Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nicolas Sarkozy nowym przewodniczącym UMP

0
Podziel się:

Polityk liczy, że zostanie kandydatem prawicy w wyborach prezydenckich w 2017 roku.

Nicolas Sarkozy nowym przewodniczącym UMP
(ec.europa.eu)
bEJbxWBN

Były prezydent Francji Nicolas Sarkozy został wybrany w internetowym głosowaniu na nowego szefa centroprawicowej Unii na rzecz Ruchu Ludowego (UMP); do głosowania uprawnionych było ok. 270 tys. członków partii. Sarkozy uzyskał 64,5 proc. głosów.

Zakończone wieczorem 24-godzinne internetowe głosowanie przyniosło 59-letniemu politykowi zdecydowane zwycięstwo nad rywalami, chociaż nie tak wysokie, na jakie liczyli jego zwolennicy.

Bruno Le Maire i Herve Mariton uzyskali odpowiednio 29,8 proc i 6,32 proc głosów.

bEJbxWBP

Wynik wyborów partyjnych - podkreśla AFP - może być dla Sarkozy'ego pierwszym etapem do ponownego zdobycia władzy po porażce, jaką poniósł w rywalizacji z socjalistą Francois Hollande'em w 2012 roku.

Nicolas Sarkozy miał zamiar ubiegać się o kierownicze stanowisko w partii w 2015 roku, ale wymuszona majowa dymisja przewodniczącego UMP Jean-Francois Cope w związku z tzw. aferą Bygmaliona, czyli skandalem wokół fałszowania faktur i płatności za kampanię prezydencką Sarkozy'ego z 2012 roku, skłoniła go do wcześniejszego powrotu.

Sarkozy liczy, że zostanie kandydatem prawicy w wyborach prezydenckich w 2017 roku.

W wyborach mających wyłonić kandydata do prezydentury wewnątrz UMP w 2016 roku Sarkozy będzie musiał zmierzyć się z byłymi premierami Alainem Juppe i Francois Fillonem. Żaden z nich nie kandydował w piątkowo-sobotnich wyborach szefa Unii.

bEJbxWBV

Sam Sarkozy twierdzi, że odbuduje pozycję nadwerężoną przez skandale i wewnętrzną rywalizację UMP i jest człowiekiem najlepiej przygotowanym do tego wyzwania. _ Francję mam we krwi _ - przekonywał w czasie wiecu w Velizy-Villacoublay. A we wrześniowym wywiadzie telewizyjnym oświadczył, że _ z wiekiem ubywa może energii, ale przybywa mądrości. _

Czytaj więcej w Money.pl
Do sztabu Sarkozy'ego już dotarł szampan Oficjalne wyniki poznamy jutro wieczorem.
Sarkozy wróci do polityki? Będzie ciężko... Do licznych afer, w które zamieszany jest były prezydent Francji Nicolas Sarkozy może dojść niebawem kolejna.
Skrajna prawica bliska zdobycia władzy _ - Musimy działać inaczej, mówić inaczej - aby nas usłyszano i wysłuchano _ - przestrzegł szef socjalistycznego rządu.

_ _

bEJbxWCq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)