Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy przerabiają zakłady karne na mieszkania

0
Podziel się:

Powodem tego jest coraz mniejsza liczba więźniów.

Niemcy przerabiają zakłady karne na mieszkania

Z powodu stale spadającej liczby osób odbywających karę pozbawienia wolności zakłady karne w Niemczech przerabiane są coraz częściej na budynki mieszkalne, hotele lub siedziby instytucji publicznych - pisze w dziś tygodnik Der Spiegel.

W latach 90. niemieckie zakłady karne pękały w szwach, jednak w minionych dziesięciu latach liczba więźniów spadła z 79 tys. do 66 tys. - czytamy w najnowszym wydaniu wydawanego w Hamburgu tygodnika.

Władze wielu krajów związkowych (landów) przenoszą osoby odbywające kary pozbawienia wolności do większych obiektów; mniejsze więzienia zaczynają świecić pustkami i są zamykane.

Jak podaje _ Der Spiegel _, w minionych pięciu latach na terenie Saksonii-Anhaltu i Berlina zlikwidowano po pięć zakładów karnych. Rekordowa liczba więzień, bo aż jedenaście, przestała pełnić swoją pierwotną funkcję w Dolnej Saksonii. Zakładów penitencjarnych ubyło też w Hesji, Badenii-Wirtembergii i Saarze.

Większość zamykanych więzień pochodzi jeszcze z czasów, gdy Niemcy były cesarstwem (1871 - 1918). Znajdują się na liście zabytków, co powoduje, że ich przebudowa jest bardzo kosztowna. Dlatego obiekty tego rodzaju kupują najczęściej dysponujący większymi środkami finansowymi inwestorzy prywatni.

_ Der Spiegel _ podaje przykład byłego zakładu karnego w Stendahl w Saksonii-Anhalcie, gdzie dawne cele przerabiane są na 28 mieszkań o powierzchni od 40 do 90 metrów kwadratowych - _ z widokiem na zabytkową katedrę _. _ Sam bym się tutaj wprowadził _ - mówi inwestor Thomas Richter-Mendau, który wyłożył na przebudowę obiektu 2 mln euro.

Inwestorzy w Offenburgu w Badenii-Wirtembergii chcą natomiast w przebudowywanym na hotel budynku więzienia zachować dawną więzienną strukturę. Drzwi do 50 mieszkań będą miały mniej niż 170 cm wysokości, by goście czuli się upokorzeni, schylając się przy wejściu i wyjściu - mówi architekt Juergen Grossmann.

Budynek byłego więzienia w Kassel był już wykorzystywany jako hotel podczas wystawy sztuki nowoczesnej Documenta. W 90 istniejących celach architekci prawie nic nie zmienili. W każdym pokoju znajdują się łóżko, krzesło i umywalka, toaleta umieszczona jest na środku. W drzwiach wymieniono jedynie zamki, by goście mogli otwierać je od wewnątrz. Do zmian należy też ustawienie tablic wyznaczających drogi ewakuacyjne, których dawniej - _ ze zrozumiałych względów _ - nie było - mówi właściciel Christopher Posch.

Oferta noclegowa cieszy się ogromną popularnością - podczas trwającej 100 dni wystawy właściciel sprzedał 10 tys. noclegów. Na dawnym spacerniaku odbywają się imprezy, w tym turniej koszykówki - czytamy w _ Spieglu _.

We Frankfurcie nad Menem dawna miejska ciupa miała zostać przekształcona w akademik dla studentów, jednak koszt przebudowy okazał się zbyt wysoki. Podobnie było w St. Ingbert w Saarze, gdzie burmistrz musiał zrezygnować z przeniesienia do byłego więzienia szkoły muzycznej. Radnym nie udało się znaleźć 1 mln euro na zaadaptowanie obiektu do nowej roli.

Plany nowych inwestorów nie zawsze zgodne są z oczekiwaniami władz pozbywającymi się kłopotliwych obiektów. W rodzinnym mieście twórcy Reformacji Marcina Lutra - Eisleben ojcowie miasta chcieli zainstalować w byłym więzieniu dla kobiet tani hotel dla pielgrzymów. Jednak nowy właściciel prowadzi rozmowy z inwestorem, który w pomieszczeniach byłego zakładu karnego widziałby raczej klub dla sadomasochistów - pisze _ Der Spiegel _.

Czytaj więcej w Money.pl
"Rząd nic nie robi w tej sprawie". PiS chce... Posłanka Dorota Arciszewska-Mielewczyk (PiS) chce, aby w Sejmie powołany został parlamentarny zespół do spraw mniejszości polskiej w Niemczech.
Niemcy nie chcą gazu z łupków. Dlaczego? Dyrektor ds. technologii gazu TNO uważa, że sytuację Niemiec, jeśli chodzi o gaz łupkowy należy rozpatrywać w kontekście rezygnacji z energetyki nuklearnej.
Bezrobocie w Niemczech. Jest zaskoczenie Analitycy nie spodziewali się żadnych zmian. Liczba osób bezrobotnych wyniosła w listopadzie 2,985 mln.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)