Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Sylwia Wysocka
|

Nowy minister spraw zagranicznych Włoch. Zastąpi Mogherini

0
Podziel się:

Nieznane jest stanowisko nowego szefa dyplomacji wobec kryzysu ukraińskiego i polityki wobec Rosji.

Paolo Gentiloni (z lewej),<br>prezydent Giorgio Napolitano (z prawej)
Paolo Gentiloni (z lewej),<br>prezydent Giorgio Napolitano (z prawej) (PAP/EPA)

Paolo Gentiloni został nowym ministrem spraw zagranicznych Włoch. 59-letni polityk centrolewicy, były minister łączności w rządzie Romano Prodiego zastąpił Federikę Mogherini, która jutro obejmie stanowisko szefowej unijnej dyplomacji.

W Pałacu Prezydenckim w Rzymie odbyła się ceremonia zaprzysiężenia ministra Gentiloniego.

Zasiadał on ostatnio w komisji spraw zagranicznych Izby Deputowanych. Jego wybór na stanowisko szefa dyplomacji jest zaskoczeniem. Nie był wymieniany wśród faworytów. We włoskich mediach dominowało przekonanie, że nominację otrzyma kobieta, co wynikało z wyrażanej przez premiera Matteo Renziego woli zachowania równej liczby kobiet i mężczyzn w jego rządzie. Przeciwny temu był prezydent Giorgio Napolitano, który ponad wymogi parytetu przedkładał kompetencje - podkreślają komentatorzy. Ich zdaniem nominacja ta jest wynikiem kompromisu między Pałacem Prezydenckim a rządem.

Do zmiany w MSZ doszło na dwa miesiące przed zakończeniem włoskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Media wśród wyzwań czekających nowego ministra wymieniają kryzys na Ukrainie i sytuację na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza w Iraku i Syrii. Nieznane jest stanowisko nowego szefa dyplomacji wobec kryzysu ukraińskiego i polityki wobec Rosji.

Urodzony 22 listopada 1954 roku w Rzymie Gentiloni zaczął działalność w młodzieżówce niszowej Partii Jedności Proletariackiej na rzecz Komunizmu. Był następnie dziennikarzem i kierował miesięcznikiem włoskiej Ligi Ochrony Przyrody.

Następnie wstąpił do centrowej partii Margherita, z której w 2001 roku po raz pierwszy został wybrany do Izby Deputowanych. Był między innymi przewodniczącym parlamentarnej komisji nadzoru nad publicznym radiem i telewizją RAI. Od 2006 do 2008 roku Gentiloni był ministrem łączności w drugim gabinecie Romano Prodiego. Spotkał się wówczas z falą krytyki, gdy zaproponował swoistą _ reglamentację _ dostępu różnych mediów do internetu, co zmusiłoby większość portali do rejestracji i innych administracyjnych procedur. Sam Gentiloni przyznał, że był to jego poważny błąd.

Od 2007 roku należy do centrolewicowej Partii Demokratycznej. Był jednym z pierwszych jej prominentnych polityków, którzy w zeszłym roku poparli ówczesnego burmistrza Florencji Matteo Renziego, gdy ubiegał się o przywództwo w tym ugrupowaniu i jako zwycięzca prawyborów przejął następnie stery rządu w lutym.

Czytaj więcej w Money.pl
Wybierali związki zawodowe. Doszło do walk Był to chyba pierwszy na świecie taki zjazd z udziałem pogotowia ratunkowego i policji.
Prezydent Włoch przed sądem. W sprawie... 89-letni szef państwa zeznawał w majestatycznej komnacie Sala del Bronzino w Pałacu Prezydenckim na Kwirynale, a w przesłuchaniu uczestniczyło około 40 osób na czele z sędziami, adwokatami i ławnikami.
Wielka antyrządowa manifestacja w Rzymie Jej uczestnicy protestowali przeciwko rządowej reformie kodeksu pracy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)