Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mniejszość polska w Niemczech. PiS chce praw dla Polaków

0
Podziel się:

Posłanka Dorota Arciszewska-Mielewczyk (PiS) chce, aby w Sejmie powołany został parlamentarny zespół do spraw mniejszości polskiej w Niemczech.

Mniejszość polska w Niemczech. PiS chce praw dla Polaków
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Posłanka Dorota Arciszewska-Mielewczyk (PiS) chce, aby w Sejmie powołany został parlamentarny zespół do spraw mniejszości polskiej w Niemczech. Jej zdaniem, Polacy mieszkający u naszych zachodnich sąsiadów są dyskryminowani.

O pomyśle utworzenia parlamentarnego zespołu ds. mniejszości polskiej w Niemczech Arciszewska-Mielewczyk poinformowała dzisiaj na konferencji prasowej w Gdyni. Wyjaśniła, że pretekstem do tego jest porozumienie ws. umowy koalicyjnej, jakie zawarły między sobą w Niemczech w ubiegłym tygodniu partie CDU/CSU i SPD.

_ - W dokumencie tym jest zawarta informacja o uszanowaniu czterech praw mniejszości narodowych w Niemczech: Duńczyków, Serbołużyczan, Fryzyjczyków oraz Romów. Ale nie ma nic o mniejszości polskiej, która z Niemiec przecież nie wyparowała. Tam żyje ok. 2,5 miliona Polaków _ - powiedziała posłanka PiS.

Zapowiedziała, że kilkanaście podpisów pod wnioskiem o powołanie parlamentarnego zespołu ds. mniejszości polskiej w Niemczech, chce zacząć zbierać na najbliższym posiedzeniu Sejmu w przyszłym tygodniu.

_ - Rząd nic nie robi w sprawie uzyskania przywilejów dla polskiej mniejszości w Niemczech. Nie ma tu żadnej politycznej presji na stronę niemiecką _ - oceniła posłanka PiS.

Podkreśliła, że traktat z czerwca 1991 r. między Polską i Niemcami o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy określa członków mniejszości polskiej za Odrą jako obywateli niemieckich polskiego pochodzenia.

Arciszewska-Mielewczyk jest prezesem i założycielem Powiernictwa Polskiego. Założona w 2005 r. w Gdyni organizacja za główne cele stawia sobie edukację historyczną społeczeństwa i pomoc prawną dla polskich obywateli, którzy chcą domagać się odszkodowań za szkody wyrządzone przez Trzecią Rzeszę.

Według przedstawionej we wrześniu posłom informacji MSZ na temat sytuacji prawnej i organizacyjnej osób należących do mniejszości narodowych mieszkających m.in. w Niemczech, w kraju tym obecnie uznane są cztery mniejszości narodowe, nie ma wśród nich polskiej. Są to mniejszości: duńska, serbołużycka, fryzyjska i niemieccy Romowie i Sinti. Niemcy uznają za mniejszości tzw. zasiedziałe grupy narodowe, a nie młode społeczności imigrantów.

Władze niemieckie odmawiają przyznania Polakom formalnego statusu mniejszości narodowej, zobowiązały się jednak do traktowania osób o polskich korzeniach na równi z uznanymi mniejszościami - Duńczykami, Serbołużyczanami, Fryzami i Romami.

Czytaj więcej w Money.pl
Wrocław złożył pozew. Chce eksmisji 60 osób _ Stan, który teraz władze próbują zmienić, trwał przecież przez lata i nikt nie reagował. _
W stolicy UE najczęściej mówią po arabsku W Brukseli coraz więcej mieszkańców posługuje się językiem arabskim, coraz mniej powszechne stają się języki urzędowe: francuski i niderlandzki.
Walczą o swoje prawa od dwudziestu lat Litewska rządowa grupa robocza do spraw problemów mniejszości narodowych przedstawiła propozycje rozwiązania spornych kwestii. Grupa proponuje, by nazwiska mniejszości były pisane w oryginale.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)