Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Notariusze krytyczni wobec pierwszej transzy deregulacji

0
Podziel się:

Deregulacja ma wpłynąć na obniżenie cen usług notarialnych? Nie przeprowadzono żadnych analiz, które wskazywałyby na możliwość obniżenia stawek w związku z wejściem w życie przepisów.

Notariusze krytyczni wobec pierwszej transzy deregulacji
(Michal Wargin/East News)
bEJVbkaJ

- _ Przepisy zawierają szereg wad, a deregulacja nie sprawi, że usługi notarialne będą tańsze _ - uważa Tomasz Janik, prezes Krajowej Rady Notarialnej.

Zniesienie asesury i zmiany w procesie przygotowania do zawodu, to wady ustawy, które wymienia prezes.

- _ Sama ustawa deregulacyjna jest pewnym nieporozumieniem z uwagi na połączenie tak wielu różnych zawodów w jednej ustawie. To głosowanie dla posłów musiało być bardzo trudne, bo to było głosowanie jakby za obniżką jednych, a podwyżką drugich podatków. Z naszego punktu widzenia, to co stało się z notariatem - przede wszystkim zniesienia asesury, skrócenia praktycznego przygotowania o niemalże 80 procent w stosunku do obecnego modelu - to jest niebezpieczna rzecz _ - mówi Tomasz Janik.

bEJVbkaL

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI TOMASZA JANIKA:

W Polsce jest ponad 2400 notariuszy . Zdaniem prezesa Krajowej Rady Notarialnej, ta liczba jest wystarczająca , można mieć jedynie zastrzeżenia co do ich rozmieszczenia na terenie kraju; zbyt mała liczba notariuszy jest w małych miastach. Wejście w życie nowych przepisów, nie spowoduje - jego zdaniem - obniżenia stawek za usługi notarialne.

- _ W naszym przypadku konkurencja cenowa jest ograniczona, bo stawki określa minister sprawiedliwości. Dziwne jest zatem stwierdzenie ministra, że stawki są rażąco wygórowane skoro sam je ustala. Natomiast konkurencja ma dolną granice, czyli opłacalności prowadzenia kancelarii. Jeżeli mamy ją prowadzić na dotychczasowym, wysokim poziomie, to nie wierzę w spadek cen w związku ze wzrostem liczby notariuszy _ - mówi Janik.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI TOMASZA JANIKA:

Prezes dodaje, że nie przeprowadzono żadnych analiz, które wskazywałyby na obniżenie stawek w związku z wejściem w życie przepisów.

bEJVbkaR
Czytaj więcej w Money.pl
Ważą się losy finansistów. Co zrobi minister? Ta ustawa dotknie wszystkich tych, którzy pracują w branżach związanych z budownictwem, transportem, finansami i techniką.
Nowy sposób na ściganie złodziei? Nie może być tak, że niektóre przestępstwa nie są ścigane ze względu na _ niską szkodliwość społeczną czynu _.
Kolejne zawody mają być uwolnione. Sprawdź, które tym razem Ministerstwo sprawiedliwości przygotowało listę 91 zawodów przeznaczonych do deregulacji.
bEJVbkbm
KOMENTARZE
(0)