Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Masowe procesy o terroryzm w Chinach

0
Podziel się:

Do tej pory skazano 32 osoby za opublikowanie w internecie treści o
charakterze terrorystycznym.

Masowe procesy o terroryzm w Chinach
(Xinhua News/East News)

W Chinach skazano 32 osoby za opublikowanie w internecie treści o charakterze terrorystycznym, które - zdaniem władz - były inspiracją do krwawych ataków. Trzy osoby skazano na dożywocie, a 29 na kary od 4 do 15 lat więzienia - podały państwowe media.

Procesy oskarżonych o działalność terrorystyczną toczyły się przed siedmioma sądami w regionie autonomicznym Sinkiang na północnym zachodzie Chin. Surowe wyroki zapadły m.in. za publikowanie materiałów nawołujących do konfliktów na tle religijnym i pokazujących jak w warunkach domowych produkować ładunki wybuchowe.

W ostatnim czasie w Sinkiangu, gdzie wyznający islam Ujgurzy stanowią znaczną część ludności, odnotowano wiele aktów przemocy o charakterze terrorystycznym. 22 maja w zamachu bombowym na targowisku w stolicy regionu, Urumczi, zginęło 43 ludzi, w tym czterech domniemanych zamachowców. Był to najkrwawszy akt przemocy w regionie od 2009 roku, kiedy to w starciach Ujgurów z przedstawicielami chińskiej grupy etnicznej Han zginęło prawie 200 osób.

Chińskie media podkreślają, że osoby odpowiedzialne za tamte ataki były zainspirowane treściami publikowanymi w internecie.

Separatyści z Sinkiangu w ostatnim czasie opublikowali w sieci liczne materiały nakłaniające do walki z rządem w Pekinie. Lokalna gazeta poinformowała, że skazani wykorzystywali w tym celu m.in. telefony komórkowe za pomocą których publikowali nagrania audio i wideo z ekstremistycznymi przesłaniami.

Ujgurzy twierdzą, że są dyskryminowani przez chińskie władze, skarżą się na prześladowania kulturalne i religijne. Ujgurscy działacze są zdania, że niechęć Ujgurów do władz w Pekinie jest też spowodowana napływem ludności należącej do chińskiej grupy etnicznej Han.

Czytaj więcej w Money.pl
Terrorysta przeprosił w telewizji za zamach? Chińska telewizja państwowa wyemitowała nagranie ujętego w Xinjiangu mężczyzny, który twierdzi, że został zwerbowany do udziału w świętej wojnie.
Siły specjalne będą patrolować stolicę Chin Dodatkowe patrole to część działań na rzecz walki z terroryzmem i utrzymania stabilnej sytuacji w mieście.
Atak terrorystyczny w Chianch. Władze... Wczorajszy atak na biuro bezpieczeństwa publicznego w Xinjiangu chińskie władze określiły aktem terroru. Jak podają oficjalne media zginęło 8 napastników uzbrojonych w noże i materiały wybuchowe.
Ujgurzy apelują do Merkel o wstawiennictwo Kanclerz Niemiec Angela Merkel rozpoczyna wizytę w Chinach.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)