Notowania

Przejdź na
nik
24.07.2013 09:26

NIK krytykuje sposób zatrudniania w samorządach

Spośród 4 tys. urzędników zatrudnionych w skontrolowanych samorządach tylko połowa została przyjęta w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Maciej Nabrdalik/East News)
Prezes NIK Jacek Jezierski

Spośród czterech tysięcy urzędników zatrudnionych w skontrolowanych samorządach tylko połowa została przyjęta w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru - wykazała kontrola.

Zdaniem NIK _ takie postępowanie jest sprzeczne z duchem ustawy, która nakazuje zapewnienie równych szans przy staraniu się o pracę . Jak wynika z kontroli przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli, _ samorządy zbyt często zatrudniają urzędników w drodze awansu wewnętrznego ze stanowisk nieurzędniczych _. Tymczasem - zwraca uwagę NIK - ustawa o pracownikach samorządowych kładzie nacisk na równe szanse dla kandydatów ubiegających się o pracę _.

_ Kontrola NIK wykazała, że spośród czterech tys. urzędników zatrudnionych w skontrolowanych samorządach tylko połowa została przyjęta w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru _ - podała NIK w komunikacie.

Według kontrolerów z Izby samorządy nie stosują odpowiednio przepisów ustawy o pracownikach samorządowych. Jak podkreślono, samorządy _ powinny zatrudniać urzędników głównie w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru _, a _ tymczasem wolne stanowiska obsadzane są często w drodze awansu wewnętrznego ze stanowisk pomocniczych i obsługi _.

Jak poinformowano, NIK przyjrzała się bliżej 45 urzędom samorządowym na szczeblu powiatu, gminy i województwa, w których w latach 2010-2012 obsadzono ponad cztery tys. stanowisk urzędniczych. Zaznaczono, że _ aż dwa tys. z pominięciem otwartego i konkurencyjnego naboru _. _ Część z zatrudnionych w ten sposób osób, dzięki przychylnej interpretacji przepisów ustawy o pracownikach samorządowych, nie była kierowana do odbycia służby przygotowawczej _ - wskazano w komunikacie.

Kontrolerzy stwierdzili ponadto, że w 17 z kontrolowanych urzędów _ część pracowników nie była poddawana obowiązkowej ocenie okresowej _, a _ w połowie urzędów robiono to zbyt rzadko lub według nieodpowiednich kryteriów _. _ W jednym przypadku oceny dokonano dopiero w lipcu 2012 roku, czyli trzy lata po wejściu w życie ustawy o pracownikach samorządowych _ - stwierdziła NIK.

Według kontroli NIK samorządy powszechnie natomiast _ egzekwują już od pracowników oświadczenia majątkowe oraz oświadczenia o prowadzeniu działalności gospodarczej _. Jak stwierdzono, _ zaledwie w pięciu urzędach wystąpiły problemy z dochowaniem terminów ich składania _, a w jednym urzędzie wystąpiła sytuacja konfliktu interesów, ponieważ _ trzej urzędnicy wykonali dodatkowe zajęcia poza pracą, które mogły kolidować z ich obowiązkami służbowymi _.

NIK przeprowadziła też badania ankietowe wśród 414 klientów skontrolowanych urzędów samorządowych. Wykazały one - jak poinformowano - że interesanci są zadowoleni z pracy urzędów. 61 proc. respondentów uważa, że urzędnicy mają wystarczające kwalifikacje, by zajmować się ich sprawami i aż 90 proc. wysoko lub zadowalająco oceniło ich fachowość.

Czytaj więcej w Money.pl
Raport NIK ujawnia złe planowanie szpitali Z powodu braku koordynacji zakupów i złego planowania jedna trzecia skontrolowanych szpitali nie używała efektywnie nowego sprzętu zakupionego dzięki środkom UE.
Nadzór budowlany to fikcja? Raport NIK Nie monitorują prawidłowości rozpoczynanych inwestycji, nie kontrolują, czy inwestorzy wykonują nałożone na nich postanowienia, nie prowadzą rejestrów inwestycji - to tylko kilka zarzutów.
Prześwietlą KRRiT. Tego chce opozycja PiS chce, aby NIK zbadała procedury udzielania koncesji na nadawanie cyfrowe telewizji przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.
Tagi: nik, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, najważniejsze, czołówki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz