Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nie każde święto obniża wymiar czasu pracy

0
Podziel się:

Według nowych norm obowiązujących od 1 stycznia 2011 r. nie każde święto obniża wymiar czasu pracy.

Nie każde święto obniża wymiar czasu pracy
(Joyfull/Dreamstime)
bEISAWsB

Według nowych norm obowiązujących od 1 stycznia 2011 roku nie każde święto obniża wymiar czasu pracy. Ponadto ustawodawca wprowadził nowy dzień wolny od pracy, którym jest Święto Trzech Króli.

W jakiej sytuacji są pracownicy, dla których zamiast sobót dodatkowym dniem wolnym od pracy jest inny dzień tygodnia - np. poniedziałek - jak to jest w przypadku pracowników teatru? Jak wpływa to na ich wymiar czasu pracy?

Wymiar czasu pracy jest to liczba godzin i dni przypadających do przepracowania w danym okresie rozliczeniowym. Dla większości systemów czasu pracy sposób obliczania obowiązującego pracownika wymiaru czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym reguluje art. 130 Kodeku pracy. Dla pracowników zatrudnionych w ruchu ciągłym stosuje się art. 138 K.p.

bEISAWsD

Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. Najczęściej wyznaczanym dniem wolnym od pracy są soboty, jednak może to być również każdy inny dzień tygodnia, oprócz niedzieli.

Zgodnie ze zmianą regulacji Kodeksu pracy nadaną ustawą z 24 września 2010 r. wymiar czasu pracy na dany okres rozliczeniowy ustala się mnożąc przeciętną dopuszczalną liczbę godzin pracy w tygodniu (40 godzin) przez liczbę pełnych tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym. Do otrzymanej liczby godzin należy dodać iloczyn normy dobowej (8 godzin) i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, a następnie odjąć iloczyn 8 godzin i liczby dni świąt przypadających w innym dniu niż niedziela i niebędących dniami wolnymi od pracy wynikającymi z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy.

Wymiar czasu pracy przy sobotach jako dodatkowy dzień wolny wynosi 2016 godzin, czyli 252 dni. W placówkach kulturalnych dniem wolnym od pracy jest poniedziałek. Skutkiem tego jest wydłużenie wymiaru czasu pracy w 2011 r. o 16 godzin (2 dni) z racji przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Poniżej zaprezentowano sposób wyliczeń.

Wymiar czasu pracy przy wolnych poniedziałkach wynosi 2.032 godzin:

bEISAWsJ

1. Styczeń (40 godz. x 4 tyg.) + (8 godz. x 1 dzień) - (8 godz. x 2 dni) = 152 godz.
2. Luty (40 godz. x 4 tyg.) = 160 godz.
3. Marzec (40 godz. x 4 tyg.) + (8 godz. x 3 dni) = 184 godz.
4. Kwiecień (40 godz. x 4 tyg.) + (8 godz. x 1 dzień) = 168 godz.
5. Maj (40 godz. x 4 tyg.) + (8 godz. x 2 dni) - (8 godz. x 1 dzień) = 168 godz.
6. Czerwiec (40 godz. x 4 tyg.) + (8 godz. x 2 dni) - (8 godz. x 1 dzień) = 168 godz.
7. Lipiec (40 godz. x 4 tyg.) + (8 godz. x 1 dzień) = 168 godz.
8. Sierpień (40 godz. x 4 tyg.) + (8 godz. x 3 dni) = 184 godz.
9. Wrzesień (40 godz. x 4 tyg.) + (8 godz. x 2 dni) = 176 godz.
10. Październik (40 godz. x 4 tyg.) + (8 godz. x 1 dzień) = 168 godz.
11. Listopad (40 godz. x 4 tyg.) + (8 godz. x 2 dni) - (8 godz. x 2 dni) = 160 godz.
12. Grudzień (40 godz. x 4 tyg.) + (8 godz. x 2 dni) = 176 godz.

W analogiczny sposób wyliczany jest wymiar czasu pracy przy innych wolnych dniach od pracy.

Podstawa Prawna:

  • Ustawa z 26.06.1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.);
    • Ustawa z 18.01.1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz. U. nr 4, poz. 28 ze zm.).
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/72/t117064.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/jak;rozliczac;czas;pracy;przedstawiciela;handlowego,232,0,809960.html) Jak rozliczać czas pracy przedstawiciela handlowego Kluczowe pozostaje pytanie czy można zastosować przepisy dotyczące pracy kierowców.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t87383.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/termin;rozpoczecia;pracy;-;nie;musi;byc;w;umowie,168,0,797352.html) Termin rozpoczęcia pracy - nie musi być w umowie Dzień określony w umowie o pracę nie może być późniejszy, niż data rzeczywistego rozpoczęcia pracy przez zatrudnionego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/141/t136333.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/pracodawca;moze;zdecydowac;o;zmianie;miejsca;pracy,230,0,809958.html) Pracodawca może zdecydować o zmianie miejsca pracy Może to zrobić na okres nie dłuższy niż trzy miesiące, bez zmiany umowy o pracę.
bEISAWsK

Autorka jest księgową w BSO Outsourcing Sp. z o.o.

bEISAWte
praca
wiadomości
KOMENTARZE
(0)