdopodobne, że żołnierze mogli ich szybko złapać. _ - Spanikowali i postanowili pozbyć się zakładników _ - powiedział w rozmowie z AP przedstawiciel malijskiego wywiadu wojskowego, dodając, że jest to na razie tylko domniemane wyjaśnienie biegu wydarzeń.
Kidal, w pobliżu którego dokonano zabójstwa, jest kolebką tuareskiej rebelii. Tuaregowie wywołali wojnę w Mali w styczniu 2012 roku i już wiosną ogłosili na północy kraju niepodległość Azawadu. W czerwcu teren ten odebrali im lepiej uzbrojeni partyzanci Al-Kaidy, którzy północną połowę Mali przekształcili we własny kalifat. Został on rozbity przy pomocy Tuaregów przez Francję, która w styczniu 2013 roku dokonała inwazji na Mali.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
[ ( http://static1.money.pl/i/h/61/m260669.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/stan;wyjatkowy;w;tunezji;do;czerwca;2014;r;,46,0,1413934.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) | Stan wyjątkowy w Tunezji do czerwca 2014 r. Stan wyjątkowy, przedłużany z uwagi na działalność zbrojnych ugrupowań, obowiązuje w Tunezji od rewolucji ze stycznia 2011 roku. |
[ ( http://static1.money.pl/i/h/117/m282485.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/francuzi;porwani;w;2010;roku;wreszcie;wolni,77,0,1411405.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) | Francuzi porwani w 2010 roku wreszcie wolni Uwolniono czterech zakładników, którzy zostali porwani w Nigrze przez islamskich ekstremistów z działającego w Afryce. |
[ ( http://static1.money.pl/i/h/67/m85571.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zamach;w;iraku;15;zabitych;po;wybuchu;ciezarowki,31,0,1403167.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) | Kierowca kamikadze wysadził się w powietrze Na razie nie wiadomo, kto stoi za zamachem. |