Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Demokracja w Rosji. Zmiany w radzie dyrektorów radia Echo Moskwy

0
Podziel się:

Walne zgromadzenie akcjonariuszy radia Echo Moskwy, znanego z krytycznych
komentarzy pod adresem premiera Rosji Władimira Putina, wybrało w czwartek nową radę dyrektorów
rozgłośni, usuwając z niej dwóch niezależnych dyrektorów.

Demokracja w Rosji. Zmiany w radzie dyrektorów radia Echo Moskwy
(PAP/EPA)

Walne zgromadzenie akcjonariuszy radia Echo Moskwy, znanego z krytycznych komentarzy pod adresem premiera Rosji Władimira Putina, wybrało dziś nową radę dyrektorów rozgłośni, usuwając z niej dwóch niezależnych dyrektorów.

Z rady dyrektorów Echa Moskwy na własną prośbę odeszli też redaktor naczelny stacji Aleksiej Wieniediktow i jego pierwszy zastępca Władimir Warfołomiejew, którzy nie zgadzali się na odwołanie niezależnych dyrektorów - prawnika Aleksandra Makowskiego i ekonomisty Jewgienija Jasina.

Dwóch ostatnich, którzy pełnili swe funkcje ponad 10 lat, zastąpili: szef koncernu telekomunikacyjnego Swiazinwest Wadim Siemionow i były prezes petersburskiego wydawnictwa Lenizdat Jewgienij Rubin. Natomiast miejsca Wieniediktowa i Warfołomiejewa zajął dyrektor generalny Echa Moskwy Jurij Fiedutinow.

Według rosyjskich mediów Siemionow i Rubin są kolegami prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa ze studiów na wydziale prawa Leningradzkiego Uniwersytetu Państwowego. Pierwszy ukończył go w 1987 roku, razem z Miedwiediewem, a Rubin - w 1986 roku.

Rada dyrektorów to odpowiednik polskiej rady nadzorczej. Obecne zmiany w tym gremium mogą utorować drogę do odwołania Wieniediktowa, a w konsekwencji - przejęcia kontroli nad radiem przez państwo.

Echo Moskwy jest częścią holdingu Gazprom-Media, należącego do kontrolowanego przez państwo koncernu paliwowego Gazprom. Do holdingu należy 66 proc. akcji rozgłośni. Pozostałe 34 proc. stanowi własność dziennikarzy Echa Moskwy.

Dotychczas w radzie dyrektorów zasiadało 9 osób, w tym cztery delegowane przez Gazprom-Media, trzy przez zespół oraz dwóch niezależnych dyrektorów. W nowej radzie redakcja zachowała tylko jednego przedstawiciela.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/123/m154747.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/moskwa;broni;asada;nie;zgadza;sie;na;sankcje,160,0,893856.html) *Asad może robić swoje. Ma potężnego obrońcę * Rosja zapowiedziała, że - wbrew apelom Stanów Zjednoczonych - nadal będzie sprzedawać broń Damaszkowi. Zgodnie ze statutem Echa Moskwy redaktor naczelny wybierany jest przez zespół na trzyletnią kadencję. Wieniediktow kieruje radiem od 1998 roku; do zakończenia obecnej kadencji pozostały mu dwa lata. W razie odwołania go z tej funkcji przez radę dyrektorów jego obowiązki do końca kadencji pełnić będzie pierwszy zastępca. Jednak wybranie nowego szefa Echa Moskwy może wówczas okazać się trudne, gdyż potrzeba do tego 75 proc. akcji.

O planowanych zmianach w radzie dyrektorów w połowie lutego poinformował Wieniediktow. Oświadczył on wówczas, że pozostanie na stanowisku szefa stacji i że w polityce redakcyjnej nie nastąpią żadne zmiany.

Z kolei redakcja Echa Moskwy wyraziła zdumienie z powodu trybu odwołania rady dyrektorów. Zwróciła uwagę, że walne zgromadzenie akcjonariuszy, które miało wybrać nową radę, planowano na czerwiec. Dymisje Makowskiego i Jasina redakcja określiła jako _ niesprawiedliwe _. Echo Moskwy oceniło, że wydarzenia te stanowią reakcję na krytykę rozgłośni ze strony osób sprawujących najwyższe urzędy w państwie.

Holding Gazprom-Media ze swej strony zapewnił wtedy, że zmiany w radzie dyrektorów Echa Moskwy związane są z działalnością biznesową i nie odbiją się na polityce redakcyjnej radia.

_ - Dzisiejsze wydarzenia mnie zasmuciły. Nie dają jednak powodu do tego, by dziennikarze podnieśli białą flagę. Nie panikujmy. Od mikrofonu nikt nas nie odsunął. A ja odchodzić nie zamierzam _ - oświadczył w czwartek Warfołomiejew, informując dziennikarzy i słuchaczy Echa Moskwy o wynikach walnego zgromadzenia akcjonariuszy.

Czytaj więcej o cenzurze w Rosji w Money.pl
Tego po Rosjanach nikt się nie spodziewał To decyzja Rosjan. Nie podano przyczyn.
Zostali zatrzymani za puszczanie baloników Tak rosyjscy opozycjoniści protestowali przeciwko pokazowi filmu _ Anatomia Protestu _. Policja zatrzymała 50 osób.
Najdroższy taki remont na świecie Gigantyczną dotację na renowację teatru Bolszoj dał moskiewski samorząd. Bo najważniejszy jest blichtr.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)