Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Monitorowanie danych w Wielkiej Brytanii zostanie przywrócone?

0
Podziel się:

Premier Cameron podkreślił, że informacje są wykorzystywane w 95 proc. dochodzeń w sprawach zorganizowanej przestępczości.

Monitorowanie danych w Wielkiej Brytanii zostanie przywrócone?
(TommL/iStockphoto)

Brytyjski rząd ogłosił, że zamierza pilnie przywrócić prawo władz do kontroli informacji telekomunikacyjnych, po tym jak w kwietniu została unieważniona unijna dyrektywa nakazująca zatrzymywanie danych generowanych przez dostawców usług łączności.

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron podkreślił, że rząd musi działać szybko, aby wypełnić lukę w prawie powstałą w wyniku unieważnienia unijnej dyrektywy z 2006 roku. Nakazywała ona dostawcom usług internetowych, telefonii komórkowej i stacjonarnej przechowywanie danych telekomunikacyjnych przez przynajmniej sześć miesięcy. Przepisy zostały wprowadzone po atakach terrorystycznych w Madrycie i Londynie w celu walki z przestępczością. W Wielkiej Brytanii prawo zostało wdrożone w 2009 roku.

Zgodnie z dyrektywą usługodawcy byli zobowiązani do przechowywania danych takich jak: numery osób wykonującej i odbierającej połączenie, adres nadawcy i odbiorcy wiadomości elektronicznej oraz data i miejsce wykonania połączenia lub wysłania wiadomości.

W kwietniu Trybunału Sprawiedliwości UE unieważnił tę dyrektywę. Decyzja została z zadowoleniem przyjęta przez obrońców swobód obywatelskich, ale wywołała niepokój osób odpowiedzialnych za walkę z terroryzmem, cyberprzestępczością oraz pedofilią - pisze AFP.

Cameron podkreślił, że przechowywane dane są wykorzystywane w 95 proc. dochodzeń w sprawach zorganizowanej przestępczości i pozwalają na ściganie pedofilów, dilerów narkotyków oraz innych przestępców. Używają ich też służby antyterrorystyczne.

Szef brytyjskiego rządu wyraził nadzieję, że projekt nowego prawa, popierany przez trzy główne partie polityczne, zostanie przyjęty przez parlament w następny czwartek. Polityk tłumaczył pośpiech tym, że operatorzy sieci telefonicznych wkrótce zaczną wymazywać dane. _ - Gdy zagrożone jest bezpieczeństwo kraju, rząd musi działać szybko. Jak pokazują wydarzenia w Iraku i Syrii, to nie jest czas na ograniczenie zdolności państwa do ochrony obywateli _ - powiedział.

Czytaj więcej w Money.pl
TUI anuluje wycieczki do Izraela Firma podjęła taką decyzję dla wszystkich wycieczek do tego kraju aż do końca lipca.
Schaeuble: Działania Amerykanów są głupie Po odkryciu dwóch domniemanych szpiegów działających dla Stanów Zjednoczonych, Niemcy zaostrzają ton wobec Waszyngtonu.
Spędzą 10 lat w więzieniu, bo napisali artykuł Pięciu birmańskich dziennikarzy zostało skazanych za ujawnienie tajemnicy państwowej w związku z napisaniem artykułu na temat fabryki broni chemicznej.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)