Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Misja w Afganistanie. NATO podała ważny termin

0
Podziel się:

Szef NATO podkreślił, że jest oczywiste, iż Sojusz wolałby kontynuować misję szkoleniową w Afganistanie po 2014 roku.

Misja w Afganistanie. NATO podała ważny termin
(ec.europa.eu)

Sekretarz Generalny NATO Anders Fogh Rasmussen oświadczył w Brukseli, że jeśli dwustronne porozumienie o bezpieczeństwie między Afganistanem i Stanami Zjednoczonymi nie zostanie podpisane, to NATO wycofa się z tego kraju do końca 2014 roku.

_ - Jeśli dwustronne porozumienie o bezpieczeństwie między Stanami Zjednoczonymi i Afganistanem nie zostanie podpisane, to nie będzie także porozumienia NATO z Afganistanem. Jeśli nie będzie porozumienia, to nie będzie także wojsk NATO w Afganistanie po 2014 roku _ - powiedział Rasmussen na konferencji prasowej przed rozpoczęciem dwudniowego spotkania ministrów obrony Sojuszu w Brukseli.

Dodał, że wycofanie wojsk NATO z Afganistanu jeszcze w tym roku _ nie jest scenariuszem preferowanym _ przez Sojusz, ale - jak stwierdził - może być to w obecnej sytuacji braku porozumienia z USA niestety jedyne rozwiązane.

Szef NATO podkreślił, że jest oczywiste, iż Sojusz wolałby kontynuować misję szkoleniową w Afganistanie po 2014 roku, ale - jak oświadczył - _ bez podpisanego porozumienia wycofamy wszystko jeszcze w tym roku _.

Jak poinformował, na czwartek rano zaplanowane jest w tej sprawie spotkanie ministrów obrony państw NATO ze swoimi odpowiednikami z krajów partnerskich zaangażowanych w misję ISAF w Afganistanie. W dyskusji uczestniczyć ma m.in. afgański minister obrony Bismillah Chan Mohammadi oraz specjalny przedstawiciel sekretarza generalnego ONZ Jan Kubisz. Polskę będzie reprezentował szef MON Tomasz Siemoniak.

_ - Jeśli prezydent Karzaj nie jest gotowy do podpisania porozumienia o bezpieczeństwie, my będziemy czekać na nowego prezydenta Afganistanu wyłonionego w wyborach _ - powiedział Rasmussen.

Prezydent Afganistanu Hamid Karzaj odmawia podpisania gotowego porozumienia z USA o pozostawieniu w Afganistanie po 2014 roku kilkunastu tysięcy zachodnich żołnierzy i utworzeniu dziewięciu amerykańskich baz wojskowych.

Od zawarcia tej umowy Waszyngton uzależnia pozostawienie kontyngentu swych wojsk w Afganistanie po wycofaniu stamtąd sił międzynarodowych z końcem bieżącego roku.

We wtorek prezydent USA Barack Obama po rozmowie telefonicznej z Karzajem polecił Pentagonowi, by przygotował się na możliwość, że USA całkowicie wycofają się z Afganistanu do końca 2014 roku. Zmodyfikowane stanowisko USA zostanie przedstawione przez szefa Pentagonu Chucka Hagla do dyskusji na spotkaniu ministrów obrony państw NATO w Brukseli.

USA nie wykluczają pozostawienia w Afganistanie do 8 tys. swych żołnierzy. Zadaniem tych żołnierzy byłoby prowadzenie operacji antyterrorystycznych przeciwko Al-Kaidzie i szkolenie wojsk afgańskich.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowa siedziba NATO będzie znacznie droższa Budowa nowej siedziby NATO w Brukseli prawdopodobnie potrwa dłużej niż planowano.
Szef NATO wzywa Ukronę do dialogu Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen potępił eskalację przemocy na Ukrainie.
Żołnierz USA zastrzelił dziecko. Przez pomyłkę 4-letni afgański chłopiec został omyłkowo zastrzelony przez amerykańskich żołnierzy. Dowództwo NATO wszczęło śledztwo w tej sprawie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)