Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Mniej szampana i szabla dla Rostowskiego. Są nowe nagrania

0
Podziel się:

Radosław Sikorski marzył o posadzie eurokomisarza, a były minister finansów chciał...

Mniej szampana i szabla dla Rostowskiego. Są nowe nagrania
(PAP/EPA)

Są nowe taśmy ujawnione przez tygodnik Wprost. To kolejne fragmenty rozmów szefa MSZ Radosława Sikorskiego z byłym ministrem finansów Jackiem Rostowskim.

Radosław Sikorski marzył o posadzie eurokomisarza do spraw energetyki i zależało mu, żeby resort spraw zagranicznych przejął ktoś kto _ nie roz... wszystkiego _.

Mówi Jackowi Rostowskiemu, że dobrym ministrem byłby Paweł Zalewski, ale to niemożliwe._ - A ty byłbyś postrachem. Byłbyś taki jak ja, tylko jeszcze bardziej - _ mówi Sikorski do Rostowskiego.

Rostowski śmieje się: _ trochę będzie mniej szampana, trochę więcej będzie prosecco.W tej części rozmowy panowie rozmawiają też o Dariuszu Rosatim i Danucie Huebner. Są zgodni, że europosłów trzeba przewietrzyć _.

Zobacz także: Posłuchaj nagrania:

Szpada dla Rostowskiego

Radosław Sikorski dla oczyszczenia atmosfery wypomina Jackowi Rostowskiemu, że go kiedyś zlekceważył. Były wicepremier miał zaszczyt otrzymać od szefa MSZ szpadę dyplomatyczną.

To wyróżnienie przyznawane osobiście przez szefa dyplomacji. Rostowski nie przyszedł do Pałacu Prezydenckiego po wyróżnienie. - Na odwal się, po prostu nie przyszedłeś! wypomina Sikorski. Fragment pochodzi z rozmowy, która odbyła się kilka miesięcy temu w restauracji Amber Room w Warszawie.

Burza w Sejmie po wniosku o wotum dla rządu

W Sejmie zapanowała wczoraj gorąca atmosfera po głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu. Opozycja zapowiada, że nie złoży broni, koalicjanci z kolei nie kryją zadowolenia.Sejm udzielił gabinetowi Donalda Tuska wotum zaufania. Za było 237 posłów, przeciw - 203. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Janusz Palikot bez zaskoczenia przyjął wynik głosowania. Szef Twojego Ruchu zapowiada, że decyzja Sejmu nie kończy kłopotów koalicji.

_ Będziemy składać kolejne wnioski o komisje śledcze, o wotum zaufania dla poszczególnych ministrów, konstruktywne wotum nieufności _ - zapowiedział. Jego zdaniem, Donald Tusk _ niczego nie naprawił _. _ Utaplani w brudnej rozpuście, a na gębach fałszywy uśmiech _ - podsumował.

Janusz Palikot poinformował też, że dziś po głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu z klubu Twojego Ruchu został usunięty poseł Andrzej Piątak. Ponad miesiąc temu złożył wniosek o rezygnację, a dziś głosował _ za _ wotum zaufania dla rządu, czyli przeciwnie niż jego partyjni koledzy.

SLD również zapowiada, że będzie składać kolejne wnioski o odwołanie ministrów. Tak przekonywał poseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej Dariusz Joński.

Poseł przyznał, że nie jest zaskoczony wynikiem głosowania. _ Na sali Tusk wygrywa, ale gdyby zrobić wybory poza salą i budynkiem, to premier Tusk i PSL już by większości nie mieli _ - stwierdził. Dariusz Joński zapowiedział, że jego partia zrobi wszystko, by zdymisjonować dwóch ministrów: Sienkiewicz i Sikorskiego.

Posłowie PiS przyznali, że nie są zaskoczeni wynikiem. Wiceprezes PiS Mariusz Kamiński powiedział, że jest jedynie zdziwiony tempem głosowania i tym, że parę rzeczy zostało - jego zdaniem - nieładnie przeprowadzonych. Przypomniał, że sześciu posłów Prawa i Sprawiedliwości pojechało do Strasburga, podczas gdy posłowie PO, również reprezentujący parlament w Radzie Europy, zostali w Warszawie.

_ Jakby mieli sygnał, że dzisiaj będzie głosowanie _ - ocenił Mariusz Kamiński i dodał: _ Układ się trzyma i boi się przyspieszonych wyborów _. Jak stwierdził, _ degeneruje się on coraz bardziej _ ze szkodą dla Polski.

Również szef Klubu Parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak krytykuje koalicję. Jak mówił w rozmowie z dziennikarzami _ polityczny błąd _ popełniło Polskie Stronnictwo Ludowe. Polityk stwierdził, że posłowie tej partii przedłożył swoje własne interesy ponad interesy kraju.

_ To dobra decyzja i dobry sygnał _ - na gorąco komentował szef klubu PO Rafał Grupiński. Polityk wyjaśnił, że nie chodzi tylko o sytuację wewnętrzną. W jego opinii będzie to też dobry sygnał dla Europy.

Rafał Grupiński był też pytany o działania prokuratury, która bada sprawę nielegalnych podsłuchów. Zarzuty w tej sprawie usłyszały dwie osoby - Marek F. i Krzysztof R. Zatrzymani wyjdą jednak na wolność. Prokurator zastosował wobec nich środki zapobiegawcze. Jednocześnie przyznał, że nie znaleziono elementów charakterystycznych dla grupy przestępczej. Rafał Grupiński precyzował, że w kontekście _ afery podsłuchowej _ z ust premiera nie padły słowa o spisku przeciwko rządowi. Mówił tylko o tym, że grupa zorganizowana nagrywała ważnych ludzi w państwie.

Ewa Kopacz również nie kryje zadowolona po głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu. Marszałek Sejmu podkreśliła, że Rada Ministrów otrzymała _ silny mandat do dalszych działań _. Wiceprzewodnicząca PO jest wdzięczna Sejmowi za rezultat głosowania. Stwierdziła po głosowaniu, że _ jest dumna z tego, że polski Sejm nie poddał się próbie destabilizacji, którą próbowali wprowadzić w życie ci, którzy nielegalnie podsłuchiwali _.

Wśród 237 posłów, którzy głosowali za udzieleniem wotum zaufania gabinetowi Donalda Tuska, było 201 członków Platformy Obywatelskiej, 31 Polskiego Stronnictwa Ludowego, 1 polityk z Twojego Ruchu i 4 posłów niezrzeszonych.

Na głosowaniu byli nieobecni między innymi Adam Hofman, Zbigniew Girzyński, Mariusz Kamiński oraz Witold Waszczykowski.

Czytaj więcej w Money.pl
Sukces taktyczny Donalda Tuska w Sejmie. Jest odpowiedź opozycji Premier przekonywał, że bez mandatu parlamentu rząd nie będzie skuteczny w realizowaniu interesów w Brukseli. Poparli go nawet niezrzeszeni.
"Wprost" składa zażalenie na prokuraturę Tydzień temu prokuratorzy i funkcjonariusze ABW weszli do redakcji, żądając nośników; gdy im odmówiono, próbowali siłą odebrać laptopa naczelnemu.
RPO prosi Seremeta o ocenę działań prokuratury W opublikowanym na stronach RPO liście Lipowicz napisała, że jest zaniepokojona publikacjami o okolicznościach i przebiegu działań ABW w redakcji Wprost.
PiS złoży wniosek o wotum nieufności Prezes Jarosław Kaczyński zarzucił premierowi, że nie odniósł się do meritum sprawy, a jedynie zastosował prosty chwyt. Gliński powróci do gry?
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)