Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niewielkie poprawki Senatu do kodeksu wyborczego

0
Podziel się:

Zmiany dotyczą wyborów prezydenckich, parlamentarnych i do Parlamentu Europejskiego.

Niewielkie poprawki Senatu do kodeksu wyborczego
(Reporter Poland)

Redakcyjne poprawki zgłosili dziś senatorowie do nowelizacji kodeksu wyborczego, zakładającego m.in. że wszyscy wyborcy, a nie tylko wyborcy niepełnosprawni, będą mogli w wyborach oddać głos korespondencyjnie. Zmiany dotyczą wyborów prezydenckich, parlamentarnych i do Parlamentu Europejskiego.

Najważniejsza poprawka senatorów skreśla artykuł, w którym mowa o zakazie przekazywania komitetom wyborczym "korzyści majątkowych o charakterze niepieniężnym". "Komisje uznały, że sformułowanie o korzyściach majątkowych o charakterze niepieniężnym są nieprecyzyjne" - tłumaczył sprawozdawca senackich komisji, senator Witold Gintowt-Dziewałtowski (PO).

Ponadto sprawozdawca projektu zaproponował własną poprawkę, by skrócić z 21 do 15 dni termin na podjęcie decyzji o głosowaniu korespondencyjnym. "Poprawka ta odpowiada na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich" - tłumaczył Gintowt-Dziewałtowski. "To wyjście na przeciw potrzebom osób, które chciałyby głosować korespondencyjnie" - dodał.

Inne poprawki mają charakter redakcyjno-legislacyjny, np. w jednej z nich senatorowie proponują, by w artykułach przewidujących kary za bezprawne finansowanie komitetu wyborczego słowa "przekazuje korzyści majątkowe" zastąpić słowami "udziela korzyści majątkowej". Głosowanie poprawek Senatu w czwartek.

Przyjęta przez Sejm w czerwcu nowelizacja kodeksu wyborczego z 2011 roku zakłada, że korespondencyjnie będzie można głosować w wyborach parlamentarnych, prezydenckich i do Parlamentu Europejskiego. Do tej pory głosować korespondencyjnie mogli w kraju wyborcy niepełnosprawni, a za granicą - wszyscy wyborcy.

Autorzy zmian przewidują, iż w pierwszych wyborach po wprowadzeniu noweli, z możliwości głosowania korespondencyjnego skorzysta nie więcej niż 1 proc. głosujących w kraju. Spowoduje to wzrost kosztów przeprowadzenia wyborów o około 500 tys. zł - podano. "W kolejnych wyborach liczba głosujących korespondencyjnie będzie wzrastać, jednak nie przekroczy kilku procent obywateli uczestniczących w wyborach" - zaznaczono w uzasadnieniu.

Nowela wprowadza udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Jedno z nich przewiduje, że niepełnosprawny wyborca do pięciu dni przed wyborami - a nie jak do tej pory do 14 dni - będzie mógł złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców w lokalu przystosowanym do jego potrzeb. Wyborca niepełnosprawny nie będzie musiał składać wniosku ws. głosowania za pomocą nakładki braillowskiej. Kodeks przewiduje, że nakładki powinny być dostępne w każdym lokalu wyborczym.

Nowe przepisy ułatwiają zmianę umiejscowienia lokalu wyborczego w nadzwyczajnych okolicznościach np. pożaru, powodzi. Decyzję w tej sprawie będzie mógł podjąć wójt. Dotychczasowe przepisy wymagały uchwały rady gminy.

Część zmian dotyczy komitetów wyborczych. Dotychczas PKW odrzucała sprawozdanie finansowe komitetu wyborczego, jeśli środki finansowe pozyskał z naruszeniem przepisów bez względu na wielkość kwoty. Nowela przewiduje, że PKW będzie mogła przyjąć takie sprawozdanie, jeśli suma zakwestionowanych środków nie przekroczy 1 proc. kwoty przychodów komitetu wyborczego.

Nowe przepisy zakładają także, że komitety będą mogły korzystać z pomocy osób fizycznych w pracach biurowych; obecnie komitet może korzystać jedynie z pomocy przy rozprowadzaniu plakatów i ulotek wyborczych.

Znowelizowany kodeks wyborczy przewiduje, że europoseł będzie tracił mandat z mocy prawa, jeśli zostanie wybrany, powołany na inną funkcję lub stanowisko, których nie można łączyć z mandatem posła do PE. Taka zasada obowiązuje w przypadku krajowych posłów i senatorów. Dotychczas poseł do PE miał 14 dni na decyzję, z której funkcji rezygnować.

Podobnie w przypadku, gdy członek zarządu powiatu lub województwa uzyska mandat posła na Sejm, senatora lub posła do PE, tracić będzie członkostwo w zarządzie z mocy prawa. Obecnie członek zarządu powiatu lub województwa ma czas na zastanowienie się czy objąć mandat parlamentarny, czy zachować dotychczasową funkcję.

Czytaj więcej w Money.pl
Krótsza praca niepełnosprawnych. Senat za Nie więcej niż 7 godzin dziennie i 35 godzin tygodniowo. Tyle będzie wynosił czas pracy dla osób z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności.
Senat zdecydował w sprawie progów ostrożnościowych Jednego z dotychczasowych nie będzie już w ustawie o finansach publicznych. Pozostaną cztery.
Ustawa offsetowa. Senat wprowadza poprawki Przeciw poprawkom jest Ministerstwo Obrony Narodowej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)