Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
protesty w rosji
31.03.2012 17:59

Obrońcy praw do zgromadzeń w Moskwie rozpędzeni

Policja w Moskwie i Petersburgu rozpędziła w sobotę radykalnych opozycjonistów, którzy usiłowali zorganizować tam manifestacje w obronie prawa do zgromadzeń. Kilkadziesiąt osób zostało zatrzymanych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(tinou bao/CC/Flickr)

*Policja w Moskwie i Petersburgu rozpędziła radykalnych opozycjonistów, którzy usiłowali zorganizować tam manifestacje w obronie prawa do zgromadzeń. Kilkadziesiąt osób zostało zatrzymanych. *

W Moskwie stronnicy radykalnych ugrupowań opozycyjnych próbowali się zebrać na placu Triumfalnym, natomiast w Petersburgu - na Newskim Prospekcie przy Gostinym Dworze. Organizatorzy obu akcji nie mieli zgody miejskich władz na ich przeprowadzenie.

W stolicy Rosji na demonstrację przyszło około 200 osób, a w mieście nad Newą - około 100. Uczestnicy obu manifestacji skandowali _ Rosja bez Putina! _. W Moskwie policja zatrzymała ponad 20 osób, a w Petersburgu - co najmniej 15.

Wśród zatrzymanych w stolicy jest lider Innej Rosji Eduard Limonow. Trzon niezarejestrowanej Innej Rosji stanowią aktywiści zdelegalizowanej Partii Narodowo-Bolszewickiej (PNB).

Z kolei w Petersburgu zatrzymani zostali m.in. szefowie tamtejszych oddziałów niezarejestrowanej Partii Wolności Narodowej (Parnas) i Zjednoczonego Frontu Obywatelskiego (OGF) - Andriej Piwowarow i Olga Kurnosowa.

Inna Rosja, Zjednoczony Front Obywatelski i inne radykalne formacje próbują kontynuować Strategię 31, tj. tradycję organizowania w ostatnim dniu każdego miesiąca, liczącego 31 dni, manifestacji w obronie zapisanego w artykule 31. konstytucji Federacji Rosyjskiej prawa do zgromadzeń.

W Moskwie akcje takie w latach 2009-2010 organizował szerszy blok formacji opozycyjnych i niezależnych organizacji pozarządowych. Koalicja ta rozwiązała się, gdy stołeczne władze zaczęły zezwalać na jej manifestacje - tyle że nie na placu Triumfalnym, lecz na pobliskim placu Aleksandra Puszkina.

W sobotę na placu Puszkina demonstrowali sympatycy radykalnego Frontu Lewicy, którego siłę napędową stanowią aktywiści Awangardy Czerwonej Młodzieży (AKM). W tej legalnej akcji wzięło udział około 100 osób. Policja nie interweniowała.

Czytaj więcej o demokracji w Rosji w Money.pl
Rosyjska policja nie pozostawiła im wyboru Co najmniej kilkadziesiąt osób zostało zatrzymanych.
Zapłacą 2,5 mln złotych za bankiet dla Putina Zaplanowana na siódmego maja inauguracja prezydentury Władimira Putina zostanie zorganizowana z wielkim rozmachem.
Moskwa pozbyła się niewygodnych krytyków Walne zgromadzenie akcjonariuszy radia Echo Moskwy, znanego z krytycznych komentarzy pod adresem premiera Rosji Władimira Putina, wybrało w czwartek nową radę dyrektorów rozgłośni, usuwając z niej dwóch niezależnych dyrektorów.
Tagi: protesty w rosji, rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz