Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sytuacja na białorusi
16.09.2014 06:00

Media na Białorusi. Konieczne zmiany w ustawie

Nie ma żadnych zmian pozytywnych - podkreśliła w Mińsku przedstawicielka OBWE ds. wolności mediów Dunja Mijatović.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

Media w tym kraju nadal stykają się z poważnymi wyzwaniami i władze kraju powinny wykazać wolę wprowadzenia międzynarodowych standardów w sferze wolności słowa - podkreśliła w Mińsku przedstawicielka OBWE ds. wolności mediów Dunja Mijatović.

_ Wyraziłam zaniepokojenie poważnymi wyzwaniami, z jakimi nadal stykają się media na Białorusi - napisała Mijatović w oświadczeniu po pierwszym dniu wizyty w tym kraju . - Nie ma żadnych zmian pozytywnych. Nadal istnieje konieczność, by władze wykazały polityczną wolę wprowadzenia międzynarodowych standardów w dziedzinie wolności słowa i swobody mediów _.

Mijatović zwróciła również uwagę na konieczność niezwłocznych zmian w ustawie o mediach, która jej zdaniem ogranicza ich wolność. Wskazała m.in., że należy zmienić wymogi akredytacji dziennikarzy i zapewnić im skuteczniejsze sposoby zdobywania informacji.

_ Nadszedł czas, by obniżyć presję na media na Białorusi _ - oznajmiła, przypominając, że jej urząd jest gotów udzielić odpowiednich rekomendacji.

Przedstawicielka OBWE za okoliczność pozytywną uznała to, że żaden z dziennikarzy nie jest w więzieniu i przeciwko żadnemu nie jest prowadzona sprawa karna. Podkreśliła jednak, że na Białorusi nadal stosowana jest praktyka krótkoterminowych zatrzymań dziennikarzy, i wezwała władze do jej zaprzestania.

Mijatović spotkała się z przedstawicielami oficjalnego Białoruskiego Związku Dziennikarzy oraz niezależnego Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy (BAŻ), a także z niezależnymi działaczami. Wraz z wiceminister spraw zagranicznych Białorusi Aleną Kupczyna otworzyła też seminarium na temat współpracy mediów z organami ochrony prawa.

Kupczyna zapewniła ze swej strony, że Białoruś jest gotowa do konstruktywnego dialogu z OBWE, i wyraziła zainteresowanie wykorzystaniem eksperckiego potencjału tej organizacji _ w celu udoskonalenia krajowego ustawodawstwa _.

BAŻ poinformowała, że w tym roku zanotowano 21 przypadków zatrzymywania dziennikarzy w związku z wykonywaniem przez nich obowiązków służbowych, co jest liczbą dwukrotnie niższą od ubiegłorocznej. Ale jednocześnie zaczęto wymierzać dziennikarzom grzywny za rzekome łamanie zasad wykonywania pracy dziennikarskiej - podkreślił prawnik BAŻ Andrej Bastuniec.

Czytaj więcej w Money.pl
Ukraina otrzyma nowoczesną broń od NATO? To nie prawda OBWE opublikowało dziś protokół porozumień w Mińsku. Dokument nadaje szczególny status części obwodów.
Rozejm na Ukrainie? OBWE wydała komunikat Na spotkaniu grupy kontaktowej Rosja-Ukraina-OBWE w Mińsku rozmawiano o zawieszeniu broni oraz o kontroli granicy ukraińsko-rosyjskiej.
Łukaszenka zachwala publicznie swoją dyktaturę _ Owszem, nie wszystko jest u nas dobrze. Pod niektórymi względami jesteśmy w tyle, ale nie jesteśmy Ukrainą, Rosją, a nawet Zachodem _ - przyznaje polityk. Mimo to...
Tagi: sytuacja na białorusi, media na białorusi, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz