Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wybory szefa UMP. Do sztabu Sarkozy'ego już dotarł szampan

0
Podziel się:

Oficjalne wyniki poznamy jutro wieczorem.

Wybory szefa UMP. Do sztabu Sarkozy'ego już dotarł szampan
(kprm.gov.pl)

We Francji rozpoczęło się internetowe głosowanie na nowego szefa centroprawicowej Unii na rzecz Ruchu Ludowego (UMP); do głosowania uprawnionych jest ok. 270 tys. członków partii. Duże szanse na zwycięstwo ma były prezydent Nicolas Sarkozy.

Wyniki 24-godzinnych wewnątrzpartyjnych wyborów mają być znane w sobotę wieczorem.

Rywalami Sarkozy'ego są Herve Mariton i Bruno Le Maire, ale oczekuje się, że 59-letni były prezydent (2007-2012) zwycięży już w pierwszej turze głosowania. Francuskie media odnotowują nawet, że do siedziby sztabu kampanii Sarkozy'ego już dotarł transport setek butelek szampana.

Według sondaży Bruno Le Maire, były minister rolnictwa i deputowany z departamentu Eure, może liczyć na 30 proc. głosów, a Herve Mariton, jeden z przywódców ruchu sprzeciwu wobec małżeństw homoseksualnych, ma szanse na 2-5 proc. poparcia.

Nicolas Sarkozy miał zamiar ubiegać się o kierownicze stanowisko w partii w 2015 roku, ale wymuszona majowa dymisja przewodniczącego UMP Jean-Francois Cope w związku z tzw. aferą Bygmaliona, czyli skandalem wokół fałszowania faktur i płatności za kampanię prezydencką Sarkozy'ego z 2012 roku, skłoniła go do wcześniejszego powrotu.

Przy okazji głosowania na nowego przewodniczącego najsilniejszej francuskiej partii opozycyjnej Sarkozy liczy, że zostanie kandydatem prawicy w wyborach prezydenckich w 2017 roku. W 2012 roku w wyścigu do Pałacu Elizejskiego pokonał go socjalista Francois Hollande.

W wyborach mających wyłonić kandydata do prezydentury wewnątrz UMP w 2016 roku Sarkozy będzie musiał zmierzyć się z byłymi premierami Alainem Juppe i Francois Fillonem. Żaden z nich nie kandyduje w piątkowo-sobotnich wyborach szefa Unii.

Sam Sarkozy twierdzi, że odbuduje nadwerężoną przez skandale i wewnętrzną rywalizację UMP i jest człowiekiem najlepiej przygotowanym do tego wyzwania. _ - Francję mam we krwi _ - przekonywał w czasie wiecu w Velizy-Villacoublay. A we wrześniowym wywiadzie telewizyjnym oświadczył, że _ z wiekiem ubywa może energii, ale przybywa mądrości _. Wzywał też do udziału w wyborach, argumentując, że _ im będzie on liczniejszy, tym on sam będzie silniejszy, a jego wybór usankcjonowany _.

W partii panuje przekonanie, że 60-70 proc. dla Sarkozy'ego byłoby porażką. Żaden z członków triumwiratu, który tymczasowo przejął władzę po dymisji Cope, czyli Alain Juppe-Jean-Pierre Raffarin-Francois Fillon, nie zdradził, na kogo zamierzają zagłosować.

Aby uniknąć powtórki z 2012 roku, kiedy z powodu nieprawidłowości w głosowaniu doszło do kwestionowania wyników i bratobójczej walki między Cope a Fillonem, wprowadzono różne zabezpieczenia, np. telefoniczną gorącą linię do informowania o problemach. Dla głosujących, którzy nie mają dostępu do internetu, przygotowano specjalne punkty wyborcze.

Czytaj więcej w Money.pl
Sarkozy wróci do polityki? Będzie ciężko... Do licznych afer, w które zamieszany jest były prezydent Francji Nicolas Sarkozy może dojść niebawem kolejna.
Były prezydent Francji wciąż pod lupą sądu? Trzech wysokiej rangi członków UMP związanych z byłym prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym zostało dziś oskarżonych w śledztwie w sprawie nadużyć finansowych w kampanii wyborczej Sarkozy'ego.
Sarkozy: "Zarzuty groteskowe" W wywiadzie, który będzie wyemitowany przez francuską telewizję LCI i radio Europe1 polityk zaprzecza stawianym mu zarzutom.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)