Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kontrola w KRRiT. Tego chce opozycja

0
Podziel się:

PiS chce, aby NIK zbadała procedury udzielania koncesji na nadawanie cyfrowe telewizji przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.

Kontrola w KRRiT. Tego chce opozycja
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

PiS chce, aby NIK zbadała procedury udzielania koncesji na nadawanie cyfrowe telewizji przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Poselski projekt uchwały w tej sprawie zaprezentowany dzisiaj na posiedzeniu sejmowych komisji kultury i kontroli państwowej nie był jednak głosowany.

Chodzi o konkurs na cztery wolne miejsca na pierwszym multipleksie cyfrowym (MUX 1), który Krajowa Rada rozstrzygnęła w kwietniu 2011 r. Obecnie trwa proces koncesyjny na kolejne cztery miejsca na MUX 1; nadawcy ubiegający się o koncesję przejmą miejsca zajmowane tymczasowo przez programy telewizji publicznej. Jest to ostatni konkurs na nadawanie bezpłatne i ogólnodostępne, zostanie on rozstrzygnięty prawdopodobnie w czerwcu.

Projekt uchwały w sprawie zlecenia kontroli NIK w Krajowej Radzie został zaprezentowany na wspólnym posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Komisji ds. Kontroli Państwowej. Posiedzenie nie zakończyło się głosowaniem nad uchwałą z powodu ogłoszonej przerwy w posiedzeniu.

Wnioskodawcy domagają się m.in. zbadania, czy w przygotowaniu konkursu Krajowa Rada _ zachowała wymogi legalności i rzetelności postępowania wobec wnioskodawców _, czy _ nie miało miejsce faworyzowanie bądź dyskryminowanie określonych wnioskodawców _ oraz czy istniały _ rzetelne i równe _ kryteria oceny wniosków, zwłaszcza pod względem _ możliwości dokonania przez wnioskodawcę koniecznych inwestycji i finansowania programu _.

_ - W 2011 r. procedura koncesyjna została poddana bardzo krytycznej ocenie i wzbudziła ogromny sprzeciw społeczny wyrażony 2,5 mln podpisów obywateli, 160 manifestacjami w Polsce oraz wieloma zbiorowymi protestami, w tym również jednoznaczną opinią księży biskupów i konferencji Episkopatu Polski _ - mówiła sprawozdawczyni projektu uchwały Barbara Bubula (PiS), nawiązując do nieprzyznania koncesji przez KRRiT TV Trwam.

Jej zdaniem niejednolite oceny wnioskodawców w zakresie oceny finansowej doprowadziły do tego, że _ fundacja Lux Veritatis, która od wielu lat z sukcesem nadaje program i która przedstawiła wiarygodny pod względem finansowym wniosek, została odrzucona, a przyjęte zostały wówczas wnioski podmiotów, które ani doświadczenia programowego, ani podobnego bezpieczeństwa finansowego nie zapewniały _.

Szef TV Trwam, o. Tadeusz Rydzyk zwrócił się do obecnych na posiedzeniu członków KRRiT: _ Dlaczego państwo się boicie przejrzystości? Jeżeli nie ukradłem, to mogę być kontrolowany przecież, jeżeli nie popełniłem przestępstwa, to mogę być kontrolowany, a tu ja widzę wielki lęk przed kontrolą _. Szef TV Trwam powiedział, że pracuje nad książką, w której opisze _ wszystkie fakty _ na temat procedur koncesyjnych.

W opinii przewodniczącego Krajowej Rady Jana Dworaka nie ma przesłanek do przeprowadzenia kontroli, a projekt uchwały jest przedsięwzięciem czysto politycznym. - _ Nie ma ani jednej decyzji żadnej instytucji, która wskazywałaby na nieprawidłowości podczas pierwszego konkursu. O nieprawidłowościach mówi jeden niezadowolony koncesjonariusz i posłowie, którzy mówią w jego imieniu _ - podkreślił przewodniczący KRRiT. Zaznaczył, że _ fundacja Lux Veritatis złożyła wiele doniesień do prokuratury i te doniesienia albo zostały odrzucone, albo są na etapie postępowania przygotowawczego _.

_ - Obserwujemy to, co się dzieje w przestrzeni publicznej, znamy oczywiście głosy domagające się obecności opinii publicznej na multipleksie. Wiemy to również z konsultacji społecznych, to jest przez nas uwzględnione _ - zapewnił szef Krajowej Rady. Jego zdaniem badanie NIK w Krajowej Radzie może opóźnić trwający właśnie proces koncesyjny.

Czytaj więcej w Money.pl
Ujawnili bezprawne działania PKP Niedotrzymywanie terminów, marnowanie pieniędzy, niegospodarność - to główne grzechy spółki.
Oto, do czego prowadzi brak kontroli placówek służby zdrowia NIK stawia zarzuty NFZ. Większość jednostek służby zdrowia jest poza kontrolą. Nadużycia bywają tragiczne w skutkach.
Nowy raport NIK-u. Tym razem pozytywnie Najwyższa Izba Kontroli oceniła pozytywnie funkcjonowanie państwowych instytucji kultury.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)