Notowania

prokurator generalny
19.02.2019 14:26

Nowy prokurator generalny zaczyna pracę

Andrzej Seremet został wskazany przez prezydenta.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną

Andrzej Seremet, (na zdjęciu) pierwszy od ponad 20 lat prokurator generalny, który nie jest ministrem sprawiedliwości, *rozpoczyna dziś pracę.*_ - Koniec z upolitycznieniem prokuratury - _mówią posłowie PO. PiS nie podziela tego optymizmu. **

Pierwsze decyzje nowego prokuratora generalnego dotyczyć będą powołania sześciu zastępców. Nowy prokurator chce żeby pod koniec roku o tej służbie mówiło się lepiej.

Nowy Prokurator Generalny pozostanie zależny od ministra w sprawach budżetu oraz organizacji. Minister nadal będzie wydawał rozporządzenia dotyczące funkcjonowania prokuratury.

dźwięk:IAR

Funkcje prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości zostały połączone podczas obrad Okrągłego Stołu. Miało to zapewnić kontrolę parlamentu nad prokuraturą, która działała na zasadach z PRL, gdy prokurator generalny podporządkowany był Radzie Państwa.Kolejną zmianą będzie utworzenie Prokuratury Generalnej, która zastąpić ma Prokuraturę Krajową. Członkowie tej ostatniej instytucji, którzy nie znajdą zatrudnienia w nowych strukturach, będą przeniesieni do prokuratur apelacyjnych lub okręgowych z zachowaniem dotychczasowych wynagrodzeń. Będą też mogli przejść w stan spoczynku.

_ - Będzie przejrzyściej. __ Prokuratorzy, dzięki tym zmianom, będą mieli o wiele większy komfort pracy. Nikt nie będzie mógł wydać im polecenia, a potem powiedzieć, że takie wydarzenie nie miało miejsca. _ - uważaSebastian Karpiniukz PO.

Zdaniem posła Platformy rozwiązanie to zlikwiduje polityczne uwarunkowania podejmowanych przez nich decyzji.

dźwięk: Money.pl

Z tym opinią nie zgadza sięMariusz Błaszczak. Rzecznik Klubu PiS uważa, że to rozwiązanie nie wpłynie dobrze na wymiar sprawiedliwości, gdyż zdejmuje odpowiedzialność z rządu, za kreowanie polityki bezpieczeństwa.

_ - W naszej ocenie mechanizm, gdzie minister sprawiedliwości jest jednocześnie prokuratorem generalnym, jest lepszym mechanizmem, bo wskazuje na odpowiedzialność rządu za wymiar sprawiedliwości _ - stwierdza Błaszczak. _ - Teraz ta odpowiedzialność będzie rozmyta _ - dodaje.

Poseł PiS uważa też że to wcale nie pomoże odpolitycznić prokuratur.

dźwięk: Money.pl

Bartosz Arłukowiczz Lewicy uważa, że PiS nie powinien się odzywać w kwestii sprawowania nadzoru nad prokuratorem generalnym.

dźwięk: Money.pl

Poseł Lewicy jest zdania, że rozdzielenie prokuratora generalnego od ministra sprawiedliwości to dobry ruch. _ _

_ - Mam nadzieję, że teraz będzie przejrzyściej _ - stwierdza. _ - Ogromne kompetencje i decyzje, które spoczywają w rękach prokuratora generalnego powodują, że to wzbudza polityczne emocje. Chciałbym jednak żeby politycy trzymali się jak najdalej od prokuratora generalnego, a prokurator generalny jak najdalej od polityków _ - dodaje.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Prokuratura sprawdzi interesy senatora z Podhala ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/prokuratura;sprawdzi;interesy;senatora;z;podhala,129,0,603265.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: prokurator generalny, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz