Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nowelizacja Kodeksu karnego. Senat wprowadził kilkadziesiąt poprawek

0
Podziel się

Głównym celem liczącej ponad 100 stron nowelizacji ma być doprowadzenie do częstszego stosowania kar ograniczenia wolności oraz grzywien przy zmniejszeniu orzekania kar więzienia w zawieszeniu.

Nowelizacja Kodeksu karnego. Senat wprowadził kilkadziesiąt poprawek
(Bartosz Krupa/East News)
bEifonDV

Kilkadziesiąt poprawek przyjął w sobotę Senat do nowelizacji Kodeksu karnego, zmieniającej _ filozofia karania _. Zgodnie z nowelizacją częściej mają być stosowane kary grzywny i ograniczenia wolności, rzadziej zaś orzekane więzienie w zawieszeniu.

_ - Priorytetem tych zmian ma być orzekanie kar nieizolacyjnych _ - argumentował podczas debaty w Senacie sprawozdawca senator Piotr Zientarski (PO).

Senatorowie nie zaakceptowali wniosku senatorów PiS o odrzucenie całości nowelizacji. Zaproponowali następnie kilkadziesiąt poprawek w większości - jak przyznał w debacie wiceminister sprawiedliwości Jerzy Kozdroń - przywracających spójność ustawy, która po sejmowych poprawkach tę spójność straciła.

bEifonDX

Senat przyjął m.in. poprawkę, by w ramach _ kary nadzwyczajnie obostrzonej _ obok kary 810 stawek dziennych grzywny i 20 lat więzienia orzekana mogła być kara 2 lat ograniczenia wolności.

Senatorowie wprowadzili zapis, że _ nie popełnia przestępstwa, kto pozostaje w usprawiedliwionym błędzie co do okoliczności stanowiącej znamię czynu zabronionego _.

Senat m.in. w nowy sposób sformułował przepis, co skazany może posiadać w celi. Mogą to być _ dokumenty związane z postępowaniem, którego jest uczestnikiem, artykuły żywnościowe o ciężarze nieprzekraczającym 6 kg, wyroby tytoniowe, środki higieny osobistej, przedmioty osobistego użytku, zegarek, listy oraz fotografie członków rodziny i innych osób bliskich, przedmioty kultu religijnego, materiały piśmienne, notatki osobiste, książki, prasę i gry świetlicowe _.

Głównym celem liczącej ponad 100 stron nowelizacji ma być więc przede wszystkim doprowadzenie do częstszego stosowania kar ograniczenia wolności oraz grzywien przy zmniejszeniu orzekania kar więzienia w zawieszeniu. Jak wskazuje resort sprawiedliwości, kara zawieszona, orzekana w Polsce w około 60 proc. przypadków, nie spełnia bowiem funkcji odstraszającej i wychowawczej.

bEifonEd

Kara pozbawienia wolności ma być _ zarezerwowana dla bardzo poważnych przestępstw albo dla sprawców, którzy nie rokują poprawy _. Z kolei kara ograniczenia wolności będzie mogła być połączona np. z systemem dozoru elektronicznego, wprowadzona zostanie również możliwość orzekania kary mieszanej, tj. krótkoterminowej kary pozbawienia wolności połączonej następnie z karą ograniczenia wolności. Zwiększona ma także zostać skuteczność grzywien - ma temu służyć m.in. obowiązkowe wpisanie osoby zalegającej z wpłatą do rejestru dłużników.

W nowelizacji chodzi także o to, aby wobec przestępczości _ ciężkiej _ można było stosować represje surowsze niż dotychczas. Wprowadzona ma być w związku z tym maksymalna kara więzienia do lat 20 (obecnie to 15 lat), obok dotychczasowych kar 25 lat więzienia i dożywocia.

Zmiana reguluje również m.in. nowe zasady orzekania kary łącznej, kwestie kontaktów telefonicznych osób tymczasowo aresztowanych i precyzuje możliwości ich kontaktów z konsulem i obrońcą oraz dotyczy przepisów o przepadku korzyści majątkowej.

Nowelizacja określa też nowe zasady wymierzania środków zabezpieczających oraz zastąpić oddzielną ustawę o wykonaniu kary w systemie dozoru elektronicznego poprzez wpisanie tego dozoru w kodeksowy system kar, środków karnych i zabezpieczających.

bEifonEe

Zgodnie z obecnymi przepisami, środki zabezpieczające - czyli np. nakaz umieszczenia w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym - są stosowane przez sąd zamiast kary.

Nowelizacja wylicza, że tymi środkami mają być: elektroniczna kontrola miejsca pobytu, terapia, terapia uzależnień i pobyt w zakładzie psychiatrycznym. Ponadto za niestosowanie się do obowiązków związanych z orzeczonym środkiem zabezpieczającym grozić ma do dwóch lat więzienia. Poprawka przewiduje natomiast wycofanie się z karalności za niestosowanie się sprawcy do środków o charakterze leczniczym, czyli np. terapii. Karane miałoby być tylko niestosowanie się do elektronicznego dozoru.

Większość zapisów nowelizacji kodeksu ma wejść w życie 1 lipca równocześnie z uchwaloną już reformą postępowań karnych. Za nowelizacją kodeksu wraz z poprawkami głosowało 54 senatorów, 25 było przeciw, jeden się wstrzymał. Nowela to największa dotychczasowa zmiana w kodeksie karnym z 1997 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
To koniec pobłażliwości dla pijanych kierowców? Nowe kary 5 tys. zł na fundusz pomocy pokrzywdzonym, 10 tys. dla recydywistów - to niektóre ze zmian, nad jakimi pracują posłowie.
Będzie więcej grzywien i kar więzienia Jest to największa zmiana prawa od 18 lat. Głównym celem ma być przede wszystkim doprowadzenie do częstszego stosowania kar ograniczenia wolności.
Ofiary przemocy bezradne. Słabość systemu Eksperci radzą ofiarom przemocy domowej, by wymieniały zamki w drzwiach, bo póki co w polskim prawie nie ma za to odpowiedzialności karnej, a policja nie może sforsować drzwi.
bEifonEy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)