Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NIK kontroluje budowę stadionu

0
Podziel się:

Delegatura wrocławska Najwyższej Izby Kontroli sprawdza, czy stadion miejski
był budowany zgodnie z prawem a odbywające się tam imprezy masowe były właściwie rozliczane.

NIK kontroluje budowę stadionu
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Delegatura wrocławska Najwyższej Izby Kontroli sprawdza, czy stadion miejski był budowany zgodnie z prawem a odbywające się tam imprezy masowe były właściwie rozliczane.

Jak poinformowała rzeczniczka delegatury wrocławskiej NIK Ksymena Kramarczyk-Rosiak, kontrola ma się zakończyć jesienią; raport pokontrolny będzie obejmował nie tylko kwestie związane z budowlaną inwestycją, ale również z użytkowaniem obiektu.

- _ Kontrola została wszczęta z inicjatywy NIK w związku z licznymi informacjami o nieprawidłowościach przy budowie i wykorzystaniu stadionu, w tym m.in. prośbą prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza o przeprowadzenie kontroli organizacji i rozliczenia dwóch imprez sportowych. Inspektorzy NIK sprawdzają dokumentację od 2007 r. do 2013 r. _ - dodała Kramarczyk-Rosiak.

Jak powiedziała, kontrola stanowi kontynuację cyklu kontroli dotyczących przygotowania Polski do organizacji finałowego turnieju mistrzostw Europy w piłce nożnej UEFA EURO 2012.

W zeszłym tygodniu przed wrocławskim Sądem Okręgowym rozpoczął się proces cywilny, w którym główny wykonawca stadionu firma Max Boegl chce udowodnić, że inwestor czyli spółka Gminy Wrocław nie ma podstaw żądać 84 mln zł od wykonawcy z tytułu kar za opóźnienie i w ramach zabezpieczeń gwarancyjnych.

W procesie powołano ponad 50 świadków. Na początku października 2012 r. władze miasta wypowiedziały umowę niemieckiej firmie Max Boegl i zażądały 84 mln zł. Główną przyczyną zerwania kontraktu było niedotrzymanie terminu zakończenia prac. Ostatecznie prace wykonywali podwykonawcy, a oficjalnie budowę zakończono w lipcu 2013 r.

Na wrocławskim stadionie, który może pomieścić około 42 tys. kibiców, w trakcie Euro 2012 rozegrane zostały trzy mecze fazy grupowej. Miesięczny koszt utrzymania obiektu to około miliona złotych, a do obsługi obiektu zatrudnionych jest ponad 50 osób.

Czytaj więcej w Money.pl
Miasto chce od nich 82 mln zł odszkodowania Wykonawca Stadionu Miejskiego chce udowodnić w sądzie, że Gminie Wrocław pieniądze się nie należą.
Kolejna afera stadionowa. Gdzie 14 milionów? Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz zwrócił się do tych służb o zbadanie kontaktów byłego wiceprezydenta miasta z częścią przedsiębiorców realizujących imprezy na stadionie miejskim.
NIK ocenił żłobki, kluby i opiekunów Zmiany ustawowe, które weszły w życie w kwietniu 2011 r., sprzyjają rozwojowi form opieki nad dziećmi do lat trzech i ułatwiają osobom aktywnym na rynku pracy godzenie obowiązków rodzinnych z zawodowymi - oceniła NIK w najnowszym raporcie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)